Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
دوشنبه ۱۱۷۳ فروردين ۶۱۷ برابر با  ۰۱ ژانويه ۰۰۰۱
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۱۷۳ فروردين ۶۱۷  برابر با ۰۱ ژانويه ۰۰۰۱
گزارش خبری رادیو راه کارگر

گزارش خبری رادیو راه کارگر

 

مشت سهام عدالت؛ نمونه خروار وعده پرداخت نقدی برچیدن یارانه هاست

 

در آستانه مهر ماه، موعد از پیش اعلام شده برچیدن یارانه ها و اجرای شوک تراپی، بحث در باره چند و چون حذف یارانه ها به محور مهم خبرها و رویدادها تبدیل شده است. این در حالی است که دولت عامدانه به تولید پرده دود، از طریق پخش خبرها و اظهار نظرهای ضد و نقیض در باره برچیدن یارانه ها، ادامه می دهد تا با حداکثرپنهان کاری سیاست خود را پیش ببرد. برای بسیاری از مردم این مساله که اصولا وعده پرداخت نقدی در ازای برچیدن یارانه ها محقق خواهد شد یا در حد حرف خواهد ماند با توجه به فقر گسترده و تنگناهای مالی پراهمیت است. با این حال انتظار دریافت وجه نقدی هر ویژگی ای داشته باشد تجربه همین دولت احمدی نژاد در دو زمینه نشان می دهد که جز بی اعتمادی مطلق هیچ روش برخورد دیگری نسبت به وعده های دولت معقول و منطقی نیست. این دو تجربه یکی طرح ایجاد اشتغال از طریق بنگاههای زودبازده است که به یک فاجعه کامل منجر شده و دیگری طرح پرداخت سهام عدالت است. به سرنوشت طرح بنگاههای زودبازده می توان و باید جداگانه پرداخت. اما در باره سهام عدالت و سرنوشتی که به آن گرفتار آمد تنها اشاره ای کافی است. اگر مراحل محتلفی که این طرح از زمان ظهور تا امروز طی کرده، تحولاتی که از سر گذرانده، شرکت هایی که وارد سبد سهام شده اند، مساله تشکیل شرکت های استانی و مسایلی از این دست را حذف کنیم در درک سرنوشت این طرح و گردوخاکی که برایش به پا کردند همان اظهارات رسمی خود مقامات دولتی به حد کافی روشنگر است. طرح واگذاري سهام شركت هاي دولتي مشمول واگذاري با عنوان سهام عدالت با اجراي اصل 44 از سال 85 شروع شد. چهار سال بعد، یعنی در همین سال جاری و در واپسین روز مردادماه گذشته خبرگزاری فارس؛ نزدیک به پاسداران وحامی سیاست های دولت، گقتگویی با محمدجواد شيخ مديرعامل سابق كارگزاري منحل شده سهام عدالت را انتشار داد. این خبرگزاری در مورد " آخرين وضعيت بدهي وزارتخانه ها و 56 شركت هاي حاضر در سبد عدالت" می نویسد که این بدهی " با افزايش چند برابري نسبت به گذشته مواجه شده و به بيش از هزار و 776 ميليارد تومان رسيده است."

در اين رابطه محمدجواد شيخ مديرعامل سابق كارگزاري منحل شده سهام عدالت به فارس گفت:"متاسفانه عمده اين بدهي ها مربوط به شركت هاي زير مجموعه وزارت نفت است. چراكه 75 درصد از مجموع آخرين بدهي ها يعني هزار و 324 ميليارد تومان به شركت هاي وابسته به ملي پالايش و پخش و همچنين پتروشيمي اميركبير و 20.8 درصد ديگر معادل 371 ميليارد تومان نيز به شركت هاي زيرمجموعه وزارت صنايع ومعادن اختصاص دارد."

وي با بيان اينكه "اين طلب مربوط به سال هاي مالي 85 تا 87 شركت ها است" ادامه داد: "با اين اوصاف تاكنون 44 درصد سود تقسيمي سهام عدالت پرداخت نشده است.از طرف ديگر مبالغ پرداخت نشده نه تنها بابت سود سهام عدالت تخصيص نيافته بلكه به خزانه نيز واريز نشده است."

شيخ تاكيد كرد: "با اين شرايط علاوه بر وجود مشكل اساسي در پرداخت سود به بيش از 35 ميليون و 369 هزار مشمول، امكان پرداخت اقساط به دولت نيز فراهم نخواهد بود."

