Deprecated: Function utf8_encode() is deprecated in /mnt/web205/e0/39/5274439/htdocs/new/browsf.php on line 66 سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر)
Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ برابر با  ۰۷ فوريه ۲۰۲۴
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲  برابر با ۰۷ فوريه ۲۰۲۴

ایران در آئینه آمار(۳۰۹)

يكشنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ برابر با  ۰۴ فوريه ۲۰۲۴

تهيه و تنظيم از مريم اسکوئی

موضوع آمارهای نقل شده در این بخش:

ابتلای سالانه «۱۵۰هزار نفر» به سرطان در ایران

نقدینگی در ایران به رقم بی‌سابقه «۸ هزار تریلیون تومان» نزدیک شد

واردات ۲ میلیون تن برنج با ارز ۲۸۵۰۰ تومانی/ نصف محصول امسال به فروش نرفته است

میانگین سنی فوت‌شدگان در کشور برابر با ۶۶ سال در سیستان و بلوچستان ۵۰ سال

شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۳، ایران در جایگاه ۱۰۱

فرزندآوری با درد بی‌پولی؛ یک شب بستری برای زایمان ۳۶ میلیون تومان آب می‌خورد!

۶ تا ۱۰ هزار پزشک از کشور خارج شده اند

وزارت بهداشت: حدود ۱۴ درصد از مرگ‌های طبیعی در ایران ناشی از آلودگی هواست

۱۵ بهمن : ابتلای سالانه «۱۵۰هزار نفر» به سرطان در ایران

این آمار در حالی است که مسئولان وزارت بهداشت آذرماه امسال اعلام کرده بودند سالانه «تقریباً ۸۵ تا ۹۰ هزار» نفر به سرطان مبتلا می‌شوند

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی می‌گوید سالانه «۱۵۰ هزار نفر» در ایران به سرطان مبتلا می‌شوند.

لیلا مؤدب‌پور، رئیس ادارهٔ سرطان وزارت بهداشت، روز یکشنبه، ۱۵ بهمن‌ماه، همزمان با روز جهانی سرطان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم گفت: «سرطان در همه جای جهان رو به رشد است و در کشور ما نیز همین روند رو به‌ رشد وجود دارد.»

خانم مؤدب‌پور اعلام کرد که شایع‌ترین سرطان در ایران «سرطان پستان است و سرطان‌های رودهٔ بزرگ، معده، ریه و پروستات در رتبه‌های بعدی قرار دارند».

۱۴ بهمن : نقدینگی در ایران به رقم بی‌سابقه «۸ هزار تریلیون تومان» نزدیک شد

 

در پی اظهارات رهبر جمهوری اسلامی درباره لزوم توقف رشد نقدینگی، بانک مرکزی ایران گزارشی منتشر کرده که حاکی از رشد نزدیک به ۳۲ درصدی نرخ نقدینگی در آذرماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال است.

علی خامنه‌ای ۱۰ بهمن‌ماه در دیدار با فعالان اقتصادی خواستار توقف یا کاهش رشد نقدینگی در ایران شد و ادعا کرد نارضایتی‌های تولیدکنندگان، «نشان‌دهندهٔ عمل نکردن دولت به تذکرات» او در سال گذشته است.

گزارش بانک مرکزی ایران بدون اشاره به حجم نقدینگی در کشور، موضوع کاهش یافتن «شتاب رشد نقدینگی» را برجسته کرده که این ادعا نیز در تضاد با برآورد صندوق بین‌المللی پول است.

