Deprecated: Function utf8_encode() is deprecated in /mnt/web205/e0/39/5274439/htdocs/new/browsf.php on line 66 سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر)
Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
پنجشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با  ۰۹ می ۲۰۲۴
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :پنجشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۳  برابر با ۰۹ می ۲۰۲۴

نامه سرگشاده به اتحادیه ها و تشکل های کارگری

در همبستگی با  جنبش کارگری ایران

 از تجمع اعتراضی  دراجلاس  2024 سازمان جهانی کار پشتیبانی کنید

 

رژیم اسلامی ایران در طول ۴۵ سال گذشته درحال جنگی مستمر و همه جانبه علیه طبقه کارگر در عرصه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بوده است. حداقل دستمزد، چند برابر زیر خط فقر قرار دارد و حتی پرداخت منظم دستمزد بهیکی از مطالبات کارگران تبدیل شده است. کارگران ایران برای تامین سرپناهو حداقل زندگی برای خانواده‌های خود مجبورند گاه تا سه شغل ناپایدار برای خود دست و پا کنند. دولت ایران قانون کار خود را نیز به شدت زیر پا می گذارد و برای کنوانسیون های سازمان جهانی کار کمترین احترامیقائل نیست.  سرکوب و بگیر و ببند کارگران به امری روزمره تبدیل شده است.در تمام این مدتطبقه کارگر در ایران علیرغم همهسرکوب های  وحشیانه و محرومیت از حقوق بنیادی  کار و حقوق  بشر، مقاومت ستایش برانگیزی از خود نشان داده و در نبردی به شدت نابرابر برای  کسب حقوق خود مبارزه کرده است.

 

هر سال صدها کارگر و فعال کارگری در ایران به دلیل استفاده از حقوق اولیه کارگری خود توسط جمهوری اسلامی ایران تهدید، اخراج، دستگیر، زندانی و شکنجه می شوند. در حال حاضر تعداد قابل توجهی از فعالان کارگری پشت میله های زندان هستند. چند تشکل مستقل کارگری که تا حدی از هجوم و سرکوب مداوم دولت جان سالم به در برده اند، تحت فشار مداوم و شدید قرار دارند، فعالیت آنها به شدت محدود شده است و بسیاری از بنیانگذاران و اعضای آن ها یا زندانی هستند یا در ترس دائمی ازسرکوب حکومتی  و بازداشت های طولانی بدون محاکمه بسر می برند.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای سازمان جهانی کار (ILO) موظف به رعایت کنوانسیون های بنیادی این سازمان، از جمله آزادی تشکل ها و پیمان های دستجمعی است. با این حال، نقض شدید همین کنوانسیون ها، سیاست و رویه معمول رژیم ایران بوده است.رژیم ایران علیرغم داشتن سابقه سرکوب گرانه و خشونت آمیز ضد کارگری در 45 سال گذشته، امااجازه یافته تا نمایندگانتشکلاتوابسته به دولت، مانند«کانون عالی شوراهای اسلامی کار» را به جای نمایندگان مستقل و واقعی تشکل های کارگری به کنفرانس‌ سالانه سازمان جهانی کار بفرستد. و این در حالی است که هیچاثرو نشانه‌ای از نظارت سازمان جهانی کار برای احراز مستقل بودن نمایندگان کارگری دیده نمی‌شود.زننده تر اینکه این افراد نیابتی حتی به عضویت هیئت مدیره و سایر کمیته ها ارتقا می یابند.جمهوری اسلامی ایران همچنین نمایندگان کارفرماییرا نیز خود انتخاب می کندو بنابراین همه نمایندگان ایران، کارگزارو عوامل حکومت اسلامی هستند.
 
سال‌هاست که تشکل‌ها و فعالان کارگری در ایران تاکید کرده اندکه این به اصطلاح «هیئت کارگری ایران» نماینده کارگران ایران نیست و از نهادهای ذیربط سازمان جهانی کار خواسته اندوارد عمل شوند و جلوی این تقلب شرم‌آور را بگیرند، اما تنها با دیوار ستبر سکوت مواجهشده‌اند. . در سال 2005 در پی شکایتی از دولت ایران مبنی بر نقض حقوق کارگران، پرونده ای در سازمان جهانی کار تشکیل شد. از آن زمان تاکنون هر سال شکایات بیشتری به پرونده ااضافه شده است، اما پس از گذشت نزدیک به 20 سال، سازمان جهانی کار هیچ گام معنادارو موثری برای پاسخگویی به این  شکایات افزون شونده بر نداشته است. 

 

یکصد دوازدهمین کنفرانس سازمان جهانی کار بین 3 تا 14 ژوئن 2024 در ژنو برگزار می‌شود. ما در 7 ژوئن تجمعیدر اعتراض به حضور عوامل رژیم جمهوری اسلامی که  تحت عنوان «نمایندگان کارگری ایران» در این کنفرانس حضور می یابند برگزار خواهیم کرد و همزمان خواستار آزادی بی قید و شرط فعالان کارگری زندانی و تمامی زندانیان سیاسی در ایران و به رسمیت شناختن حق مسلم کارگران ایران در ایجاد تشکل ها ی مستقل کارگری و پیمانهای دستجمعی خواهیم بود. 

 

ما همراه با تشکل‌های کارگری و کارگران زندانی در ایران، از تشکل‌های کارگری در سراسر جهان می‌خواهیم که در همبستگی با نمایندگان واقعی  کارگران ایران از مبارزات آنان  حمایت کنند و صدور احکام خودسرانه  و طولانی مدت  زندان علیه آنها به خاطر اینکه حقوق اولیه کارگری خود را در خواست کرده اند– حقوقی که در بسیاری ازنقاط جهان به رسمیت شناخته شده - محکوم نمایند.  ما از شما می خواهیم که از تجمع ما پشتیبانی کنید. شما می توانید : لف) نام  تشکیلات خود را به لیست حمایت کنندگان اضافه کنید، ب) پیام حمایت خود را برای ما بفرستید تا در تجمع خوانده شود، ج) نماینده خود را معرفی کنید تا به طور کوتاه  در تجمع ما در 7 ژوئن 2024 سخنرانی کند. خوشحال خواهیم شده که اگر بیش از یک گزینه را انتخاب کنید.

با اتحاد و همبستگی

کمیته سراسری برگزاری تجمع اعتراضی 7 ژوئن در ژنو
 

genvilogenv@gmail.com

 

 

 

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2024 ©