Deprecated: Function utf8_encode() is deprecated in /mnt/web205/e0/39/5274439/htdocs/new/browsf.php on line 66 سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر)
Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۲ برابر با  ۲۱ اکتبر ۲۰۲۳
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۲  برابر با ۲۱ اکتبر ۲۰۲۳

ارزیابی مشترک

حزب کمونیست ایران و

سازمان کارگران انقلابی ایران(راه کارگر)

از تازه ترین تحولات سیاسی در منطقه

 

آمادگی برای نبردهای سرنوشت ساز

 

اول ـ جرقه ای که حماس به خرمن امنیت اسرائیل زد، غزه را به ویرانه ای تبدیل کرد. حمله نظامی حماس را می توان از زاویه محاسبات نظامی، یک خودکشی ارزیابی کرد. نوعی از خودکشی که درد و رنج مردم غزه را صد چندان کرده است. دولت نژادپرست و راستگرایِ اسرائیل به تلافی کشتار غیرنظامیان توسط سازمان بنیادگرای حماس تنبیه جمعی یک ملت را در دستور قرار داده است. ارتش اسرائیل برای بازیابی " ابهت" از دست رفته اش واسطوره شکست ناپذیری اش به این قتل عام جمعی نیاز دارد. ریختن صدها تن بمب بر سرمردمِ بیدفاع غیرنظامی، بستن آب، برق، گاز وغذا بر دومیلیون نفر، هدف قرار دادن بیمارستان ها، آواره کرده یک میلیون نفر دیگر، ویران کردنِ چندین هزار ساختمان بر سر ساکنان اش یک تراژدی انسانی است.

دوم ـ مردم آزاده و شریف در فلسطین واسرائیل هیچگونه خصومت ریشه داری با همدیگر ندارند. دولت نژادپرست اسرائیل اساسا این نفرت رابوجود آورده است و مدام آن را بازتولید می کند. این دولت اسرائیل است که با سیاست انکار، کشتار، اشغال و آوارگی، زمینه را برای رشد جریانات اسلامی وافراطی درمناطق اشغالی هموار میکند و زمینه ساز دخالت های ارتجاعی و مخرب جمهوری اسلامی در قضیه عادلانه مردم فلسطین شده است. دود این جنگ قبل از همه به چشم خود مردم فلسطین می رود. زیرا نه در محاسبات گروه بنیادگرای حماس ونه در نزد دولت نژادپرست و بنیادگرای یهودی ملاحظات انسانی جائی ندارند.

سوم ـ برای متوقف کردن جنایات مرتجعین مذهبی از هر نوع آن وکوتاه کردن دست امپریالیست ها، باید برای حل مسئله فلسطین و اسرائيل راه حل ریشه ای پیدا کرد. مبارزات مردم کشورهای منطقه برای آزادی و برابری، پیروزی مردم ایران در سرنگونی انقلابی حکومت اسلامی، می تواند تاثیر سرنوشت سازی بر مبارزات مردم فلسطین و مردم آزاده و صلح طلب اسرائیل داشته باشد.

چهارم ـ دفاع یک جانبه و نفرت انگیز دولت های غربی از اقدامات ضدانسانی اسرائیل و تلاش برای سرکوب هر صدای مخالف در میان مردمان این کشورها، چهره کریه "دمکراسی" و "حقوق بشر" آمریکائی ـ اروپائی را به خوبی نشان داد. تظاهرات به پشتیبانی از مردم ستمدیده فلسطین را ممنوع اعلام کردند. در راه بازکردن گذرگاه رفح و رساندن کمک های بشردوستانه به مردم، مدام سنگ اندازی می کنند و جنایات اسرائیل در غزه  را "حق دفاع از خود" دولت اسرائیل می دانند.