 

۳ بهمن : واردات ۲ میلیون تن برنج با ارز ۲۸۵۰۰ تومانی/ نصف محصول امسال به فروش نرفته است

سیدعلی طاهری اطاق‌سرا، رییس اتحادیه برنج‌فروشان شهر بابل در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا از نبود تقاضا برای برنج ایرانی و انبار شدن محصولات سال گذشته و امسال خبر داد و در توضیح بیشتر در این باره گفت: در حال حاضر برنج طارم حدود ۵۸۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ تومان، برنج فجر حدود ۵۰۰۰۰ تومان و اقلام پرمحصول برنج ایرانی ۴۰۰۰۰ تا ۴۳۰۰۰ تومان درب کارخانه فروخته می‌شود، همچنین برنج طارم کشت اول حدود ۹۰۰۰۰ تومان، فجر کشت اول حدود ۷۰۰۰۰ تومان و برنج‌های پرمحصول کشت اول حدود ۶۰۰۰۰ تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

وی افزود: در سال ۱۴۰۲ حجم برنج تولیدی مطلوب بود و حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن برنج در استان‌های شمالی کشت شد، البته در جنوب هم برنج کشت می‌شود که بخشی از این حجم تولید شامل کشت جنوب است. استان مازندران سهمی یک میلیون تنی از تولید برنج امسال داشته است.

طاهری در ادامه از وضعیت کنونی تقاضا برای برنج ایرانی گفت و توضیح داد: تقاضا برای برنج ایرانی در کل ضعیف است هر چند قیمت آن قیمت بالایی نیست؛ اصلی‌ترین عاملی که به کاهش تقاضا برای برنج داخلی انجامیده است، واردات بی‌رویه برنج در سال گذشته است.

وی ادامه داد: متوسط مصرف برنج ایرانی‌ها در سال ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن است، در حالی که همان طور که گفته شد تولید سال گذشته ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن بود. بنابراین ۹۰۰ هزار تن واردات برای تامین نیاز کل کشور به برنج در سال گذشته کافی بود اما در سال ۱۴۰۱، حدود ۲ میلیون تن برنج به کشور وارد شد یعنی بیش از دو برابر تقاضایی که برای برنج خارجی وجود داشت. این ۲ میلیون تن همگی با اخذ مجوز از وزارت جهادی کشاورزی و با ارز ۲۸۵۰۰ تومانی به کشور وارد شد.

رییس اتحادیه برنج‌فروشان شهر بابل تصریح کرد: مازاد عرضه برنج وارداتی در بازار ایران در حالی در سال گذشته اتفاق افتاده که قدرت خرید مردم در سال جاری کاهش پیدا کرده است، در همین حال برنج خارجی با ارز ۲۸۵۰۰ تومانی وارد می‌شود و قیمت کمتری نسبت به برنج داخلی پیدا می‌کند و با قیمت ۳۵۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ تومان در بازار عرضه می‌شود در نتیجه در شرایطی که قدرت خرید مردم پایین آمده مصرف‌کننده خرید برنج خارجی ارزان‌تر را به محصول مشابه داخلی ترجیح می‌دهد، هر چند که کیفیت برنج ایرانی بالاتر از برنج وارداتی است.

طاهری اضافه کرد: برنج کالایی پرمصرف به شمار می‌آید و این موضوع اهمیت قیمت آن را برجسته‌تر می‌کند.

وی اظهار کرد: دولت در حالی که در سال گذشته ۲ میلیون تن برنج با ارز ۲۸۵۰۰ تومانی وارد کرده که در کشور با مازاد برنج رو‌به‌رو هستیم به عبارت دیگر واردات این حجم از برنج در سال گذشته تولیدکننده داخلی را متضرر کرده است. البته دولت سیاستی حمایتی هم از تولید داخل برنج اتخاذ کرده و به واردکنندگان برنج در ازای خرید هر مقدار از برنج داخلی مجوز واردات دو برابر تا پنج برابر برنج خارجی را می‌دهد. اما این سیاست در افزایش تقاضا برای برنج داخلی موثر واقع نشد و بازار برنج ایرانی اکنون در رکود کامل به سر می‌برد.

