Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ برابر با  ۱۰ آوريل ۲۰۱۹
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۸  برابر با ۱۰ آوريل ۲۰۱۹
سه ماه از بازداشت

 

تمدید بازداشت

امیرحسین محمدی فر و ساناز الله یاری

 

 

با گذشت سه ماه از بازداشت ساناز الله یاری و امیرحسین محمدی فر، طبق اخبار وصولی از منابع مطلع، بازداشت ایشان برای دوره چهارم نیز تمدید شده است.

با وجود پیگیری های فراوان خانواده های این دو نویسنده نشریه کارگری گام و نیز خانواده عضو دیگر این نشریه، امیر امیرقلی، هنوز هیچ پاسخ روشنی درخصوص وضعیت ایشان به آنها داده نمیشود و این سه همچنان تحت فشارهای سیستم قضایی و امنیتی قرار دارند.

از آذر ماه بود که نشریه گام به دلیل پوشش مسایل و اخبار کارگری ایران و به ویژه شوش و اهواز تحت پیگیرد قرار گرفت و عسل محمدی از اعضای هیات تحریریه این نشریه بازداشت شد  و متعاقب پخش مستندی از اعترافات اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، اعضای دیگر این نشریه (ساناز الله یاری، امیرحسین محمدی فر و امیر امیرقلی) بازداشت شدند و در سلولهای بند ۲۰۹زندان اوین تحت شکنجه های روحی و جسمی قرار گرفتند.

به گفته منابع مطلع، دوره بازجویی ایشان بیش از دو ماه است که پایان یافته و بدون هیچ ادله ای، ایشان به صورت غیرقانونی در زندانهای رژیم به سر می برند.

با توجه به سابقه نیروهای امنیتی، نگهداری بدون دلیل افراد به صورت طولانی مدت، علاوه بر ایجاد ترور و رعب در جامعه و درهم شکستن روحیه افراد دربند، می تواند در راستای انواع و اقسام سناریوهای کیهان نشینان باشد.

لذا بر همه نیروهای آگاه و آزادیخواه و دل در گروی رهایی انسان است که پیگیرانه از هر عملی که بتواند به آزادی ایشان و نیز اسماعیل بخشی و سپیده قلیان یاری رساند، کوتاهی نکنند.

 

 

حمله قلبی پدر ساناز الله یاری

طبق گزارشات واصله از منابع مطلع، در پی عدم نتیجه بخش بودن پیگیری های ممتد خانواده ساناز الله یاری، عضو دربند نشریه گام و نیز تمدید بازداشت وی برای بار چهارم، پدر وی در روز دوشنبه با حمله قلبی مواجه شد و در بیمارستان قلب تهران تحت مداوا قرار گرفت. به گزارش همین منبع، خانواده زندانیان عضو نشریه گام در این مدت بیش از ۹۰ روز که از بازداشت وی میگذرد به صورت مکرر جهت پیگیری پرونده و حال فرزندشان به دادستانی اوین مراجعه کرده اند و هر بار با جوابهای توخالی و سربالای آنان مواجه شده اند.  فشار حاصل از مدت طولانی بازداشت فرزند و نوع برخورد لاقیدانه و تزویرآمیز و ظالمانه عناصر امنیتی و قضایی با خانواده این عضو هیات تحریریه نشریه کارگری گام، تا بدانجا بوده که باعث این حمله قلبی شده است.

همچنین لازم به ذکر است که حال عمومی مادر وی نیز مساعد گزارش نشده و غم دوری طولانی از فرزند و نگرانی بابت شرایطش در بند ۲۰۹ اوین، باعث آن بوده است.

.............................

سه ماه از بازداشت

امیرحسین محمدی فر و ساناز الله یاری گذشت

 

 

امیرحسین محمدی فر و ساناز الله یاری که از اعضای هیات تحریریه نشریه گام بودند، در روز ۱۹ دی ۹۷ بازداشت شدند که با گذشت ۳ ماه از بازداشتتشان، آزاد نشده اند. این دو که با یورش به منزل پدری دستگیر شده بودند به سلولهای بازداشتگاه ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شده و تاکنون نیز در آنجا نگهداری میشوند.

