Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
دوشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۱ برابر با  ۱۷ اکتبر ۲۰۲۲
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۱  برابر با ۱۷ اکتبر ۲۰۲۲
گزارش تکمیلی

گزارش تکمیلی

 شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران،

در ارتباط با مرگ  اسرا پناهی، دانش‌آموز اردبیلی

 

همانطور که پیشتر شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، در یک بیانیه به تاریخ ۲۲ مهر ماه، تحت عنوان «حمله لباس شخصی‌ها به مدرسه شاهد در اردبیل؛ بی‌خبری از وضعیت دانش آموزان بازداشت شده» اعلام کرد، در روز ۲۱ مهرماه نیروهای لباس شخصی به دبیرستان شاهد اردبیل حمله می‌کنند. در این حمله تعدادی دانش‌آموز بازداشت و خبر مرگ یک دانش‌آموز به نام اسرا پناهی نیز منتشر می‌شود.

 

شورای هماهنگی در بیانیه‌ی اصلی، خبر مرگ این دانش‌آموز را نیز منتشر کرد. اما پس از شنیدن گزارش‌های مختلف از منابع گوناگون، این شورا ترجیح داد که خبر مرگ را از بیانیه حذف بکند و از طریق منابع نزدیک و قابل اعتماد (همکاران ما در شهر اردبیل) این خبر را مجدداً راستی آزمایی نماید. پس از تحقیق، برای شورا مسجل شد که دانش آموز مذکور در تاریخ ذکر شده جانباخته است. هم‌چنین یک دانش آموز دیگر در همین مدرسه، از همان روز در کما به سر می‌برد.

 

اختلال در شبکه‌ی اینترنت و پلتتفرم‌هایی که مردم به آن‌ها اعتماد دارند، باعث شده است تا پیگیری دقیق خبر مرگ اسرا پناهی، همانند گزارش‌های متعدد دیگری که به دست این شورا _ مبنی بر تعرض نیروهای امنیتی به مدارس، و از جمله‌ مدرسه‌ای در بوکان _ رسیده است، با مشکلات بسیار زیادی روبه‌رو شود.

 

پس از انتشار این خبر، رسانه‌های متعددی آن را پوشش دادند. در ادامه در یک برنامه‌ی ویدیویی از «شبکه اطلاع‌رسانی دانا»، مردی که خود را عموی اسرا معرفی می‌کرد، ادعا نمود که اسرا ناراحتی مادرزادی قلبی داشته و در شب حادثه، در منزل پدری، حالش بد می‌شود و متعاقب آن، در بیمارستان فوت می‌کند.

 

این در حالی است که بر اساس عکس‌ها و تصویرهایی که در فضای مجازی منتشر شده است، اسرا پناهی سه سال پیش در مسابقات شنای استانی مقام سوم را کسب کرده بود. احتمال اینکه کسی با بیماری قلبی بتواند در ورزش سنگین و نفس‌گیری مانند شنا، مقام استانی کسب کند، آن ادعا را منتفی می‌نماید. هم‌چنین اینکه در یک روز در یک مدرسه مشخص یک دانش‌آموز فوت کند و دانش‌آموز دیگری نیز به کما برود و همه‌ی این‌ها عادی و طبیعی و بی‌ربط به حمله‌ی نیروهای امنیتی به مدرسه باشد را کاملاً زیر سوال می‌برد.

 

در حالیکه هنوز دستگاه قضایی، پزشکی قانونی و دیگر دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط هنوز هیچ توضیح قانع کننده‌ای به مردم در رابطه با علت مرگ ژینا (مهسا) امینی ارائه نکرده‌اند و پس از گذشت بیش از یک ماه هنوز هیچ توضیح مستدل و قابل اعتمادی در این رابطه اعلام نکرده‌اند، مردم حق دارند که به گزارش «شبکه اطلاع‌رسانی دانا» نیز اعتماد نکنند.