رییس اتحادیه برنج‌فروشان بابل در ادامه از انبار شدن حجم چشمگیری از برنج‌های ایرانی خبر داد و گفت: برنجکاران ایرانی ۳۰ درصد از برنج محصول سال ۱۴۰۱ را نتوانسته‌اند بفروشند و محصول آنها در انبارها مانده است، همچنین بیش از نیمی از محصول سال ۱۴۰۲ نیز به فروش نرفته و به سرنوشت برنج‌های انبارشده از سال گذشته مبتلا شده‌ است.

طاهری در ادامه شرحی از هزینه کاشت برنج ارائه داد و در این باره گفت: کاشت هر هکتار از برنج طارم در سال ۱۴۰۲، ۴۰ میلیون تومان برای کشاورز هزینه دربرداشته است، در حالی که حداقل یک تن و ۸۰۰ هزار کیلو و حداکثر ۲ تن و ۵۰۰ هزار کیلو برنج از این مساحت برداشت می‌شود.

وی صادرات برنج ایرانی را از مرزهای شمالی ممکن ندانست و خاطرنشان کرد: هر چند استان‌های شمالی از موقعیت همجواری با همسایگان شمالی کشور برخوردار هستند اما امکان صادرات برنج ایرانی به این مقاصد وجود ندارد، زیرا نیمی از برنج ایرانی هنوز با روش‌های سنتی تولید می‌شود بنابراین هر چند کیفیت برنج خوب است اما در فرآیند صادرات، استانداردهای آزمایشگاهی کشور مقصد را کسب نمی‌کند.  

رییس اتحادیه برنج‌فروشان بابل در پایان گفت: برنج‌کاران برای کشت سال آینده دغدغه کمبود آب را دارند و اگر بارندگی‌ها در ادامه سال بیشتر شود، برای سال آینده کشت خوبی پیش‌بینی می‌شود.

 

۳ بهمن : میانگین سنی فوت‌شدگان در کشور برابر با ۶۶ سال در سیستان و بلوچستان ۵۰ سال

عصر ایران؛ سجاد بهزادی – به باور ” اروین‌د‌یالوم” نویسنده آمریکایی، کسانی هستند که با حجم زیادی از زندگی نزیسته به مرگ نزدیک می‌شوند. این روایت زندگی بسیاری از ما ایرانیان است.

مرکز رصد جمعیت سازمان ثبت احوال کشور، به تازگی اعلام کرده است” در ۹ ماهه امسال میانگین سنی فوت‌شدگان در کشور برابر با ۶۶ سال بوده است که در بین استان‌ها بالاترین میانگین سن مربوط به استان گیلان با ۷۱ سال و کمترین مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۵۰ سال است.

از طرفی کیفیت زندگی شاید مهم تر از طول زندگی باشد. گیرم امید به زندگی در جامعه ما ۹۰ سال و میانگین سنی فوت شوندگان هم ۱۲۰ سال باشد. ما این میزان عمر را با چه کیفیتی سپری می کنیم؟ بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که جامعه ایرانی سال هاست با فقر زندگی نجیبانه ای دارد و در واقع به خاطر گذران زندگی روزمره خود، به نوعی فقر را مدیریت می کند.

مثلا در روزهای اخیر، آمار تازه‌ای از مصرف سرانه گوشت قرمز در بین خانواده های ایرانی اعلام شده که بسیاری آن را بهت‌آور توصیف کرده‌اند.

گفته می شود “مصرف سالانه گوشت قرمز برای هر نفر در ۳ دهک فرودست جامعه، فقط ۷۰۰ گرم است! به عبارتی هر ایرانی متعلق به سه دهک کم‌درآمد که از قضا بخشی از مزد و حقوق‌بگیران شاغل و بازنشسته نیز در همین گروه قرار می‌گیرند، در هر سال یک کیلوگرم گوشت قرمز هم مصرف نمی‌کنند.

این در حالی است که براساس آمارها در سال ۱۳۹۰ سرانه مصرف گوشت قرمز در کشور ۱۳ کیلوگرم بوده است. یعنی در آن زمان هر ایرانی در طول سال، ۱۳ کیلوگرم گوشت قرمز مصرف می‌کرده است.”