این دو و نیز عسل محمدی و امیر امیرقلی، به عنوان اعضای هیات تحریریه نشریه گام، به دلیل دفاع از حقوق کارگران و به ویژه کارگران هفت تپه دستگیر شده اند. عسل محمدی که در اذر ماه دستگیر شده بود با قرار وثیقه بعد از حدود یک ماه ازاد شد و امیر امیرقلی که اواخر دی ماه دستگیر شده بود همچنان در زندان شوش به سر می برد.

....................................

زندانیان هفت‌تپه آزاد باید گردند

 

گزیده‌هایی از واکنش کاربران در شبکه‌های مجازی درباره تداوم بازداشت عزیزان

اسماعیل بخشی ، امیرحسین محمدی فرد ، ساناز الهیاری،  امیر امیرقلی،  سپیده قلیان،

 

وضعیت بازداشتی های گام و سپیده و اسماعیل کاملا مبهمه. برای محل دادرسی بین تهران و شوش اختلاف وجود داره و پرونده ها به دیوان فرستاده شده. تهران و شوش تا طی روند بوروکراسی برای تعیین محل دادرسی  حاضر به تبدیل قرار به وثیقه نیستند.

 

آنان از مخاطرات حق طلبی آگاه بودند. اگر قرار بود زندان و شکنجه خللی در عزمشان ایجاد کند کنج عافیت را برمی گزیدند.

 

همه اینها بخاطر این بود که گفتند اگر از اداره امور کارخانه عاجزید، بگذارید خود کارگرها اداره اش کنند. ولی اگه کارگرهای هفت تپه اداره امورشان را در دست میگرفتند، ممکن بود برای دیگران هم سوال پیش بیاد: چرا شما بر سرنوشت ما مسلطید؟

 

به ارعاب و سرکوب کارگران و حامیان هفت تپه خاتمه دهید!

 

اتاق شانزده متری خانه پدری و زندان و شکنجه سهم اسماعیل بخشی، خانه میلیون دلاری در واشنگتن سهم اصلاح طلب و اصولگرا.

 

این زندانیان برای تک تک ما زیر شکنجه اند،جاییکه حتی صدایشان به گوش احدی نخواهد رسید. از آنها هم نام خواهی برد جناب نامجو؟

 

هنوز امیدی هست، هنوز هستند کسانی که ایستادگی میکنند، به نام ما و برای ما پیکار میکنند. شنیدن نامشان نگرانی و امید و شرم می آورد.

 

جسم و روان هر آزادی خواهی زخمی میشود و زیر پا له میشوند تا شیخ الاسلامی ها و خاوری ها قد بکشند. ایران بذر آخرت اختلاسگران شده و کانادا بهشت امن شان. برای میلیون ها انسان اما جهنم است.

 

زمانیکه کارگر را شکنجه میکردند، اسدبیگی نورچشمی رییس سازمان خصوصی سازی با 98 میلیون دلار ارز دولتی و 350 میلیارد تومان سود مفت با خیال راحت برمی گردد کانادا.

 

رفقای ما در زندان اقساط سنگین ویلاهای کانادا را میپردازند.

 

راه رهایی را هفت تپه به کارگران نشان داد. زندانیان هفت تپه یادآور روزهای باشکوهی از برخاستن یک طبقه اند.

 

نزدیک شو اگرچه حضورت ممنوع است،

 

زندانیان هفت تپه ایستادند که یادمان نرود مبارزه ادامه دارد...

.......................................

ادامه بازداشت موقت سه عضو نشریه گام

یک منبع مطلع از وضعیت سه نفر از اعضای تحریریه نشریه آنلاین «گام» که پس از اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه در آذر و دی ۹۷ بازداشت شدند به کمپین حقوق بشر در ایران گفت بازداشت موقت آنها بدون دلیل مشخصی مجددا تمدید شده است. به گفته این منبع امیر امیرقلی که مبتلا به بیماری دیابت است با مشکل کمبود دارو تزریقی انسولین در زندان مرکزی اهواز به سر می‌برد و همچنین از ۱۳ روز پیش امیرحسین محمدی‌فرد و ساناز الهیاری از زندان اوین با خانواده‌های خود تماسی نداشته‌اند. خانواده این سه عضو تحریریه نشریه گام نگران وضعیت فرزندانشان هستند: «اداره اطلاعات شوش و دادسرای زندان اوین هیچ‌کدام به آنها جواب مشخصی نمی‌دهند.»

