Deprecated: Function utf8_encode() is deprecated in /mnt/web205/e0/39/5274439/htdocs/new/browsf.php on line 66 سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر)
Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ برابر با  ۱۹ ژوئن ۲۰۲۳
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۲  برابر با ۱۹ ژوئن ۲۰۲۳

موج حمایت دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور

 از دانشجویان شجاع دانشگاه هنر تهران

.........................................................................

بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر در تداوم ایستادگی

 

مدتی پیش ورقه‌ی آهنی بزرگی به در ورودی دانشکده کاربردی جوش دادید که کاملا درون دانشگاه را از خیابان مخفی می‌کرد؛ کمی بعد‌تر اتفاقا رنگش هم کردید که یک وقت زشت نباشد. لابد آن موقع با خودتان فکر کردید دانشجو که زیر بار ممنوع‌الورودی و تعلیق و هزار حکمِ ناروای دیگر از بیداد‌گاهتان له شده، این هم تیر آخر است؛ فکر کردید حالا دیگر دانشگاه مُرده و از خیابان‌های اطرافش جداست.

میان ما و شما دریایی خون فاصله است، ما، که حالا نزدیک یک سالی می‌شود که «ما» شده‌ایم، هیچ حرفی با شما نداریم الا یک کلمه: نه. پس از تاکید دوباره‌تان بر آپارتاید جنسیتی و الزام حضور در دانشگاه با مقنعه، پس از بستن آب و خشونت بر دوستان‌مان که تنها در جهت برابری در پردیس باغ ملی تحصن کرده بودند،

ما هم دوباره تاکید می‌کنیم که چیزی به عقب برنمی‌گردد. این آسمان حتی بعد از تمام ستاره‌هایی که هر‌روز به زمین کشیده‌اید، هنوز غرق ستاره‌ست. از زخمی که شهریور دهن باز کرد هنوز خون می‌چکد. و ما ایستاده‌ایم، دست در دست هم، برای آزادی.

 

بيانيه‌ی دانشجويان دانشگاه هنر تهران در خصوص «تحريم سراسری امتحانات»

هيچ حرفی با آنها نداريم؛ الا يك كلمه: 

نه! 

ما جمعی از دانشجويان #دانشگاه_هنر_تهران، به نمايندگی از تمام يارانی كه سر خم نمی‌كنند و به يوغ بندگی تن نمی‌دهند، آغاز #تحريم_سراسری_امتحانات را اعلام

می‌كنيم. 

ايستاده‌ايم، دست در دست هم، برای آزادی.

#زن_زندگی_آزادی #ژن_ژيان_ئازادی

#ژينا_امينی #مهسا_امينی

يكشنبه ٢٨ خرداد ١٤٠٢

 

بیانیه دانشجویان دانشگاه علامه در همبستگی با دانشجویان دانشگاه هنر

آنچه چهارشنبه‌ی گذشته در دانشگاه هنر رخ داد به چشم هیچ‌کدام از ما غریب نمی‌آمد. ما همان کسانی هستیم که در یک سال گذشته، دستمان را بر زخم گلوی هم‌وطنانمان فشرده‌ایم و صدای دوستان دربندمان بوده‌ایم. خوانده‌ایم و نوشته‌ایم، سروده و نواخته‌ایم و با فریاد خود چنان لرزه‌ای بر پیکرتان انداخته‌ایم که با هر نشست و تحصنمان، زره پوشیده به میدان می‌آیید.

ما جلادان و مستبدان را خوب می‌شناسیم. کوی دانشگاه تهران هنوز خون‌های هجده تیر سال هفتاد و هشت را به خاطر دارد. هستند کسانی که یاد پنج دانشجوی کشته‌شده در کوی دانشگاه در بیست و پنج خرداد سال هشتاد و هشت هرگز از حافظه‌شان پاک نمی‌شود. تصویر چشم‌های سرخ دانشجویان شریف هنوز مقابل دیدگان ماست و جای خالی دوستان تعلیق شده از تحصیل را هر روز حس می‌کنیم. دیگر کسی از محاصره و تهدید و بی‌حرمتی شما نمی‌هراسد. دانشجویان همبسته‌تر از همیشه مقابل شما ایستاده‌اند، پا پس نکشیده و پیش‌تر خواهند آمد.

ما دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی، ضمن اعلام همبستگی با دانشجویان آزادی‌خواه دانشگاه هنر، ایستادگی‌تان را گامی محکم در جهت حفظ حریم خانه‌ی همه‌ی ما، یعنی دانشگاه، می‌دانیم. دست شما را به گرمی می‌فشاریم و بر عهدمان خواهیم ماند. کوچک‌ترین خراشی بر چهره‌ی دانشجو و دانشگاه را بر نمی‌تابیم و تا آخرین لحظه در مقابل هر شکل از سرکوب مقاومت می‌کنیم.

اینجا، در ایران، مبارزه برای آزادی و حقوق انسانی لحظه‌ای سرِ بازایستادن ندارد. آسمانی داریم پر از ستاره و سنگرهایی روز به روز انبوه‌تر.

زنده باشید شما، که راز ستاره و سنگر را می‌دانید.

 

بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه بهشتی در همبستگی با دانشجویان دانشگاه هنر

چشم امید ما

این روزها سایه‌یِ سنگین ترس و سرکوب بر دانشگاه افتاده است. انفعال و تفرقه از گروه‌هایی که مقاومت را بهانه‌ای برای منفعت شخصی خود قرار می‌دهند کم‌کم به جامعه نیز رسوخ پیدا می‌کند. روزگار سختی برای مقاومت است.