اگر پیش بینی و “نظریه مالتوس” یک روز درست از آب در بیاید و فرمول رشد کشاورزی در این کره خاکی با فرمول رشد جمعیت نامتوازن شود و به دنبال فزونی جمعیت و کاهش تولیدات کشاورزی و بی تعادلی ایجاد شده؛ قحطی، جنگ ومرگ ومیر افزایش یابد، آن گاه وضعیت از این که هست برای جامعه ایران بسیار ناگوارتر خواهد شد و ما از بسیاری از مردمان جهان به پایان زندگی نزدیک تر خواهیم بود.

کشورهای با کمترین کیفیت زندگی

این روزها از پیری جمعیت در ایران زیاد سخن به میان می آید؛ در حالی که از پیری جامعه وبی انگیزه بودن افراد در سنین جوانی کم تر سخنی گفته می شود. چه بسا اینکه گزاره دوم، یعنی بی انگیزگی و پیری جامعه در سنین جوانی، خود می تواند مهم ترین عامل خلق گزاره اول، یعنی پیری جمعیت در ایران باشد.

وجود و حضور ما در این هستی، تنها به خاطر زنده ماندن و مردن پس از چند سال زندگی نیست. بلکه ما هستیم تا با آرامش، زندگی با کیفیتی داشته باشیم.

وقتی گذران عمر با کیفیت باشد، هر چه بیش تر، بهتر. باید اراده فردی ما ایرانیان، تنها برای بقا در این عالم نباشد. تلاش برای بقا می بایست با امنیت و توسعه پایدار متوازن باشد و همه ما از زندگی خود لذت ببریم.

بنظر می رسد جمعیت انبوهی از جامعه ایران، امروز خود را در وسط فلاکت  (Misery index) می بینند و هر چقدر دست وپا می زنند، زندگی برایشان روان نمی شود. وقتی فرد خود را در فلاکت می بیند دیگر کوتاهی و درازای عمر برای او چه فرقی می کند.

شاخص فلاکت همان در هم آمیختگی نرخ تورم و نرخ بیکاری است. شاخص فلاکت همان سطح پایین رفاه و رنج مضاعف است. ارقام هر دو رکن این شاخص در جامعه امروز ایران، بسیار نگران کننده است.

نظام حکم رانی اگر می خواهد جمعیت فزونی یابد یا اینکه جامعه را در حسرت زندگی نزیسته خود نگذارد، می بایست نمودار شاخص فلاکت را مهار کند. نموداری که هزار نکبت از آن می بارد.

وقتی فلاکت باشد، نا امیدی هست؛ خودکشی هست و سایه مرگ بر زندگی ما سنگین تر از همیشه احساس می شود و آن گاه هیج بعید نیست ، مرکز رصد جمعیت سازمان ثبت احوال کشور، چند سال دیگر میانگین سنی فوت‌شدگان جامعه ایرانی را به جای ۶۶ سال ۵۵ سال اعلام کند.

 

۳ بهمن : شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۳

اعتمادآنلاین | براساس گزارش شادترین‌ کشورهای جهان، ایران در جایگاه ۱۰۱، یعنی پایین‌تر از کشورهایی همچون عراق، ونزوئلا، موزامبیک، اوکراین، کنگو و.. قرار گرفته است. نکته جالب، وضع بد ترکیه نسبت به ایران که ۵ پله پایین‌تر است. همچنین ونزوئلا که سال گذشته در رتبه ۱۰۸ قرار داشت، بعد از گشایش‌های اقتصادی و دیپلماتیک به رتبه ۸۸ رسید.

 

۲۸ دی : فرزندآوری با درد بی‌پولی؛ یک شب بستری برای زایمان ۳۶ میلیون تومان آب می‌خورد!

