Deprecated: Function utf8_encode() is deprecated in /mnt/web205/e0/39/5274439/htdocs/new/browsf.php on line 66 سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر)
Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
دوشنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۲ برابر با  ۰۱ آوريل ۲۰۱۳
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۲  برابر با ۰۱ آوريل ۲۰۱۳
شلومو ساند: چگونه از یهودی بودن دست برداشتم

شلومو ساند: چگونه از یهودی بودن دست برداشتم

 

یک بار دیگر "شلومو ساند" ضرب شست نشان می دهد. ضرب شستی درست و عادلانه. پس از کتاب "ملت یهود چگونه اختراع شد" و کتاب بعدی اش "چگونه سرزمین اسرائیل اختراع شد" امروز با انتشار کتابی جدید تحت عنوان "چگونه از یهودی بودن دست برداشتم" اعلام می کند که:

"تحمل اش برایم سخت است كه قوانین اسرائیلی وابستگی به یک قوم خیالی را به من تحمیل کنند. از این هم سخت تر تحمل این امر است که در برابر بقیه مردم دنیا عضو باشگاه برگزیدگان تلقی شوم. آرزویم این است که از این دو حالت کناره بگیرم و دیگر خود را یهودی تلقی نکنم."

او در مقدمه كتاب چنین توضیح می دهد:

 "نوشتن این كتاب را همچون تلاشی مأیوسانه به شمار می آورم برای آزاد شدن از این تقدیر تنگ نظرانه، کور و كورکننده؛ تقدیری پر مخاطره برای آینده ام و آینده همه کسانی که عزیزشان دارم. رابطه تنگاتنگ و ظریفی هست از یك طرف بین تعریف یهودیان به عنوان قوم یا یک "ملت – نژاد" جاودانه، و از طرف دیگر سیاست اسرائیل در قبال شهروندان غیر یهودی اش، در قبال كارگران مهاجری كه از راه های دور آمده اند و نیز البته در قبال همسایگانش که از حقوق خویش محروم اند و تقریبا 50 سال است كه زیر سلطه رژیمی اشغالگر به سر می برند. انکار این واقعیت جانسوز مشكل است كه تحول و گسترش یک هویت یهودی ذات باور و غیر دینی بسیاری را چه در اسرائیل و چه خارج از آن تشویق می كند که مواضع قوم محور و نژادپرستانه را ابدی تلقی کنند."

خاطر نشان می كنیم كه "شلومو ساند" مورخی اسرائیلی است متخصص در تاریخ معاصر. او دو سال اول زندگی اش را در اردوگاههای یهودیان لهستانی در آلمان گذرانده است. با پدر و مادرش به اسرائیل مهاجرت كرده و پس از جنگ شش روزه 1967 كه در آن به عنوان سربازی ساده شركت كرده بود، در جنبش چپ رادیکال اسرائیل كه خواستار دولتی دو ملیتی یهودی - فلسطینی بوده اند مبارزه كرده است. در اواسط دهه 1970 تحصیلات دانشگاهی اش را در دانشگاه پاریس به سرپرستی خانم "مادلن روبریو" به پایان برد. او همچنین یك رساله كارشناسی ارشد درباره "ژان ژورس" (از رهبران فرانسوی انترناسیونال دوم) و یك تز درباره "ژرژ سورل" به زبان فرانسه نوشت و از آن دفاع كرد.

 

شلومو ساند استاد تاریخ در دانشگاه تل آویو است که پیش تر کتابی "تحت عنوان ملت یهود چگونه اختراع شد" نوشته.

http://www.peykarandeesh.org/felestin/170-melate-yahood.html

 

وی در این کتاب ایده وجود یک "ملت یهود" را که گویا 2000 سال پیش آواره شده و حالا به سرزمین اصلی خویش بازمی گردد، رد می کند. از یک طرف مفهوم مدرن ملت nation که غالبا معادل خلق peuple تلقی می شود هیچگونه واقعیتی در عهد باستان نداشته و از طرف دیگر پراکندگی "ملت یهود" در کلیت خود پس از تخریب معبد اورشلیم، هرگز رخ نداده است. شلومو ساند مفهوم یهودیان خارج از وطن (دیاسپورا) را رد می کند و یادآوری می نماید که غالب کسانی که در آفریقا، اروپا، هند یا خاورمیانه به دین یهود درآمدند نیاکانی هستند که تبعیدی و آواره نبودند، بلکه در همان سرزمین خویش به یهودیت گرویدند پیش از آنکه ظهور مسیحیت و اسلام رخ داده باشد. بر پایه این شواهد، نویسنده نشان می دهد که چگونه "میهن پرستی یهود" را جنبش صهیونیستی و هم پیمانانش برساخته اند. دلبستگی مسیحی به "سرزمین مقدس" به ویژه در پیدایش نوعی میهن پرستی یهودی در چارچوب جنبش صهیونیستی نقش ایفا کرده و مورد حمایت وزیر خارجه انگلیس لرد بالفور که خود مذهب مسیحی آنگلیکان داشت قرار گرفت. کتاب شلومو ساند درسی تاریخی ست پر از ظرافت و کیفرخواستی ست علیه زدودن خاطره و حافظه جمعی، که به خصوص راه را برای انکار حقوق فلسطینیان می گشاید.

یاداشت:

1-    مادام مادلن روبریو، استاد تاریخ و از یهودی تباران مخالف سیاست اسرائیل بود. وی همراه با شخصیت های دیگری مانند استفان هسل، اتی ین بالیبار و جمع دیگری از یهودی تباران و جز آنان انجمنی به نام "دیگر بس است" (Trop c’est trop) در حمایت از حقوق فلسطینیان تأسیس کرد که همچنان فعال است. رک. کتاب "چهل مقاله از یهودی تباران ضد استعمار فلسطین"

http://www.peykarandeesh.org/books/657-yahuditabarane-zede-estemar.html

 

2-    کتاب "چگونه سرزمین اسرائیل اختراع شد" را بهروز عارفی در دست ترجمه دارد.

3-    امروز 28 مارس 2013 ساعت هفت و نیم عصر در سالن کتاب فروشی مقاومت، شلومو ساند کتاب جدید خود را معرفی می کند.

Librairie Résistances 4 Villa Compoint (angle du 40 rue Guy Môquet). 75017 Paris. M° Guy Môquet ou Brochant. Bus 31 arrêt "Davy-Moines". Tel : 01 42 28 89 52 Site http://www.librairie-resistances.com

CAPJPO-EuroPalestine

 

اندیشه و پیکارـ جمعه ، ۹ فروردين ۱۳۹۲؛ ۲۹ مارس ۲۰۱۳

 

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2024 ©