در این میان فریادهای شما بود که بر شعله امید دمید. چشم امید همه ما به شماست. به شما که مقاومت کردید و پرچم‌دارِ ترویج زن، زندگی، آزادی شدید. به شما که با اطلاع از مجازات‌های ناعادلانه باز تا پایان ایستاده‌اید.

به شما که آموختید؛ به راستی هنر رهایی بخش است. مسیری طولانی و سخت در پیش داریم اما هرگز تسلیم نخواهیم شد. تاریخ روزی از مقاومت ما روایت خواهد کرد و آن همان روزی است که درختِ آزادی ریشه دوانده…

«مقاومت زندگی است.»

شما درسِ مقاومت را آموختید، ما نیز از شما خواهیم آموخت.

 

بیانیه دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در حمایت از دانشجویان دانشگاه هنر

پس از آن همه ایثار، از پا نخواهیم نشست تا ثمر آن

دانشگاه، دیربازی‌ست که سنگر آزادی و آزادی خواهی‌ست. به نوبت خود، ما دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد نیز مشعل‌دار این انقلاب آزادی خواهانه بوده و خواهیم ماند.

در بطن هر انقلابی، هزینه‌هایی جاری‌ست؛ اما آنچه ما تجربه می‌کنیم نه هزینه، بلکه زندگیِ در قلب انقلاب است. تغییر با نسیمی که از «سقز» وزیدن گرفت، اکنون شُش‌هایمان را پر کرده‌است. تغییری از انفعال به سوی فعل و کُنش، از ایستایی به سوی حرکت مهار نشدنی.

شما ای «دانشجویان دانشگاه هنر»، شما روح این انقلابید؛ شما هنر این فعل و ظرافت این حرکتید. 

ما «دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد»، حامی، هم‌رزم و دوشادوش شما «دانشجویان دانشگاه هنر» خواهیم بود.

مقاومت زندگی‌ست

زنده‌باد زن، زندگی، آزادی

 

بیانیه دانشجویان دانشگاه تهران در اعلام همبستگی با دانشجویان دانشگاه هنر

«هرکجا قدرت هست، مقاومت هم هست»

در ادامه روند سرکوب و قدرت‌نمایی حاکمیت بر دانشگاه و دانشگاهیان پس از قیام ژینا، دانشگاه هنر تهران در قانونی جدید از اعلام اجباری بودن پوشش مقنعه برای دانشجویان دختر خبر داد، اقدامی که در پی آن دانشجویان این دانشگاه دست به تحصنی اعتراضی زدند که تا ساعاتی از نیمه‌شب ادامه یافت و با سرکوبی شدید از سوی دانشگاه با همکاری حراست و نیروهای امنیتی مواجه شد.

ما دانشجویان دانشگاه تهران، ضمن حمایت از دانشجویان دانشگاه هنر و اعلام هم‌بستگی با آنان، اقدام مسئولان این دانشگاه را که هدفی جز قدرتنمایی‌‌ای پوشالی ندارند، به شدت محکوم می‌کنیم و اعلام می‌داریم سیاست سرکوب حداکثری که به صورت هماهنگ در دانشگاه‌ها در آستانه به پایان رسیدن سال تحصیلی شدت گرفته هم‌چون دیگر اشکال سرکوب در نهایت شکست خواهد خورد. بر ما آشکار است که هدف از اعمال فشارهای بیشتر در قالب قانون بر دانشجویان، آن هم درست در آستانه خالی شدن دانشگاه، مقدمه‌سازی‌ای است برای پادگانی‌تر کردن دانشگاه‌ها از آغاز سال تحصیلی پیش رو، با این گمان که پایان این سال تحصیلی به معنای پایان فعالیت‌های دانشجویی و سکوت دانشجویان است. اما هشدار می‌دهیم همانطور که اکنون در مقابل این قوانین سکوت نمی‌کنیم، تا آخرین لحظه حضور در دانشگاه در مقابل تمامی این اقدامات سرکوبگرانه می‌‌ایستیم، حتی در صورت عدم حضور مستقیم در دانشگاه نیز به مقاومت ادامه خواهیم داد و با بازگشت به دانشگاه در سال جدید نیز به هیچ وجه از راه آمده در این چند ماه به عقب بازنمی‌گردیم و جلوی سرکوب دانشگاه خواهیم ایستاد.

مقاومت ما زنده است و زنده خواهد ماند.

 

بیانیه دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر تهران در همبستگی با دانشجویان دانشگاه هنر

زمستان پارسال، بعد از بازداشت های گسترده، ما اعتصاب کامل کردیم و ۱۳ روز دانشگاه را تعطیل کردیم.

در سومین سالگرد کشته شدن ۱۷۶ نفر از عزیزانمان با دو موشک سپاه، شمع روشن کردیم ولی حراست به این جان های عزیز بی احترامی کرد و نگذاشت آن طور که باید، یادشان را گرامی بداریم.

با شروع بهار، سرکوب و خفقان دانشگاه با گماشتن دست پرورده هایتان، زیاد شد و تهدید دانشجویان، به علت رعایت نکردن حجاب اجباری، تشدید شد. ولی این تهدید ها ما را نترساند. بعد از اعدام سه نفر از بچه های ایران، همه رخت سیاه به تن کردیم.