 

موارد متعددی از این دست و عدم پاسخگویی دستگاه و نهادهای مسئول باعث شده است که شفاف سازی در رابطه با این وقایع تراژیک بسیار مشکل شود. در بستر چنین شرایطی مردم ترجیح می‌دهند که به گزارش‌های محلی و مطلعین نزدیک به واقعه اعتماد بکنند. تجارب متعددی که در سال‌های گذشته روی داده است قویاً ثابت می‌کند که قضاوت مردم همیشه درست بوده است، فارغ از این که دستگاه‌های مختلف دولتی چه سناریوهایی برای پوشاندن حقیقت و ارائه‌ی روایت‌های کذب تدارک ببینند.

 

در حال حاضر دانش آموزان این مدرسه ضربه‌ی روحی سنگینی خورده‌اند. والدین آن‌ها در اداره‌ی آموزش و پرورش اردبیل تجمع کردند و نارضایتی و خشم خود را علیه سوءاستفاده از دانش‌آموزان در برنامه‌های غیر آموزشی و بی‌ربط به مدرسه اعلام کرده‌اند. این تجمع پس از آنکه مدیر اداره‌ی آموزش و پرورش اردبیل از حرکت مدیر مدرسه و فرستادن اجباری دانش آموزان به برنامه‌های غیر درسی دفاع کرد، به تشنج کشیده شد.

 

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، مراتب تسلیت قلبی خود را به خانواده‌ی دانش‌آموز جانباخته، دانش‌آموزان و همکاران مدرسه‌ی شاهد اردبیل و همه‌ی مردم شریف این شهر اعلام می‌کند و قاطعانه از حاکمیت و نیروهای نظامی و امنیتی می‌خواهد که از تعرض و دست درازی به مدرسه و فضاهای آموزشی دست بردارند و حرمت این اماکن را حفظ کنند. فضای مدرسه باید امن باشد و از مدارس نباید بجز برای آموزش، استفاده‌ی دیگر شود. در حالیکه گزارش‌های مختلف حاکی از این است که برخی از مدارس به مکانی برای استقرار نیروها و خودروهای نظامی تبدیل شده‌است. نیز این شورا از حاکمیت می‌خواهد که به کشتار مردم بی‌گناه و معترضین بی‌دفاع پایان دهد.

 

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنکیان ایران

دوشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۱

.......................................

بیانیه ی کانون صنفی معلمان اردبیل

 پیرامون حوادث منجر به جان باختن اسرا پناهی

 

کانون صنفی معلمان اردبیل در حمایت از دانش آموزان و فرهنگیان و محکومیت هتک حرمت به دانش آموزان مدرسە شاهد اردبیل و حوادثی که موجب جان باختن اسرا امینی شد، روز دوشنبه بیانیه ای منتشر کرد. در این بیانیه آمده است:

 

در روزهایی که اکثر شهرهای ایران تبدیل به خشم عمومی نسبت به عملکرد ضعیف و بی کفایتی مسئولان حاکم شده است، جوانان و نوجوانان دانشگاه‌ها و مدارس هم به سیل عظیم معترضان پیوسته و حق قانونی خود را همگام با اقشار مختلف مردم فریاد می زنند.

 

اعتراض مدنی به استناد اصل ۲۷ قانون اساسی نیم بند کشور، حق همه ی شهروندان و دانش آموزان می باشد و برخورد خشن، غیرانسانی و سرکوب اعتراضات مدنی از طرف نیروهایی که وظیفه ی تامین امنیت شهروندان را دارند، محکوم و غیرقانونی است.

 

متاسفانه دامنه ی رفتارهای وحشیانه و غیرانسانی نیروهای خودسر به دانشگاه‌ها، مدارس و فضاهای آموزشی که خانه ی امن و دوم برای دانشجویان و دانش آموزان تلقی می شود، کشیده شده است که گستاخانه و به صورت غیرقانونی به مدارس ورود کرده و اقدام به تهدید، ضرب و شتم، بازداشت دانش آموزان و حتی پرتاب گاز اشگ آور به مدارس ابتدایی می کنند.

و بدتر این که برخی مدیران دست نشانده ی مدارس، برخلاف وظیفه ی قانونی و انسانی خود با نیروهای سرکوب همکاری کرده و درب مدارس را برای تهدید و بازداشت دانش آموزان به روی نیروهای امنیتی باز و عکس و مشخصات دانش آموزان را تحویل می دهند. و این اعمال زشت به دستور روسای مناطق، مدیران کل و با چراغ سبز وزیر بی کفایت و نالایق آموزش و پرورش انجام می گیرد.