 

اعتمادآنلاین | هزینه زایمان و بستری در اتاق‌های بیمارستان این روزها کمرشکن شده و گریبان بسیاری از زوج‌ها را گرفته است.به عنوان مثال هزینه زایمان طبیعی با اتاق معمولی برای یک شب ۱۵ و برای دو قلو ۱۸ میلیون تومان است.

به گزارش جریان نو، این هزینه با انتخاب اتاق خصوصی و دیپلمات به ترتیب تا ۱۸ و ۲۴ میلیون تومان می‌رسد. هزینه زایمان سزارین نیز از ۲۲ میلیون شروع و برای اتاق‌های دیپلمات تا ۳۳ میلیون تومان می‌رسد.

در گران‌ترین حالت ممکن هم برای زایمان دوقلو با یک شب بستری در اتاق دیپلمات باید ۳۶ میلیون تومان هزینه کنید.

این در حالی است که برخی مادران برای عکس‌های بعد از زایمان و تزئین اتاق حدود ۲ تا ۳ روز در این اتاق‌های vip می‌مانند.

 

۲۶ دی : ۶ تا ۱۰ هزار پزشک از کشور خارج شده اند

یحیی ابراهیمی نماینده مجلس در گفت و گو با خبرنگار عصر ایران درباره مهاجرت پزشکان و پرستاران، اظهار کرد: یکی از چالش های مهمی که امروز با آن در کشور مواجهه ایم و به شدت کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی را درگیر خود کرده است، افزایش مهاجرت پزشکان و پرستاران ایرانی به سایر کشورها از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس همانند امارات و عمان است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه آمار و ارقام درست و حسابی فعلا از این چالش در اختیار نداریم، اظهار کرد: میزان خروجی پزشکان بعد از دوره کرونا و محدودیت‌های سفر دو برابر شده است. این عدد چیزی در حدود ۶ تا ۱۰ هزار پزشک در حوزه های مختلف عمومی، متخصص و جدیدا فوق تخصص متغیر است. این عدم قطعیت آماری به‌دلیل عدم انتشار آمار از سوی نهادهای رسمی همچون سازمان نظام پزشکی کشور است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با این اتفاقات ناخوشایند در کشور، هم اکنون در حال از دست دادن و مهاجرت بخش بزرگی از نیروهای خود در حوزه کلان پزشکی و پیراپزشکی هستیم. این شامل اساتید و پزشکان و پرستاران و سایر حوزه های زیر مجموعه پزشکی نیز می شود.

وی به علت و عوامل این اتفاق ناخوشایند اشاره کرد و ادامه داد: عدم پرداخت فوق العاده ویژه، اختلاف پرداختی دستمزد در مناطق برخوردار نسبت به مناطق محروم کشور، اختلاف پرداخت بیمارستان دولتی نسبت به بخش خصوصی، وضع مالیات بر درآمد پزشکان، کم توجهی به کادر درمانی که در زمان انتشار ویروس کرونا خط مقدم جبهه سلامت کشور بودند از جمله موارد مهمی است که می توان به عنوان دلایل مهاجرت پرستاران و پزشکان به خارج از کشور اشاره کرد.

نماینده مردم شهرستان‌های دلفان و سلسله در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: دو فاکتور مهم نیروی انسانی آموزش دیده و استفاده از ظرفیت های نخبگان در تولید ثروت برای کشور بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه اقدامات دولت به خصوص وزارتخانه بهداشت و درمان در جذب و نگهداری سرمایه نخبگانی کشور قابل توجه نبوده تصریح کرد: اگر ایران خالی از نخبگان به خصوص در حوزه پزشکان و پرستاران شود بدون شک در آینده نزدیک دچار آسیب های بسیار بزرگی خواهیم شد. به همین خاطر خروج حتی یک نفر از اعضای جامعه پزشکی برای ما خسران است زیرا به آن‌ها به شدت نیازمند هستیم چراکه نیروهای ما بسیار کیفی هستند.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به صورت تخصصی به حوزه مهاجرت پزشکان و پرستاران کشور ورود پیدا کرده گفت: از جمله اقدامات کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس یازدهم می توان به پیشنهاد حذف مالیات بر درآمد پزشکان و پرستاران، تزریق بسته های حمایتی، افزایش دستمزد کادر درمان در مناطق محروم، تاکید بر متناسب سازی و اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، تاکید بر پرداخت فوق العاده ویژه خاص حوزه سلامت و جذب کادر درمان طرحی که در ایام انتشار اپیدمی کرونا در خط مقدم جبهه سلامت بودند و غیره اشاره کرد.