خشم و نفرت  ما از شما بیشتر شد و  ۹ خرداد ۱۴۰۲ در دانشکدهٔ برق، بی کفایتی شما و حقوق خود را فریاد زدیم و بار دیگر به شما نه گفتیم.

ما دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر تهران در کنار دانشجویان دانشگاه هنر، تا آخرین نفس کنار مردم و فریاد حق‌خواهی و دادخواهی‌شان می‌ایستیم و در نهایتْ ظالم را به نامِ عدالت دادگاهی می‌کنیم.

 

بیانیه دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در همبستگی با دانشجویان دانشگاه هنر

به نام خدای رنگین کمان.

انقلاب ما از دانشگاه ها آغاز شد و باز هم دانشگاهی «شریف» و قابل احترام که دانشجویان آن به ما نشان دادند که هنر و آزادگی انسان به هم آمیخته است.

دانشجویان دانشگاه هنر به دنبال گرفتن حق خودشان در برابر مزدورانی که تا دندان مسلح بودند ایستادگی کردند و این نشان از قدرت و جرعت این هنرمندان مستعد است.

بدانید که هنر آزادی شما از تیغ شمشیر آن ها تیز تر است.

ما «دانشجویان دانشگاه علم و صنعت» همواره حامی و همرزم شما «دانشجویان دانشگاه هنر» خواهیم بود.

هنر آزاد زندگی کردن را به ما آموختید.

 

بیانیه دانشجویان دانشگاه علوم توان بخشی و سلامت اجتماعی در همبستگی با دانشجویان دانشگاه هنر

به نام "زن، زندگی، آزادی"

ما در کنار شما هستیم. در برابر ظلم ضحاک زمان می‌ایستیم. آن هنگام که سکوت را به ما تحمیل کرده بودند شما ایستادید و ما سرشار از غرور همرزمی با شجاعتتان در برابر سیاهی قد علم می‌کنیم.

دوشادوش شما سینه سپر کرده و نور مشعل تابان مقاومت را زنده نگه میداریم. میدانیم که اگر ذره‌ای عقب بکشیم ما را کیلومتر ها عقب میزنند، به عقب بر نمیگردیم هرگز و به هیچ وجه.

اگر گمان کرده‌اند که صدای شما را بریده‌اند، فریاد شما خواهیم بود. جوانه‌ها از زخم‌هایمان سر برون می‌زنند، ریشه می‌دوانند چنان که هیچ تیغی برای بریدنشان به کار نیاید. آن دست که بر گلوی ما دار می‌شود، فریاد‌هایمان را غرّاتر می‌کند. و آن بند که بر دستان ماست، مشت‌هایمان را محکم‌تر می‌کند.

ما از استقامت و بیداری شما جانی دیگر گرفته‌ایم، و بانگ آزادی شما در حنجره‌های ماست.

این سیاهی، روز‌های روشن آزادی را نوید می‌دهد و ما سراپا با شما همراه، یکصدا می‌گوییم زنده باد مقاومت!

 

بیانیه دانشجویان دانشگاه علامه در همبستگی با دانشجویان دانشگاه هنر

 

آنچه چهارشنبه‌ی گذشته در دانشگاه هنر رخ داد به چشم هیچ‌کدام از ما غریب نمی‌آمد. ما همان کسانی هستیم که در یک سال گذشته، دستمان را بر زخم گلوی هم‌وطنانمان فشرده‌ایم و صدای دوستان دربندمان بوده‌ایم. خوانده‌ایم و نوشته‌ایم، سروده و نواخته‌ایم و با فریاد خود چنان لرزه‌ای بر پیکرتان انداخته‌ایم که با هر نشست و تحصنمان، زره پوشیده به میدان می‌آیید.

ما جلادان و مستبدان را خوب می‌شناسیم. کوی دانشگاه تهران هنوز خون‌های هجده تیر سال هفتاد و هشت را به خاطر دارد. هستند کسانی که یاد پنج دانشجوی کشته‌شده در کوی دانشگاه در بیست و پنج خرداد سال هشتاد و هشت هرگز از حافظه‌شان پاک نمی‌شود. تصویر چشم‌های سرخ دانشجویان شریف هنوز مقابل دیدگان ماست و جای خالی دوستان تعلیق شده از تحصیل را هر روز حس می‌کنیم. دیگر کسی از محاصره و تهدید و بی‌حرمتی شما نمی‌هراسد. دانشجویان همبسته‌تر از همیشه مقابل شما ایستاده‌اند، پا پس نکشیده و پیش‌تر خواهند آمد. ما دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی، ضمن اعلام همبستگی با دانشجویان آزادی‌خواه دانشگاه هنر، ایستادگی‌تان را گامی محکم در جهت حفظ حریم خانه‌ی همه‌ی ما، یعنی دانشگاه، می‌دانیم. دست شما را به گرمی می‌فشاریم و بر عهدمان خواهیم ماند. کوچک‌ترین خراشی بر چهره‌ی دانشجو و دانشگاه را بر نمی‌تابیم و تا آخرین لحظه در مقابل هر شکل از سرکوب مقاومت می‌کنیم.

اینجا، در ایران، مبارزه برای آزادی و حقوق انسانی لحظه‌ای سرِ بازایستادن ندارد. آسمانی داریم پر از ستاره و سنگرهایی روز به روز انبوه‌تر.