معنای سخنان محمد جواد شیخ این است که نه تنها قرار نیست سودی به بيش از 35 ميليون نفر مشمول دریافت سهام عدالت پرداخت شود که وضع شرکت هایی که قرار بود سود آنها بین مردم تقسیم شود در حدی خراب است که حتی نمی توانند بدهی شان را به دولت تصفیه کنند.

مشاور وزیر اقتصاد در تازه ترین اظهار نظر در باره سهام عدالت آمار داده که:" 43میلیون نفر تاکنون برای دریافت سهام عدالت نام نویسی کرده اند که از این تعداد به 38 میلیون نفر سهام تعلق گرفته و 11هزار میلیارد ریال سود سهام عدالت نیز بین این افراد توزیع شده است."

وزیر تعاون محمد عباسی با آن که آخرین آمار مربوط به تعداد عضویت مردم در تعاونیهای سهام عدالت را 40 میلیون نفر اعلام کرد، یعنی سه میلیون نفر کمتر از مشاور وزیر اقتصاد، آب پاکی را روی دست مردم ریخت و به خبرگزاری مهر گفت: سهام عدالت فعلا قابل خرید و فروش نیست. وزیر تعاون اضافه کرد که"تا زمانی که بازپرداخت سهام واگذار شده مردم به اتمام نرسد آنها نمی توانند در سهام عدالت خود تصرفی داشته باشند و امکان خرید و فروش نیز وجود نخواهد داشت."

به این ترتیب معلوم می شود که به حدود 40 یا اگر آمار بالاتر را لحاظ کنیم به 43 میلیون نفر وعده پرداخت سهام داده اند ولی سودی در بساط نیست که  به بیش از 35 میلیون نفر همین سهام را بدهند و تازه همین سهام را هم وقتی واگذار می کنند عملا فرقی با کاغذ بی مصرف ندارد برای این که امکان خرید و فروش آن وجود ندارد. آن چه می ماند سود ادعایی پرداخت شده در طول چهار سال طرح بین 38 میلیون نفر است که معنایش این است که به طور متوسط به هر نفرسالانه حدود 7250 تومان سود سهام داده اند که معادل قیمت یک کیلو و دویست پنجاه گرم گوشت گوساله در بازار است. تازه از پایان مرداد ماه به این سو بر تعداد شرکت های بزرگ فراملی و دولت های غربی و متحد آمریکا که به تحریم مضاعف اقتصادی ایران پیوسته اند افزوده شده است و تحریم اقتصادی هزینه های تامین مواد مصرفی مورد نیاز را در حدی بالا برده است که حالا افرادی مانند جنتی رسما مردم را به ریاضت کشی دعوت می کنند. با این وضع روشن است که شرکت های زیان ده و ورشکسته ای که حتی در شرایط عدم تشدید تحریم ها هم بدهکار بودند نخواهند توانست سودی بدهند که بتوان آن را بعدا در قالب سهام عدالت پخش کرد.

سهام عدالت عملا به کاغذهای بی مصرف تبدیل شده که مردم نمی توانند برای پر کردن حفره های زندگی شان آن را استفاده کنند. سودی که ادعا می کنند پرداخته اند آنقدر حقیر است که دردی از کسی دوا نمی کند. هیچ دلیلی وجود ندارد که سرنوشت وعده پرداخت نقدی حاصل از برچیدن یارانه ها بهتر از سهام عدالت شود. در حقیقت جز خودداری از پرداخت قبض های جدید آب و برق و گاز، جز اعتراض به افزایش قیمت بلیط اتوبوس ها و جز بیان جمعی نارضایتی از گرانی قیمت نان راه دیگری برای شهروندان باقی نمانده است. زیرا در دولت احمدی نژاد آن چه نقد است همین گرانی سرسام آور و کمرشکن است و آنچه نسیه، وعده پرداخت نقدی یارانه ها. آنها که تصور می کنند ممکن است از محل برچیدن یارانه ها پولی عایدشان شود بهتر است تجربه تلخ سهام عدالت و کاغذپاره های بی مصرفی که به آنها داده شده را از یاد نبرند. چون مشت سهام عدالت؛ در واقع نمونه خروار وعده پرداخت نقدی برچیدن یارانه هاست.

 

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2023 ©