این نماینده با بیان اینکه بر اساس سیاست های حوزه کلی سلامت باید پرداختی از جیب مردم کمتر از ۳۰ درصد باشد که متأسفانه شاهد هستیم به این قانون عمل نمی شود، گفت: نگاه دولت باید به گونه ای باشد هم به مردم و هم به کادر درمان آسیب وارد نشود. در این زمینه مجلس هر کمک و همکاری بتواند انجام خواهد داد.

وی در پایان از دولت سیزدهم خواست که کمبود مسائل و مشکلات دارویی مردم را به جد پیگیری و حل و فصل کند چرا که امروز مردم در حوزه تأمین دارو به ویژه برای بیماران خاص با مشکل مواجه اند. این قابل پذیرش نیست که در این شرایط اقتصادی بسیاری از خانواده ها با قیمت بسیار بالا به دنبال تامین دارو برای بیماران خود در بازار آزاد و توسط دلال های دارویی باشند.

 

۲۶ دی : وزارت بهداشت: حدود ۱۴ درصد از مرگ‌های طبیعی در ایران ناشی از آلودگی هواست

در هفته‌های اخیر اعتراضاتی نسبت به مازوت‌سوزی در برخی شهرهای ایران صورت گرفته است

گروه سلامت و تغییر اقلیم وزارت بهداشت می‌گوید «۱۳.۹ درصد از مرگ‌های طبیعی ایران» به‌دلیل آلودگی هواست.

عباس شاهسونی، رئیس این گروه، روز سه‌شنبه، ۲۶ دی‌ماه، به مناسبت هفته هوای پاک در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، اعلام کرد: «تهران رتبه ۱۹ را از نظر غلظت ذرات معلق» بین بدترین پایتخت‌های کشورهای جهان دارد.

آقای شاهسونی در ادامه به این خبرگزاری گفت که میانگین غلظت ذرات معلق در ایران «۷.۶ برابر» رهنمود سازمان جهانی بهداشت و «بیش از سه برابر استاندارد ملی کشور است».

او افزود که بررسی‌ها نشان می‌دهد «۱۰۷ روز از سال گذشته شرایط هوای تهران در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و ۳۶ روز ناسالم برای همه گروه‌ها بوده است».

مازوت‌سوزی در «۷۰ درصد کارخانه‌های سیمان ایران» به دلیل کمبود گاز

از مازوت به عنوان آلاینده‌ترین سوخت فسیلی یاد می‌شود.

از سال‌ها پیش، ایران در نیمه دوم هر سال به دلیل کمبود گاز اقدام به استفاده از این سوخت در صنایع و نیروگاه‌های تولید برق می‌کند.

اما مقام‌های جمهوری اسلامی در این‌باره به صورت شفاف توضیح نمی‌دهند و برخی از آنها حتی مازوت‌سوزی را انکار می‌کنند.

پیشتر مدیر عامل نیروگاه برق رامین اهواز، مازوت‌سوزی در این نیروگاه را تأیید کرد و گفت دلیل به‌کارگیری سوخت مازوت در یکی از واحد‌های تولیدی این نیروگاه «مصوبه شورای عالی امنیت ملی» است.

مدیر کل سازمان حفاظت از محیط زیست استان مرکزی نیز در اواخر آذر امسال مازوت‌سوزی در نیروگاه شاهزند اراک را در سال گذشته و امسال تأیید کرد.

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2024 ©