زنده باشید شما، که راز ستاره و سنگر را می‌دانید.

 

بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر و معماری پارس در حمایت از دانشجویان دانشگاه هنر

پیرو پیشامد اخیر در دانشگاه هنر و خشونت اعمال شده علیه خواهران و برادران‌مان، ما دانشجویان دانشگاه پارس نیز با تاکید بر قانونی بودن حق اعتراض دانشجویان، از تحصن شکل‌گرفته حمایت می‌کنیم و آزادی بیان را حق بدیهی دانشجو می‌دانیم. ‌

اعمال فشار جهت محدود کردن نوع پوشش دختران، به ویژه در بازه‌‌ای از زمان که دانشجویان دغدغه‌ی امتحانات و جمع‌بندی پروژه‌های پایان ترم خود را دارند، نشان از بی‌تدبیری و عدم وجود هم‌دلی و دل‌سوزی برای دانشجویانی است که با انگیزه‌ی پیشرفت و ترقی اندیشه وارد محیطی آکادمیک شده تا در شرایطی خالی از اضطراب‌های محیطی تحصیل کنند.

وضعیت موجود و تعرض به حقوق انسانی این دانشجویان، روحیه‌ی مقاومت در برابر سرکوب را در هر انسان آزاده‌ای برمی‌انگیزد. ما نیز با محکوم کردن اقدامات اخیر از سوی دانشگاه هنر، هم‌بستگی خود را با دانشجویان این دانشگاه اعلام می‌کنیم و سکوت را جایز نمی‌دانیم.

امید است که نشر این متن منجر به یادآوری ارزش‌های راستین و وظایف اصلی دانشگاه در قبال دانشجویان شود.

 

بیانیه دانشجویان دانشگاه علوم توان بخشی و سلامت اجتماعی در همبستگی با دانشجویان دانشگاه هنر

به نام زن زندگی آزادی

ما در کنار شما هستیم. در برابر ظلم ضحاک زمان می‌ایستیم. آن هنگام که سکوت را به ما تحمیل کرده بودند شما ایستادید و ما سرشار از غرور همرزمی با شجاعتتان در برابر سیاهی قد علم می‌کنیم.

دوشادوش شما سینه سپر کرده و نور مشعل تابان مقاومت را زنده نگه میداریم. میدانیم که اگر ذره‌ای عقب بکشیم ما را کیلومتر ها عقب میزنند، به عقب بر نمیگردیم هرگز و به هیچ وجه.

اگر گمان کرده‌اند که صدای شما را بریده‌اند، فریاد شما خواهیم بود. جوانه‌ها از زخم‌هایمان سر برون می‌زنند، ریشه می‌دوانند چنان که هیچ تیغی برای بریدنشان به کار نیاید. آن دست که بر گلوی ما دار می‌شود، فریاد‌هایمان را غرّاتر می‌کند. و آن بند که بر دستان ماست، مشت‌هایمان را محکم‌تر می‌کند. ما از استقامت و بیداری شما جانی دیگر گرفته‌ایم، و بانگ آزادی شما در حنجره‌های ماست. این سیاهی، روز‌های روشن آزادی را نوید می‌دهد و ما سراپا با شما همراه، یکصدا می‌گوییم زنده باد مقاومت!

 

بیانیه دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان در همبستگی با دانشجویان دانشگاه هنر

به نام پروردگار آزادی

با وجود سرکوب فراگیر و سهمگین، دانشجویان با فریاد خود، حکومت ضحاکان را به عقب می‌رانند. با اینکه دائما تهدید شده‌اند. دانشجویان خوابگاهی تهدید به اخراج، دانشجویان مهمان تهدید به اخراج، دانشجویان معترض تهدید به تعلیق از تحصیل؛

عواقب امر را می‌دانیم، ولی حاضر نیستیم مصلحت نزدیک را به پیروزی و بهروزی قطعی بفروشیم.

ما دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان سکوت را جایز نمی‌دانیم و همبستگی خود را با دانشجویان دانشگاه هنر تهران اعلام می‌داریم.

گذشتْ آن زمان که بغضِ فروخفته باشیم. ما رودِ خروشانیم؛ سختی‌ها را به جان می‌خریم. ما قطره‌های دریای بی‌کرانیم، ما ققنوسیم که از خاکستر سر بر می‌آوریم. ما سیمرغیم که با هم معنا پیدا می‌کنیم. ما هنرمندیم و هنرمندانه متحد می‌شویم.

زنده باد زن

زنده باد زندگی

زنده باد آزادی

 

بیانیه‌ی جمعی از دانشجویان دانشگاه اصفهان در اعلام هبستگی با دانشجویان دانشگاه هنر

