Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
شنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۰ برابر با  ۰۹ آوريل ۲۰۱۱
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :شنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۰  برابر با ۰۹ آوريل ۲۰۱۱
گزارشگر ویژه سازمان ملل باید

 

گزارشگر ویژه سازمان ملل باید

 برای پایان دادن به سرکوب وکلای دادگستری در ایران اقدام کند

 

19 فروردین 1390

 

پنج وکیل دادگستری اکنون در زندان هستند. حداقل شش وکیل دادگستری دیگر احتمالا به زندان و محرومیت از حرفه وکالت محکوم خواهند شد. تعدادی دیگر از وکلای دادگستری پیشتر در بازداشت بوده اند یا از دانشگاه اخراج شده اند و بعضی نیز برای پرهیز از آزار و بازداشت ناگزیر از ترک کشور شده اند.

 

عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران امروز گفت: «دستگیری و آزار و ارعاب وکلای دادگستری بُعدِ دیگری از بی اعتنایی کامل دولتمردان ایران به موازین قانونی و موازین محاکمه عادلانه را تشکیل می دهد. دولتمردان ایران وکلای حقوق بشری را تنبیه می کنند و می کوشند از تعداد وکلایی بکاهند که آماده اند از قربانیانِ نظام آشکارا پر عیب و نقص قضایی، به ویژه از فعالان حقوق بشر و حقوق زنان، فعالان سندیکایی و دانشجویی، دفاع کنند. ما از گزارشگر ویژه سازمان ملل برای استقلال وکلای دادگستری و قضات می خواهیم برای پایان دادن به آزار و ارعاب وکلا در ایران ـ که به طور روزافزونی به خاطر عمل به حرفه شان قربانی می شوند ـ اقدام کند

 

قاسم شعله سعدی، وکیل دادگستری و استاد دانشگاه، در تاریخ 14 فروردین 1390 پس از پرواز از شیراز در فرودگاه مهرآباد تهران دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.

 

شعله سعدی در سال 1381 نامه شدید اللحنی به آیت الله خامنه ای نوشته و صلاحیت مذهبی او برای احراز مقام رهبری را مورد تردید قرارداده و انتقادهای دیگری نیز مطرح کرده بود. در آن زمان او دستگیر شد و 36 روز در بازداشت ماند. دادگاه انقلاب اسلامی او را به اتهام «توهین به مقامات، تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» محاکمه و در خرداد 1385 به 5/1 سال حبس تعزیری محکوم کرد. این حکم در فروردین 1386 تایید شد. به نظر می رسد بازداشت اخیر او در ارتباط با این حکم باشد. شعله سعدی دو دوره نماینده مجلس بوده است و در سال 1388 از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری محروم شد.

 

بسیاری از وکلای دادگستری، چه وکلای حقوق بشری و چه وکلای دیگر، درطی سال های اخیر به خاطر حرفه شان قربانی اذیت و آزار و پیگرد ناعادلانه بوده اند.

 

وکلای دیگری که در حال حاضر در زندان به سر می برند:

 

    نسرین ستوده، وکیل حقوق بشری، در تاریخ 13 شهریور 1389 دستگیر و در تاریخ 19 دی 1389 به 11 سال زندان، 10 سال محرومیت از حرفه وکالت و 10 سال محرومیت از سفر به خارج محکوم شد.

    محمد اولیایی فرد، وکیل حقوق بشری، در 11 اردیبهشت 1389 برای گذراندن یک حکم 1 ساله دستگیر شد.

    مائده قادری در تاریخ 12 اسفند 1389 در مشهد دستگیر شد و هنوز در بازداشت به سر می برد.

    جاوید هوتن کیان، وکیل مدافع سکینه محمدی آشتیانی متهم محکوم به سنگسار، در مهر 1389 دستگیر شد و تا این تاریخ در بازداشت به سر می برد. گفته می شود او به یکسال زندان و پنج سال محرومیت از حرفه وکالت محکوم شده است. اما هنوز روشن نیست که آیا او با اتهام های دیگری نیز روبروست یا خیر.

 

وکلای دادگستری که مورد اذیت و آزار و تهدید قرار گرفته اند:

 

    محمد سیف زاده، عضو موسس کانون مدافعان حقوق بشر ایران (سازمان عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر) در آبان 1389 به 9 سال زندان و 10 سال محرومیت از حرفه وکالت محکوم شد.

    محمدعلی دادخواه، عضو موسس کانون مدافعان حقوق بشر ایران، در تیر ـ شهریور 1388 به مدت بیش از دو ماه بازداشت شد. او محاکمه شده اما هنوز حکمی دریافت نکرده است.

    عبدالفتاح سلطانی، عضو موسس کانون مدافعان حقوق بشر ایران، در خرداد ـ مرداد 1388 به مدت بیش از دو ماه در بازداشت بود. او پیشتر نیز در سال 1384 به مدت هفت ماه در بازداشت به سر برده بود.

    خلیل بهرامیان در تاریخ 13 بهمن 1389 به 18 ماه زندان و 10 سال محرومیت از حرفه وکالت محکوم شد.

    محمد شریف، عضو موسس کانون مدافعان حقوق بشر ایران، در تاریخ 16 فروردین 1390 از دانشگاه اخراج شد.

    چند تن از وکلای مدافع دراویش قربانی آزار و ارعاب بوده اند، ازجمله مصطفی دانشجو (محرومیت از وکالت و محکوم به هفت ماه زندان)، فرشید یداللهی و امیر اسلامی (محکوم به شش ماه زندان)، امید بهروزی (محرومیت از وکالت) و احسان الله حیدری (اخراج از دانشگاه)

    ناصر زرافشان، وکیل مدافع خانواده های روشنفکران قربانی قتل های زنجیره ای در اواخر دهه 1370، به خاطر انجام حرفه خود پنج سال (1386 ـ 1381) در زندان به سر برد.

    پنج وکیل دادگستری، شامل چهار زن به نام های مریم صباغیان، مریم کرباسی، مریم کیان ارثی، رُزا قراچورلو، و محمد حسین نیری، در آبان 1389 در بازگشت از ترکیه دستگیر شدند و یک ماه در بازداشت ماندند.

    وکلای دیگری نیز برای پرهیز از دستگیری و آزار ناگزیر از ترک کشور شده اند، از جمله شیرین عبادی (برنده جایزه نوبل صلح سال 2003)، محمد مصطفایی (وکیل حقوق بشری)، شادی صدر (وکیل حقوق بشری)

 

تماس مطبوعاتی:

فدراسیون: Arthur Manet: +33 1 43 55 90 19 / +33 6 72 28 42 94

Karine Appy: +33 1 43 55 14 12 / +33 6 48 05 91 57

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

: lddhi@fidh.net

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2024 ©