 

در حال حاضر امیر امیرقلی در زندان مرکزی اهواز و امیرحسین محمدی فرد و همسرش ساناز الهیاری در زندان اوین به سر می‌برند. عسل محمدی عضو دیگر نشریه گام پس از ۳۳ روز بازداشت با قرار وثیقه آزاد است. همچنین به گفته این منبع مطلع پرونده همگی آنها به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه منتقل شده است.

 

نشریه سیاسی، صنفی و فرهنگی آنلاین «گام» یادداشت‌هایی را با موضوع‌های کارگری و اعتراض‌های کارگران منتشر می‌کرد و برخی از اعضایش نیز در اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه در اهواز حضور داشتند.

 

این منبع که نخواست نامش عنوان شود درباره امیر امیرقلی، فعال کارگری و عضو تحریریه نشریه گام که در تاریخ ۳۰ بهمن ماه از زندان اوین به «قرنطینه» زندان مرکزی اهواز منتقل شده است گفت: «امیر به دلیل بیماری دیابت باید روزانه چهار مرتبه انسولین تزریق کند اما به گفته خودش این میزان دارو برای تزریق در زندان اهواز در اختیار او قرار نمی‌گیرد. امیر برای جلوگیری از افزایش قندش مجبور شده که فقط یک وعده غذا در روز بخورد تا به این شکل مانع خطرات بعدی شود.»

 

این منبع همچنین درباره دلیل انتقال ناگهانی امیرقلی از زندان اوین به زندان اهواز گفت: «خانواده امیر پس از ۳۳ روز بازداشت فرزندشان وقتی برای پیگیری آزادی و تبدیل قرار بازداشت به وثیقه به دادسرای اوین مراجعه کردند متوجه شدند امیرقلی به زندان اهواز منتقل شده، ماموران به آنها گفته‌اند این انتقال به درخواست صادقیان رییس اداره اطلاعات شوش انجام گرفته با این حال آقای صادقیان در پرس و جو خانواده به انها گفته هیچ اطلاعی از این انتقال ندارد. دادستان شوش هم حاضر به دیدار با خانواده امیرقلی نشده است. به طور کلی این خانواده دست‌شان به هیچ جا بند نیست و هیچ مرجعی پاسخگو وضعیت و علت انتقال فرزندشان به زندان اهواز نیست.»

 

به گفته این منبع او از زمان انتقال به زندان اهواز تاکنون همچنان در قرنطینه این زندان باقی مانده است. امیر امیرقلی فعال کارگری، زندانی سابق سیاسی و عضو تحریریه نشریه گام در تاریخ ۲۵ دی ماه از سوی ماموران اداره اطلاعات بابلسر در منزلش بازداشت و روانه زندان اوین شد. او اما در تاریخ ۳۰ بهمن ماه به طور ناگهانی از زندان اوین به زندان مرکزی اهواز منتقل شد.

 

پیش از این آقای امیرقلی به اتهام‌هایی همچون «توهین به مقدسات»، «توهین به رهبری»، «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی»، «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات» و «تبلیغ علیه نظام» به دو سال و نیم حبس محکوم شده بود و در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ از زندان رجایی‌شهر پس از تحمل کامل حکمش آزاد شد.

 

از سوی دیگر به گفته این منبع، «۱۳ روز» است که امیرحسین محمدی‌فرد و ساناز الهیاری از زندان اوین با خانواده‌هایشان تماسی نداشته‌اند. این منبع گفت: «شعبه یک دادسرای زندان اوین در جواب خانواه این زوج گفته به درخواست اطلاعات شوش قرار بازداشت موقت آنها تمدید شده است. آنها هیچ اطلاع دیگری از اتهام و مصادیق این اتهامات و وضعیت فرزندشان ندارند.»

 

امیر حسین محمدی‌فرد و ساناز الهیاری (همسر امیرحسین محمدی‌فرد) عضو نشریه گام و از فعالان کارگری در تاریخ ۱۹ دی ۹۷ در منزلشان در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

 

عسل محمدی، دانشجوی داروسازی دانشکده علوم دارویی دانشگاه آزاد تهران و یکی از اعضای تحریریه نشریه گام روز ۱۳ آذر ماه به دلیل نوشتن مطلبی در حمایت از حقوق کارگران نیشکر هفت‌تپه در منزلش در تهران بازداشت و به زندان اهواز منتقل شد. او ۳۳ روز بعد در تاریخ ۱۵ دی ماه با وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

.........................................

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2022 ©