ما جمعی از دانشجویان مستقل دانشگاه اصفهان درود می‌فرستیم بر همرزمان مبارزمان در دانشگاه هنر تهران که با وجود تمام تهدیدات و خطرات، فریاد حق‌طلبی و دادخواهی سر دادند و هر چه بیشتر تهدید شدند صدایشان بلندتر و بلندتر شد. ما به خوبی می‌دانیم که این روزها دانشگاه‌های سراسر ایران جولانگاه نیروهای سرکوب شده و خوب می‌دانیم که دانشجویان مبارز در برابر این هجمه سکوت نکرده و متحمل رنج و فشارهای بسیاری شده‌اند‌. بی شک مسیری که اینک جنبش دانشجویی در آن قرار دارد درست ترین مسیر تاریخ است و همین مساله هم باعث ترس و وحشت کسانی شده است که دانشجو را مطیع و دانشگاه را پادگان می‌خواهند. طی نه ماه اخیر، جنبش دانشجویی به خوبی نشان داد همچنان زنده و بالنده است و هر کجا نیاز باشد همراه و در برهه‌هایی از زمان پیشاپیش سایر اقشار جامعه پرچم دادخواهی و حق‌طلبی را به دست می‌گیرد و هر چه مانع در برابرش قرار می‌دهند ثابت قدم‌تر می‌شود و با عزمی راسخ‌تر در مسیر خود قدم برمی‌دارد. ما به تمام کسانی هم که خیال می‌کنند با این آزار و اذیت ها دانشگاه و دانشجو را ساکت و منفعل و منزوی می‌کنند اعلام می‌کنیم که زهی خیال باطل که تا وقتی شما در برابر خواسته‌های به حق نه تنها دانشجویان بلکه تمام مردم ایستاده‌اید ما هم تمام قد در برابر شما می‌ایستیم و تا رسیدن به حقوق خود از پای نمی‌نشینیم و بی شک ما در این مسیر همراه و همگام تمام دانشجویان در سراسر ایران هستیم و هیچ‌گاه یکدیگر را تنها نمی‌گذاریم و سخت بر این باور و عقیده هستیم که امروز  دانشگاه‌ها به عنوان یک نقطه‌ی اتکا در مبارزات باید حامی و همراه هم باشند تا تاثیرگذاری دو چندانی در پیشبرد اهداف مشترکمان داشته باشند.

 

بیانیه‌ی دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند تبریز در اعلام همبستگی با دانشجویان دانشگاه هنر

دانشجویان عزیز و با شهامت دانشگاه هنر با ایستادگی هنرمندانه در برابر حکومت تاریکی و نابودی باعث ترس و لرز و وحشت در تنه کثیف حکومت دیکتاتوری شده اند چرا که همه می‌دانیم شجاعت و شهامت تکثیر شدنی‌ است.

همواره در حکومت‌های دیکتاتوری با گذشت زمان سیستم در تلاش است تا جامعه روز به روز به خفگان بیشتر دچار شود، چرا که روحیات انسان‌ها برای حرکت برای هر جنبشی انگیزه و امید محور هست و اگر در یک جامعه تاریک یک جنبش به وجود بیاید و  پیشرفتی در مسیر آزادی و آزادگی بوجود بیآید. فضای جامعه دگرگون می‌گردد ، گویا جامعه دچار تزریق انگیزه در رگ‌های خود شده است و در این شرایط جامعه شجاعت و اشتیاق بیشتری برای حرکت و خیزش به سوی عدالت از مسیر آزادی خواهد داشت. جمهوری اسلامی نیز بدین جهت در تلاش است با تمام قوا در برابر جنبش آزادی مردم رنج دیده ایران مقاومت کند .

ما دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند تبریز دست در دست و پا به پای دانشجویان دانشگاه هنر هستیم و خواهیم بود.

 

بیانیه دانشجویان رشته‌ی هنر دانشگاه فنی و حرفه‌ای انقلاب اسلامی در اعلام همبستگی با دانشجویان دانشگاه هنر

برای آزادی درد معنا ندارد و تا آخر هستیم ...

ما هم با درد شما شریک هستیم. صدای همیشه بلند شما، حق‌خواهی و آزادی‌طلبانه‌ی شما افتخارآمیز است. ما نیز در درد و مقاومت‌تان شرکیم. امروز بیش از پیش و با صدایی رسا‌تر اعلام می کنیم که با دانشجویان ضربه دیده از سیاست‌های کلان آموزش عالی کشور یک‌صدا هستیم و در مقابل سرکوب همراه دوستان دیگرمان در دانشگاه‌ هنر مقاومت می‌کنیم‌.

ما با سیستم کثیف دانشگاه خودمان و دانشگاه‌ها مخالفیم و این صدای مخالفت هرگز قطع شدنی نیست. در این راه ترسی به دل راه نمی‌دهیم. نه اخراج و نه محرومیت‌های تحصیلی و کمیته‌ی انضباطی ما را از حمایت از دوستا‌نمان منصرف نخواهد کرد.

قدرت در اختیار همه دانشجوهای آزادی‌خواه است...

 

بیانیه دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در حمایت از دانشجویان دانشگاه هنر

به نام زن‌زندگی‌آزادی

هر صحنه از مبارزات دانشجویی، یادآور قدرت‌نمایی حق بر باطل و تلاش بر رفع خفقان گسترده در دانشگاه‌هاست. این بار اما و در دانشگاه هنر، صدای بلندتری را شنیدیم؛ هنرمندان پهنهٔ مبارزهٔ آزادی! صدای سکوت تحصن شما، لرزه‌ای سنگین بر اندام ضعیف و رو به نابودیِ مستبدین و دیکتاتور انداخت.

دیگر نمی‌توان گفت که رفتارهای ضد انسانی و بی‌ضابطهٔ عده‌ای آتش به اختیار در برابر دانشجویان آزادی‌خواهی که اعتراض خود را به ظلم و تلاش خود را برای تغییر ساختارهای غلط بیان می‌کنند، شگفتی‌آور است.