پنجم ـ اگر در جهان عرب، مردم با تظاهرات همبستگی خود را با مردم فلسطین نشان داده اند و از این طریق رهبران این کشورها را زیر فشار قرار داده اند و آن ها برای حفظ ظاهر هم که شده به مدافع حل مسئله فلسطین تبدیل شده اند ، آن چه که در ایران جریان دارد شکل معکوس به خود گرفته است. دفاع بی قید وشرط رژیم اسلامی از حمله حماس و جشن گرفتن برای کشتار جنایتکارانه شهروندان غیرنظامی اسرائیل توسط حماس، در کنار تلاش برای برجسته کردن شعار نابودی اسرائیل و خط و نشان کشیدن برخی از فرماندهان بی مغزشان، مردم را نسبت به مسئله فلسطین بدبین کرده است. مخالفت مردم ایران با رژیم جمهوری اسلامی و تبدیل شدن رهبران و سیاست های رژیم به نماد تنفرعمومی مردم در سراسر کشور را از جمله می توان در شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» در مراسم خاکسپاری زنده یادان داریوش مهرجویی و وحیده محمدی فر، مشاهده کرد. هر چند این رویکردِ بخشی از مردم به دلیل عمق نفرت شان از رژیم جمهوری اسلامی می تواند قابل فهم باشد اما به هیچ وجه نه قابل توجیه ونه قابل دفاع بوده و به شکلی می تواند زنگ خطری برای خیزش انقلابی ژینا باشد. باید به صراحت اعلام کرد که شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» یا شعار «مرگ بر فلسطین»، با شعار و آرمان «زن، زندگی، آزادی» هیچ سنخیت وهمپوشانی ندارد. چنین شعارهای نشات گرفته از شونیسم عظمت طلب است که از سوی  پاره ای از «روشنفکران» ومردم در کنار افغان ستیزی نژادپرستانه، می تواند آرمان خیزش انقلابی ژینا را مخدوش سازد و به بیراهه بکشاند.

ششم ـ موضع گیری اپوزیسیون راست به نفع اسرائیل و تبدیل شدن به بلندگوهای تبلیغاتی جنایات این رژیم، نه تنها نفرت انگیز است، بلکه آب به آسیاب رژیم جمهوری اسلامی می ریزد. اکنون که اپوزیسیون راست و تمامی وابستگان و شبکه های اجتماعی شان یا به دفاع از اسرائیل می پردازند و یا در برابر جنایات آن سکوت می کنند، وظیفه نیروهای مترقی و چپ این است که این جریانات شوونیست را بیش از پیش رسوا و افشاء سازند. چپ نمی تواند به بهانه همراهی رژیم جنایتکار اسلامی با گروه های بنیادگرای فلسطینی یا کمک به گروه های نیابتی اش، مسئله همبستگی با خلق فلسطین و زحمتکشان عرب و دیگر کشورها را کم رنگ کند یا به حاشیه بکشاند و یا در محکوم کردن بینادگرایان اسلامی و یهودی که به شیوه های فاشیستی با یکدیگر می جنگند، لکنت زبان داشته باشد. متحدان و پشتیبانان خیزش انقلابی ژینا، کارگران، زحمتکشان، زنان و نیروهای مترقی و پیشرو هم در ایران و هم در کشورهای همسایه و جهان خواهند بود. دولت نژادپرست و بنیادگرای اسرائیل، دولت های امپریالیستی اروپا و آمریکا نه تنها متحدان هیچ خیزش انقلابی نیستند، بلکه اکثر نیروهای اسلامی منطقه و حتی خود رژیم اسلامی ایران در همسوئی و گاه حمایت فعال قدرت های غربی برای مقابله با  مبارزات رهایی بخش و کمونیستی قرن گذشته شکل گرفته اند.

هفتم ـ کانونی شدن بحران فلسطین و اسرائیل در سطح منطقه ای و جهانی موجب شده است که نیروهای استبدادی منطقه از فرصت استفاده کرده و اقدامات جنایتکارانه خود را از دید افکار عمومی جهانی بپوشانند. در این زمینه می توان به به موارد زیر اشاره کرد؛ مسئله کوچ اجباری بیش از صدهزار نفر از ساکنان ارمنی از قره باغ علیا، پاکسازی قومی توسط دولت آذربایجان و برادر بزرگ و پشتیبان آن  دولت اردوغان در ترکیه، تهاجم نظامی ارتش ترکیه به منطقه تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک، ادامه پاکسازی قومی و بمباران مداوم زیرساخت های اقتصادی برای نابودی کانتون های روژآوا، حملات قوای نظامی ترکیه به اقلیم کردستان علیه نیروهای کرد و تداوم اشغال بخش هائی از این منطقه، تشدید فشارهای رژیم اسلامی در اقلیم کردستان علیه سازمان ها و احزاب سیاسی کردستان ایران مستقر در این منطقه.