 

در این شرایط ناامن، استفاده ی ابزاری از دانش آموزان مدارس دخترانه ی شاهد اردبیل در مراسم ایدئولوژیک حاکمیت بدون اخذ رضایت نامه ی کتبی از اولیا، غیرقانونی و محکوم می باشد. به طوری که به عناوین مختلف دروغین بازدید از موزه، مراسم هفته ی وحدت، اجرای سرود و برپایی همایش و… دانش آموزان را با تهدید و به زور، از مدارس به محل عالی قاپو، مرکز تشنج و اعتراضات خیابانی برده اند که حضور دانش آموزان مخصوصا دختران در آن منطقه غیر عقلانی بوده است.

 

با شروع مراسم، تعدادی از دانش آموزان شروع به شعار دادن علیه تبعیض و نابرابری حاکمیت داده و توسط لباس شخصی ها و بانوان محجبه ی مدعی تامین امنیت، مورد توهین و اهانت و ضرب و شتم قرار می گیرند.

و بعد از برگشتن دانش اموزان به مدرسه افراد خودسر به رفتار غیرانسانی خود در خیابان قانع نشده و به مدرسه ی شاهد راثی نظام هجوم برده و در جلوی دید مدیرکل نالایق آموزش و پرورش استان اردبیل به تهدید و ضرب و شتم مجدد دانش آموزان می پردازند. که در این بین یکی از دانش آموزان به نام اسرا پناهی متاسفانه در بیمارستان فوت کرده و تعدادی از دانش آموزان هم بازداشت می شوند که آمار و اطلاعات دقیقی اعلام نشده است.

 

لذا ما فرهنگیان، دانش آموزان و اولیا، اقدام عوامل اجرایی مدارس شاهد نواحی یک و دو اردبیل مخصوصا مدیر و معاون مدرسه ی شاهد راثی نظام، روسای ناحیه ی یک و دو و مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل را به جهت رفتار غیرقانونی و اجازه ی ورود افراد ناشناس و لباس شخصی به مدارس و وارد شدن صدمات روحی، روانی و جسمی به دانش آموزان و فرهنگیان را شدیدا محکوم می کنیم و خواستار اجرای موارد زیر می باشیم.

 

اگر در موارد قید شده اقدام عملی و عاجل انجام نگیرد کانون صنفی معلمان اردبیل و فرهنگیان و دانش آموزان سراسر استان به استناد اصول ۲۶ و ۲۷ قانون اساسی حق اعتصاب و تعطیلی مدارس و حق تجمع اعتراضی را بر خود محفوظ می دارد.

 

۱_ استعفا و یا اخراج مدیر و معاون مدرسه ی شاهد راثی نظام

 

۲_ عذرخواهی تمامی مدیران ۲۶ مدرسه ای که اقدام غیرقانونی انجام داده اند با ذکر اسامی و درج در رسانه های محلی.

 

۳_ حضور مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل در صدا و سیما و شرح ماجرا و معرفی عوامل و اشخاصی که در به وجود آمدن این حادثه ی تلخ نقش داشته اند.

 

۴_استعفا و یا اخراج رئیس آموزش و پرورش ناحیه یک اردبیل جناب توحید مجیدی و عزل مدیر کل آموزش و پرورش استان جناب کلام اله صفری

 

۵_ تعیین مشاوران، روانشناسان و روان پزشکان به صورت رایگان برای دانش آموزان و خانواده هایی که دچار ضربه های روحی و روانی شده اند.

 

۶_ پرهیز از پادگانی کردن و ممانعت از تکرار چنین بی قانونی و حفظ امنیت مدارس و کرامت دانش اموزان

 

۷_ ورود داستانی کل استان اردبیل به ماجرا به عنوان مدعی العموم و اقدام قضایی نسبت به تمامی افرادی که در این اتفاق ناگوار نقش داشته اند.

 

کانون صنفی معلمان اردبیل

۲۵ مهرماه ۱۴۰۱

.............................................

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2024 ©