مشت‌های ما گره کرده و فریادهای ما آماده پرتاب‌اند، پرتاب از گلویی که زیر این خفقان هنوز زنده است و روایت می‌کند؛ روایتی که محصور به کوی دانشگاه و شبِ شومِ شریف و حمله به دانشگاه کردستان و احکام ناعادلانه و در نهایت، چهارشنبهٔ دانشگاه هنر نمی‌شود. روایتی که ناشی از عدم سکوت ماست.

و این صدا یعنی ما زنده‌ایم، بر این اتحاد می‌مانیم، بیداریم و به زودی در این راه پر فراز و نشیب، به مسیر هموار آزادی می‌رسیم، حتی اگر سدهای این راه، محاصره، اخراج، تبعید و تعلیق باشد.

اعتراض دانشجویان دانشگاه هنر به ساختارهای غلط، چیزی جز هنر زیبای شجاعت، عدمِ «حمایت از ظلم و ظالم» و تعهد اخلاقی به آرمان‌های ارزشمند مسیر مبارزه -ظلم‌ستیزی، عدالت‌خواهی و آزادی‌خواهی- نبود.

ما دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نیز به‌سان همگان، وظیفهٔ خود می‌دانیم تا با یادآوری آنچه که در راستای حمایت از آزادی و آزادی‌خواهان کرده‌ایم، با افتخار از چنین دانشجویانِ کنشگری که ادامه‌دهندگان مبارزه‌اند، حمایت کنیم و از دانشجویان و اساتید سایر دانشگاه‌ها می‌خواهیم تا ادامه‌دهندهٔ این مسیر اتحاد باشند.

 

بیانیه جمعی از دانشجویان دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران در حمایت از دانشجویان دانشگاه هنر

دوران تمکین دانشجو در برابر سرکوب به سر رسیده‌است. در عوض، آنچه هر قدرت سرکوبگری از آن هراس دارد به سرتان آمده: دانشجو دیگر نمی‌تواند موجودی بله قربان گو باشد، چراکه ماهیتاً آزاداندیش و آزادی‌خواه است.

چند دهه است که از هیچ سرکوب و خشونتی در جهت پوشاندن رخت ایدئولوژی به تن دانشجو فروگذاری نکردید. ما به شما اعلام می‌کنیم که دوران سکوت در برابر این سرکوب‌ها، خشونت‌ها، و زورگویی‌ها به پایان رسیده است.

آتش عشق به آزادی و بشردوستی در سینه‌ی برادران و خواهران ما در دانشگاه هنر را، آتش هیچ گلوله‌ای نمی‌تواند سرد کند. با این حال، ذره‌ای خراش بر تن دوستان دانشجویمان در دانشگاه هنر بسنده است تا از خشم و غیظ لبریز شده، و به خیابان‌ها سرازیر شویم. تاریخ جنبش دانشجویی ثابت کرده که وحشت‌افکنی‌ها، تعلیق‌ها، تبعیدها، بازداشت‌ها، و کشتارها، نه تنها وحدت و ایستادگی دانشجویان را سست نمی‌کند، بلکه این وحدت و ایستادگی را ریشه‌دار‌تر و نیرومندتر می‌سازد تا به رمز پیروزی بدل شود.

در شرایطی که حاکمیت با خشکاندن تفکر و سرکوب مسیر‌های آگاهی‌بخشی، همه‌ی قوای خود را برای ایستا نگاه داشتن نهاد علم در کشور به کار برده، ما دانشجویان دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران، ضمن اعلام حمایت و همدلی از از دوستانمان در دانشگاه هنر که شجاعانه در برابر زورگویی‌ها دست به تحصن و اعتراض زده‌اند، از اساتید دانشگاه‌ها دعوت می‌کنیم تا در کنار دانشجویان، مقابل ایدئولوژی‌های ارتجاعی و سرکوبگر بایستند.

 

بیانیه‌ی دانشجویان پردیس هنرهای زیبا در اعلام هبستگی با دانشجویان دانشگاه هنر

آزموده را آزمودن خطاست

ما دانشجویان پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، به‌ یمن پیوند دیرینهٔ دانشجویان هنر در این دو دانشگاه، ضمن اعلام حمایت کامل از دوستانمان در دانشگاه هنر، تقویم را گواه میگیریم تا این سیاست را پیشاپیش شکست‌خورده بدانیم.

- سال ۱۳۹۲؛ دانشگاه هنر

- اعتراضات حجاب ۱۳۹۸؛ دانشگاه تهران

- مهر ۱۴۰۰؛ دانشگاه هنر

- ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲؛ دانشگاه تهران

- شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۲؛ دانشگاه هنر

اقدامات تندروانه و بی‌پروای حراست و هر ضربت بر بدنهٔ دانشجویان هنر و دیگر اقشار دانشجویی، در مقیاسی بزرگتر آسیبی بر پیکرهٔ جامعه است که خشم و واکنش مستقیم جامعه هنری و دانشگاهی را در پی خواهد داشت.

عاقلانه‌تر آنکه به جای اتلاف وقت و سرمایه‌های انسانی و اجتماعی، تجربیات شکست‌خوردهٔ پیشین را به‌یادآورید و آیینهٔ عبرت سازید چرا که ما دانشجویان دست در دست هم نهاده‌ایم و سکوت نخواهیم کرد.

 

بیانیه دانشجویان  دانشگاه آزاد شهرقدس در حمایت از  دانشگاه هنر تهران

حکومتی که جواب اعتراض دانشجو را به وسیله اوباشانش با شوکر می‌دهد باید سرنگون شود.