هشتم ـ بر متن همین تحولات قتل جنایتکارانه داریوش مهرجویی و وحیده محمدی فر، سرکوب تظاهرات اعتراضی در زاهدان در روز جمعه  ۲۸ مهرماه ۱۴۰۲ در اطراف مسجد مکی، در کنار فشار سنگین بر زندانیان سیاسی و تداوم اعدام ها در زندان ها از سوی دیگر، جامعه را با وضعیت تازه ای روبرو کرده است. حاکمیت تصور می کند می تواند از وضعیت سیاسی کنونی برای جلوگیری از پیشروی جنبش های مردمی بهره برداری کند. اما واکنش شجاعانه هنرمندان و اهل سینما در اعلام سه روز عزای ملی و برگزاری باشکوه مراسم خاکسپاری این دو جانباخته هنر و سینما، تظاهرات روز جمعه زاهدان و نافرمانی توده ای میلیونی زنان ایران علیه حجاب اجباری نشان داد که جامعه نه تنها مرعوب نشده، بلکه خشمگین تر از گذشته در میدان مبارزه علیه حاکمیت اسلامی قرار دارد. در کنار آن تداوم و استمرار مبارزات مطالباتی کارگران و بازنشستگان بیانگر آن است که مردم دست از خواسته هایشان بر نداشته اند و تحولات منطقه ای و بین المللی نمی تواند آنها را از مبارزه برای احقاق حقوق خود باز بدارد.

نهم ـ بعد از نقش پیشتازی که جوانان طی یک سال گذشته در خیابان ها و در رویاروئی جسورانه با مزدوران حکومتی در جنبش انقلابی ژینا ایفا کردند، اکنون نافرمانی مدنی به صحنه اصلی رویاروئی مردم و جمهوری اسلامی تبدیل شده است. اقدامات روزانه دستگاه سرکوب و گشت های جدید ارشاد نشان دهنده این واقعیت است که رژیم می داند با هرگونه عقب نشینی در تحمیل کامل حجاب اجباری به زنان یکی از ستون های خیمه حاکمیت او فرو خواهد ریخت. اما همه نشانه ها حاکی از آن است که نبرد سهمگین تری در راه است. اگر جمهوری اسلامی از هم اکنون خود را برای نبرد های بعدی آمادە میکند، ما هم راهی نداریم جز آمادە کردن بیشتر صفوف کارگران و زحمتکشان، صفوفی که ناممکن ها را ممکن خواهد کرد و نیرویِ این اکثریت میلیونی، نیروی محرکه ایست برای نجات جامعه از حکومت ننگین اسلامی و همچنین فقر، بیکاری، استبداد، گرسنگی و نابرابری. اگر جمهوری اسلامی با گسترش فقر در جامعە تلاش دارد مردم را از انقلاب و دگرگونی چارە ناپذیر در زندگی خود بترساند و آنها را چشم به راە نگاە دارد، ما نیز برای دگرگونی های واقعی باید آمادە شویم.  آمادگی ما در قدرت ما نهفتە است و قدرت ما هم در تشکل و سازمانیابی ما معنا می یابد. آنگاە کە کارگران و مردم محروم ستمدیدە جامعە ایران، همان اکثریتی کە قربانی سرکوب های خونین در خیابان ها، زندان ها و شکنجەگاه ها و قربانی تحمیل فقر و سفرەهای خالی هستند، در متن مبارزه روزمره برای بهبود شرایط زندگی خود، در محل کار و زندگی، متشکل شوند و بهم مرتبط گردند، نقشه های ضد انسانی رژیم نقش بر آب خواهند شد و  سرانجام زندگی کارگران و اکثریت مردم این جامعه از گروگان رژیم اسلامی رها خواهد گشت.

 

سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی

پیروز باد انقلاب مردم ایران

زنده باد آزادی، دمکراسی وسوسیالیسم

سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر)

حزب کمونیست ایران

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۲ برابر با  ۲۲ اکتبر ۲۰۲۳

 

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2024 ©