Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۹ برابر با  ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۹  برابر با ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰
اطلاعیه کانون نویسندگان ایران در تبعید

اطلاعیه کانون نویسندگان ایران در تبعید

انجمن قلم ایران در تبعید

طیفور بطحائی درگذشت!

 

با اندوه بسیار آگاه شدیم که طیفور بطحائی، نویسنده، فیلمساز، عضو کانون نویسندگان ایران «در تبعید»، و یار و همرزم زنده یادان خسرو گلسرخی و کرامت دانشیان، رو گذشته در اثر بیماری سرطان در شهر کوتنبرگ (یوتبُری) سوئد درگذشت.

طیفور بطحائی یکی از مبارزان آرمانخواه جامعه ما بود که در سال 1352 شمسی دستگیر و به همراه یازده تن از فعالین سیاسی دیگر در بیدادگاه رژیم شاه ابتدا به اعدام و سپس به حبس ابد محکوم شد و در جریان انقلاب سال 1357 از زندان رهائی یافت. اما بی درنگ، به خاطر دفاع از آرمانهای انسانی خود در راه رهائی مردم ایران، از سوی رژیم ارتجاعی و آزادی کُش جمهوری اسلامی تحت تعقیب قرارگرفت و غیابی به اعدام محکوم شد. طیفور سالها در کردستان، با سختی بسیار همراه همسرش و فرزند نوزادش، تحت تعقیب زندگی کرد و سرانجام در اروپا ساکن شد و از شر رژیم اسلام امان یافت.

در تمام دوران زندگی تبعید، طیفور بطحائی با وفاداری به آرمانهای انسانی خود دست ازحرکت سازنده و فعالیت فرهنگی برنداشت و با ساختن فیلمهای مستند و سینمائی از زندگی مردم ایران، با نوشتن کتابهای ادبی و اجتماعی، و با تدریس در دانشکده های سینمائی در گوتنبرگ سوئد و در شهرهای کردستان به یاری جوانان شتافت و از پا ننشست. رمان «باد»، یکی از زیباترین نوشته های ادبی او، اثری ارزنده است که سبک و شیوه نگارشی نوجویانه اش با مهارت به توصیف زندگی یک خانواده کارگری تبعید شده کُرد میپردازد و از دشواری های طاقت فرسای این زندگی سخن میگوید.

متاسفانه طیفور بطحائی از سال گذشته در اثر ابتلا به بیماری سرطان ریه نتوانست به فعالیت های خود ادامه بدهد و سرانجام روز دهم سپتامبر امسال چشم از جهان فروبست.

کانون نویسندگان ایران در تبعید و انجمن قلم ایران در تبعید، فقدان این یار شریف و انسان آزاده و نویسنده و هنرمند توانا را به خانواده، دوستان او، و به مردم آزادیخواه تسلیت میگوید و خود را در اندوه آنان شریک میداند.

 

کانون نویسندگان ایران در تبعید

انجمن قلم ایران در تبعید

۱۱ سپتامبر ۲۰۲۰

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2022 ©