در نهمین ماه از مبارزات مردم و آغاز انقلاب ایران عزیزمان قرار داریم و در این مدت از بلوچستان تا تهران از کردستان تا مشهد و از تبریز تا خوزستان شاهد رشادت‌ها و مقاومت‌های ملت شریف ایران علیه ظلم و ستم و تبعیض بوده‌ایم.

در خط مقدم این مبارزه سرنوشت ساز میان مردم ایران علیه ظلم و ستم، جنبش دانشجویی قراردارد. در طول ۹ ماه اخیر دانشجویان سراسر کشور سنگین‌ترین سرکوب‌ها را به چشم دیده‌اند که از مصادیق آن یورش و ساچمه پرانی مزدوران رژیم به سمت دانشجویان، اخراج و تصفیه اساتیدی که صدای دانشجویان بودند، بازداشت دانشجویان، صدور احکام کمیته انضباطی و‌.‌.. اشاره کرد.

رژیم جنایتکار در خیال خام خود می‌پروراند که با این رفتار کار جنبش دانشجویی را تمام کند و  یکبار برای همیشه صدای دانشگاه را خاموش کند اما تحصن شما عزیزان به خوبی نشان داد که نه تنها صدای دانشگاه خاموش شدنی نیست بلکه پس از ۹ ماه مقاومت بلندتر و رساتر از گذشته به گوش می‌رسد.

ما دانشجویان دانشگاه آزاد شهرقدس همبستگی خود را با شما عزیزان اعلام می‌کنیم و سوگند می‌خوریم که تا رسیدن به روز آزادی و محاکمه عاملین و آمرین سرکوب به عقب باز نخواهیم گشت.

 

بیانیه دانشجویان دانشگاه‌های زنجان در حمایت از  دانشگاه هنر تهران

‏به نام زن زندگی آزادی

این روزهای فضای دانشگاه‌های سراسر کشور را در چند کلمه میتوان خلاصه نمود ترس، سرکوب و عقده‌گشایی حاکمیت علیه دانشجویانی که از همان اول انقلاب زن زندگی آزادی سینه خود را سپر گلوله‌های سربی کردند و به مسالمت آمیز‌ترین شکل ممکن فریاد آزادی سر دادند تا دانشگاه آیینه‌ای تمام نما از ایران باشد؛ اما، اکنون شدت فشارها بر دانشجویان روز افزون شده است‌. از دیوار کشی داخل دانشگاه زنجان گرفته تا مرگ مشکوک حسام فروزنده دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی زنجان تا نصب تندیس نامربوط شیخ فضل‌الله نوری در دانشگاه آزاد زنجان تا آیین‌نامه جدید حجاب در دانشگاه هنر تهران تنها نمونه‌هایی از انواع سرکوب‌هایی است که دانشجویان متحمل می‌شوند. بدین سبب ما دانشجویان دانشگاه‌های زنجان در کنار دانشجویان جمعی از دانشجوهای شجاع دانشگاه هنر تهران می‌ایستیم و دست در دست شما به مبارزه خود برای ایرانی آزاد ادامه می‌دهیم به امید روزی که دانشگاه تریبون و سمبل آزادی بیان باشد‌. اهرمن رفتنی است چون هنرمند در میان تاریکی خورشید را نقاشی کرد.

امضاکنندگان:

- علوم پزشکی زنجان

- دانشگاه آزاد سایت امام

- دانشگاه زنجان

 

بیانیه‌ی جمعی از دانشجویان دانشگاه مازندران در جهت حمایت از دانشجویان دانشگاه هنر:

«با دوشکا می‌زنیم»

این تهدید رئیس دانشگاه هنر است علیه دانشجویان دانشگاه. برگ ننگینی دیگر در جهت سرکوب دانشجویانی که به مسالمت‌آمیزترین شکل ممکن، برای نشان دادن اعتراضشان دست به تحصن زدند.

پس از ریختن خون‌های بسیار، سرکوب، تهدید و بازداشت دانشجویان، می‌بینیم که دانشگاه زنده است. دانشگاه همچنان قلب تپنده‌ی جنبش «زن، زندگی، آزادی» است. البته که برابر چنین ننگی صدای ستایش‌برانگیز آزادی‌خواهان قد راست کرده است.

شما دانشجویان  دانشگاه هنر اعلام کرده‌اید «چیزی به عقب برنمی‌گردد. این آسمان حتی بعد از تمام ستاره‌هایی که هر‌ روز به زمین کشیده‌اید، هنوز غرق ستاره‌ست. از زخمی که شهریور دهن باز کرد هنوز خون می‌چکد. و ما ایستاده‌ایم، دست در دست هم، برای آزادی.»

ما تأکید می‌کنیم که دست‌هایمان در دست یکدیگر است. شما تنها نیستید. ما کنار هم پای آزادی ایستاده‌ایم.

