Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۱ برابر با  ۲۰ دسامبر ۲۰۱۲
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۱  برابر با ۲۰ دسامبر ۲۰۱۲
اطلاعیه اتحاد بین المللی در رابطه با جان باختن ۸ کارگر در انفجار معدن زغال سنگ طبس

 

اطلاعیه اتحاد بین المللی در رابطه با جان باختن ۸ کارگر در انفجار معدن زغال سنگ طبس

 

 

این بی شرمانه است:

 

نباید برای کسب لقمه ای نان جان باخت!

 

بامداد روز سه شنبه ۲۸ آذر ماه بامداد شومی برای خانواده های کارگری زغال سنگ طبس بود. بر اثر انفجار گاز انباشت شده مونواکسید متاسفانه ۸ کارگر این معدن، علی مهدی زاده، محمود عابد، اسماعیل عابد، جواد باقرزاده، رمضان رضوانی، اسماعیل رحیمیان، ابوالفضل خوری و رسول غلامی جان باختند. کارگرانی که با امید کسب لقمه ای نان برای اعضای خانواده هایشان ساعت ها در دل شب و در عمق ۵۰۰ متری زغال سنگ استخراج می کردند آرزوی دیدن سپیده دم روز سه شنبه و دیدارمجدد فرزندان و عزیزانشان را با خود به گور بردند.

 

کارگران بروشنی می دانند که مسئولین وقوع چنین فجایعی کارفرمایان و مقامات اداره کار و مسئولین دولتی جمهوری اسلامی ایران هستند. این فقط معدن زغال سنگ طبس نیست که قتلگاه کارگران است. در ایران بنا به آمار رسمی در سال ۹۰ بیش از ۲۳ هزار نفر بر اثر سوانح محیط کار مجروح شده و بیش از ۱۳۰۰ نفر کشته شده اند. بنا به اظهار مسئولین پزشک قانونی آمار سوانح کار و مرگ و میر کارگران در محیط کار در سال ۹۱ در مقایسه با سال گذشته ۲۴ درصد افزایش داشته است.

 

آمار حوادث کار در ایران بالا است برای آنکه کارفرمایان و دولت از هزینه امکانات ایمنی و بهداشتی در محیط کار صرفه جویی می کنند تا سود بیشتری به دست آورند. برای آنکه در شرایط بیکاری میلیونی، جان کارگران برای کارفرمایان و دولت بی ارزش است. برای آنکه کارگران مجبورند برای تامین حداقل معاش، ساعت های طولانی و در خستگی مفرط و با شدت بیشتر به کار بپردازند؛ برای آنکه  کارفرمایان در قبال عدم تامین ایمنی محیط کار، که منجر به کشته و مصدوم شدن کارگران می شود، به اتهام ارتکاب جرم جنایی مورد تعقیب قرار نمی گیرند؛ و سر انجام برای آنکه کارگران ایران فاقد تشکلهای مستقل کارگری هستند تا بتوانند از حقوق خود در مقابل سرمایه داران و دولت آنها دفاع کنند و از جمله ایمن سازی شرایط کار را به کارفرمایان و دولت  تحمیل نمایند.  تا هنگامی که وضع چنین است، آمار حوادث کار متاسفانه همچنان افزایش خواهد یافت و کارگران بیشتری قربانی اشتهای سیری ناپذیر کسب سود توسط سرمایه داران و دولت خواهند شد.

 

اگر مقامات و مسئولین دولتی جمهوری اسلامی در عدم انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز چنین فجایعی کوچک ترین مسئولیتی را نمی پذیرند اما در انجام اقدامات عزادارانه، توجیه و دادن وعده و وعیدهای تو خالی و نشان دادن همدلی جعلی با بازماندگان قربانیان از تخصص و تجربه بالایی برخوردارند. وقتی رئیس اداره کار شهرستان طبس غیر مسئولانه و مفتخرانه می گوید که طی سه بازرسی سالانه توسط بازرسین این اداره حتی یک مورد کمبود در تامین ایمنی کار و تخلف کارفرما در این معدن گزارش نشده است ابلهانه اعتراف می کند که مقامات دولتی و مسئولین اداره کار، و در این مورد مشخص شخص ایشان، هیچ اقدام پیشگیرانه ای برای جلوگیری از چنین حوادثی انجام نداده اند. اما پس از واقعه و برای جلوگیری از و کاهش اعتراض و خشم و نفرت بازماندگان و کارگران از استاندار یزد گرفته تا فرماندار طبس و نمایندگان مجلس باهم مسابقه گذاشته اند تا خود را شریک سوگواری آنان نشان دهند.

 

اتحاد بین المللی، ضمن تسلیت به خانواده ها و باز مانده گان کارگران جان باخته در معدن زغال سنگ طبس و اعلام همدردی با آنان، خواستار محاکمه عاملین این فاجعه و پرداخت غرامت به خانواده های کارگران جان باخته و تامین ایمنی معدن توسط کارفرما می باشد. ما یک بار دیگر اعلام می کنیم که رژیم جمهوری اسلامی ایران مسئول اصلی آمار هولناک حوادث کار و کشته شدن کارگران در هنگام کار است. این رژیم کارگر ستیز با باز گذاشتن دست کارفرمایان در صرفه جویی از هزینه های ایمن سازی محیط کار و همزمان  با  سرکوب و به بند کشیدن فعالین و تشکل های کارگری، نه تنها استثمار شدید، بی حقوقی  و فقر و فلاکت را بر کارگران تحمیل کرده است بلکه محیط کار را برای تعداد هرچه بیشتری از آنان به قربانگاه تبدیل نموده است. کارگران فریب اقدامات عزادارانه، توجیه و دادن وعده و وعیدهای تو خالی و نشان دادن همدلی جعلی با بازماندگان قربانیان را نخواهند خورد و از خشم و نفرت و اعتراض آنها علیه بانیان این جنایات کاسته نخواهد شد.

 

 

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

 

۲۰ دسامبر ۲۰۱۲

info@workers-iran.org

http://www.workers-iran.org

 

 

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2024 ©