 

بیانیه‌ی دانشجویان دانشگاه تربیت‌مدرس در همبستگی با دانشجویان دانشگاه هنر

هنر خوار شد جادویی ارجمند

در حکومت جمهوری اسلامی که همواره هنر را خوار داشته و جادویی را ارجمند، دانشجویان هنر، این تن‌های آزاد، همواره رخت سرکوب را دریده‌اند و با زیستی آزادانه تجسم «زن، زندگی، آزادی» بوده‌اند و با زندگی هنری خود چون ستاره‌ای در شب سیاه استبداد درخشیده‌اند. در گرماگرم خیزش مهسا، دلیرانه در مسیر آزادی گام برداشتند و از مبارزه و مقاومت حماسه آفریدند و هنری برتر از گوهر نشانمان دادند. سپاه تاریکی که چشم دیدن این روشنان همیشه‌بیدار را ندارد حکم کرده است که در نقاب ظلمت فروروند. دانشجویان هنر بار دیگر در دانشگاه کنار هم ایستادند تا جمعشان پردۀ شب را پاره کند. حراست دانشگاه که حرص حاکم را حراست می‌کند با خشم و خشونت به مقابله نشست. امروز رهزنان تیره‌پندار ده‌ها نفر از دانشجویان هنر را از مقابل دانشگاه ربوده‌اند و دانشگاه که دیگر امید پگاه دانش در آن نمی‌رود گیسوان دختران را به زنجیر می‌کشد.

ما دانشجویان دانشگاه تربیت‌مدرس خاموشی را روا نمی‌دانیم. دوشادوش دانشجویان هنر می‌ایستیم و نمی‌گذاریم شعلۀ مبارزه را در دانشگاه و جامعه خاموش کنند. استبداد رفتنی است و هرم آزادی بدن‌هایمان را گرم کرده است. مبارزه ادامه دارد.

جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت‌مدرس

 

بیانیه دانشجویان دانشگاه سوره در حمایت از دانشجویان دانشگاه هنر

 

در بخشی از این بیانیه آمده است: قشر دانشجو هرگز از هم جدا نبوده و دانشگاه هنر و سوره بیش از دیگر دانشگاه‌ها همواره در ارتباطی متقابل بوده‌اند. پیرو قانون وضع شده در دانشگاه هنر تعدادی از دانشجویان این دانشگاه به صورت کاملا مسالمت‌آمیز اعتراض خود را در قالب تحصن نشان دادند که جواب مسئولین طبق معمول چیزی جز خشونت و سرکوب نبود.

اکنون پس از پاسخ خشونت‌آمیز مسئولین به اعتراض مسالمت‌آمیز دانشجویان دانشگاه هنر و تهدید به خشونت‌ها و برخوردهای دیگر با آن‌ها، ما دانشجویان دانشگاه سوره اعلام می‌کنیم کنار دوستان‌مان در دانشگاه هنر ایستاده‌ایم و سکوت نخواهیم کرد. چرا که در صورت سکوت کردن، این برخورد توهین آمیز دامان همه‌ی دانشجویان را خواهد گرفت.

 

گسترش همبستگی با دانشجویان

نظر بر خبر ( کانون نویسندگان ایران )

پوشش اجباری به ضرب سرکوب

چهارشنبه ۲۴ خردادماه شماری از دانشجویان دانشگاه هنر در اعتراض به پوشش تحمیلی حاکمیت در پردیس باغ ملی این دانشگاه تحصن کردند. حوالی ساعت ۲ رئیس حراست این دانشگاه بی‌محابا بر دانشجویان معترض حمله برده و در نتیجه تنی چند از دانشجویان آسیب دیده‌اند. همچنین در خبرها آمده که از آغاز این تحصن حراست دانشگاه از رسانیدن آب و مواد خوراکی به دانشجویان و استفاده‌ی آنان از سرویس‌ بهداشتی جلوگیری کرده است.

حاکمیت جمهوری اسلامی از آغاز تاسیس در پی اعمال سلیقه‌ی قشری-ایدئولوژیک خود، یک‌دست‌سازی فرهنگی و سبک زندگی تک‌سنگ‌وار بوده است و با دست‌و‌‌دل‌بازی هزینه‌های هنگفتی در این راه صرف کرده و آسیب‌های جبران‌‌ناپذیری بر مردم به‌جان‌آمده وارد آورده است.

چنان‌که پیداست، باوجود اعتراضات فراگیر به برخوردهای خشونت‌آمیز با پوشش آزادانه و انتخابی پس از کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی، هم‌چنان به روش‌های گوناگون مانند پلمب‌ مراکز خرید، کتاب‌فروشی‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها، دخالت ماموران حکومتی به نام «آمران به معروف» در مترو و مکان‌های عمومی در لباس «مردم»، استفاده از تابلوهای شهر برای تبلیغ پوشش مطابق با ذهنیت استبدادی و یکسان‌سازانه‌ی خود می‌کوشد از خواستِ به‌حقِ آزادی بی‌قیدوشرط پوشش جلوگیری کند و اگر کسی «ناهنجاری» کرد «به حکم قانون گردنش را بشکند».

پیام صریح و روشن این رفتارهای خشونت‌آمیز جز این نیست: هر حرکت آزادی‌خواهانه را بی‌درنگ سرکوب می‌کنیم! هر صدای مخالف را ساکت می‌کنیم مگر آن‌که  در ‌چهارچوب‌های عقیدتی ما و از مجرای رسانه‌های ما بیرون آید.

شک نیست که مسئولیت هرگونه آسیب به دانشجویان و همه‌ی کسانی که در پی اعتراض به‌ آزادی‌کشی و بیان به‌حقِ خواسته‌ی خود با سرکوب و خشونت عریان رو‌به‌رو می‌شوند متوجه آمران و عاملان این سرکوب‌هاست.

..................................................

 

 

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2024 ©