Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
يكشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ جولای ۲۰۲۰
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس   orwi-info@rahekargar.net   و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۲  برابر با ۰۵ مارس ۲۰۱۴
افزایش ۵۰ درصدی مواد سرطانزا در بنزین تولید داخل

ایران در آئینه آمار(۱۵۸)

سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ برابر با ۰۴ مارس ۲۰۱۴

تهيه و تنظيم از مريم اسکوئی

 

موضوع آمارهای نقل شده در این بخش

افزایش ۵۰ درصدی مواد سرطانزا در بنزین تولید داخل

هر ۲ ثانیه یک کودک در جهان یتیم می‌شود

کودکان کار: ۳۰ درصد مدرسه نمیروند، ابتلا به ایدز ۴۵ برابر جامعه

ایرانیان به اندازه همه شهروندان اتحادیه اروپا گاز مصرف می‌کنند

بیکاری،فقر ، خشونت علیه زنان و پدیده دختران فراری

سالانه ۱۰۰ هزار هکتار جنگل در کشور از بین می رود

در طول ۳۰ سال گذشته بیش از ۷۰۰ هزار نفر در تصادفات جان باختند :

مصدوم شدن ۱۵ میلیون نفر

رشد ۶۰ درصدی واردات برنج در ۱۱ ماه امسال

محرومیت از بیمه زنان قالی‌باف، کارگران کارگاههای زیر ده نفر و زنان مشغول به کارهای خانگی

تهران ۸ میلیونی فقط با یک مرکز درمان سوختگی

 

۱۳ اسفند : افزایش ۵۰ درصدی مواد سرطانزا در بنزین تولید داخل

مهر

تشریح آثار زیست محیطی تحریمها؛

افزایش ۵۰ درصدی مواد سرطانزا در بنزین تولید داخل

مشاور رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه تحریم ها اثرهای زیادی بر محیط زیست و سلامت مردم می گذارند، گفت: افزایش ۵۰ درصدی مواد سرطان‌زا در بنزین تولید داخل تنها یکی از اثرات تحریمهاست.

مشاور رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به تنها یکی از اثرات زیست محیطی ناشی از تحریمها تصریح کرد: تحریمها موجب شد که در بنزین که در داخل با عنوان سوخت خودکفا تولید شد، میزان بنزن که یک ماده سرطان‌زا است و برای افزایش احتراق بنزین به آن اضافه می شود و حد مجاز در اتحادیه اروپا تا پنج درصد بنزین است در بنزین خودکفای داخلی به ۵۰ درصد برسد و شاهد عوامل سوء آن بر مردم و افزایش بیماری های لاعلاج مانند سرطانها در کشور باشیم.

۱۲ اسفند : هر ۲ ثانیه یک کودک در جهان یتیم می‌شود

آخرین آمار یونیسف نشان می دهد که در هر 2 ثانیه یک کودک در جهان پدر یا مادر خود را از دست می‌دهد و به این ترتیب روزانه 5760 کودک در جهان یتیم می‌شوند.

براساس اعلام یونیسف، پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۱۵ میلادی جمعیت کودکان یتیم در جهان به ۴۰۰ میلیون نفر برسد. این گزارش حاکیست که ایدز به تنهایی عامل یتیم شدن ۱۵ میلیون کودک در دنیا است که بیشتر آنها در کشورهای آفریقای سیاه زندگی می‌کنند.

همچنین براساس این آمار ، افزایش شمار کودکان بی‌سرپرست، توجه جامعه جهانی را برای کاهش این بحران فزاینده می‌طلبد.

هفته بزرگداشت کودکان بی‌سرپرست فرصت مناسبی است تا جامعه جهانی از مشکلات، نیازها و تهدیدهای پیشروی این کودکان مطلع شود.

 

۱۲ اسفند : کودکان کار: ۳۰ درصد مدرسه نمیروند، ابتلا به ایدز ۴۵ برابر جامعه

سلامت نیوز : کودکان کار و خیابان دیگر از نوشته و گزارش و دلسوزی کارشان گذشته است.کافی است سر هر چهارراه پشت چراغ قرمز مانده باشید تا دو چشم به شیشه ماشین دوخته شود و هی بگوید: دستمال بخر!،فال حافظ بگیر،گل زرد برای یار بخر!کودکانی که در خیابان‌ها،اتوبوس،در مترو،پشت چراغ قرمز،کنار در رستوران‌ها ایستاده‌اند و آقا،خانم،بخر را دم گرفته‌اند.این بچه‌ها ساعت کاری ندارند از صبح تا شب در خیابان هستند و واحدهای درسی شان را در خیابان پاس می‌کنند.انگار مدرسه ندارند،نه شیفت صبح می‌روند و نه شیفت بعداز ظهر.تمام شیفت‌های مدرسه را در خیابان مانده‌اند و می‌خواهند شب دست پر به خانه بروند،آخر ضرب و شتم برایشان سنگین است و بدن‌های نحیفشان حوصله کتک خوردن را هم ندارد چه برسد به اینکه به فکر حل مسئله ریاضی باشند!

به گزارشسلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ وقتی شکم گرسنه است دیگر انگار درس خواندن زورش کم می‌شود.کودکان کار و خیابان جزو قشری هستند که همیشه در معرض تهدید قرار دارند.نرخ ابتلای کودکان کار و خیابان به ایدز ۴۵ برابر جامعه است.از سویی دیگر،طبق تحقیقات حدود ۳۰درصد از کودکان خیابانی به مدرسه نمی‌روند و بیسواد هستند.آمارها می‌گوید اوضاع کودکان کار و خیابان مناسب نیست.

پژوهشی که در مورد بررسی وضعیت کودکان خیابانی انجام شده نشان می‌دهد که ۳۰٫۹ درصد کودکان خیابانی ۶ تا ۱۱ سال و ۹ درصد نیز زیر ۶ سال دارند و تعداد کودکان خیابانی غیرایرانی در استان‌های تهران،فارس،خراسان رضوی، بوشهر و اصفهان بیشتر از استان‌های دیگر است و همچنین ۳۰درصد کودکان خیابانی به مدرسه نمی‌روند.پژوهشی که درخصوص وضعیت کودکان خیابانی در سال گذشته توسط سازمان بهزیستی انجام شده است نشان می‌دهد که بیشترین آمار کودکان مربوط به گروه سنی ۶ تا ۱۱ سال است بنابراین می‌توان گفت که اغلب کودکان خیابانی به دلیل اینکه از سنین پایین کودکی زندگی در خیابان را تجربه می‌کنند بالطبع از سن کم از شانس یک زندگی رشد دهنده درکنار خانواده محروم شده و فرصت رشد و تکامل رادر کنار خانواده از دست می‌دهند.مطالعات انجام شده نشان می‌دهد بیشترین تعداد کودکان خیابانی را پسران تشکیل می‌دهند و همچنین بررسی اولیه وضعیت تابعیت مراجعان نشان می‌دهد که کودکان ایرانی ۷۵٫۱ درصد کودکان خیابانی را تشکیل می‌دهند.

سیدحسن موسوی چلک،رئیس انجمن مددکاری ایران درباره شرایط کودکان کار و خیابان به تهران امروز، می‌گوید: یکی از موضوعاتی که همیشه با آن مواجه بوده‌ایم موضوع کودکان کار و خیابان بوده است.در قانون کار هم موضوع کودکان کار پیش‌بینی شده است.ماده ۷۹ کار کودکان زیر ۱۵ سال را ممنوع کرده است.اما ماده ۸۰ گفته است،کسانی که ۱۵ تا ۱۸ سال دارند،کارگر نوجوان نامیده می‌شود.یعنی در قانون ما طبق شرایطی کار کودکان به رسمیت شناخته شده است.طبق ماده ۸۰ تا ۸۵ ساعت کارشان کمتر باشد،کار سلامت جسم و روانشان را تهدید نکند.حتی در مقابل نامه ۱۸۲ سازمان بین‌المللی کار که ایران پذیرفته است،آنجا هم کشورها را مکلف کرده که سن را تعریف بکنند.عدم تناقض از ۱۲ سال تا ۲۰ سال هم داریم.در آنجا منع اشکال کار کودکان پیش‌بینی شده و در ایران هم مصوب شده و ابلاغ کرده است.برنامه ساماندهی کودکان خیابانی هم سال ۷۸ تصویب می‌شود در هیات دولت و شرح وظایفی برای دستگاه‌های مختلف و مرتبط پیش‌بینی می‌شود.

خانواده‌های کودکان کار نیازمند کار کودک

رضاجهانگیری‌فرد،تاکید می‌کند: بالغ بر ۹۰ درصد کودکان خیابانی که با آنها روبه‌رو هستیم دارای خانواده هستند.ناچارا باید تحویل خانواده‌ها بشوند و خانواده‌ها هم نیازمند هستند در نتیجه این کودکان را وادار به کار می‌کنند،از تحصیل محروم می‌کنند از فرایندهای کودکانه محروم‌شان می‌کنند و با اجبار و زور به خیابان می‌فرستندشان تا با پول به خانه بروند.وقتی با میزان پولی که تعیین کرده‌اند به خانه بازنگردند،با ضرب و شتم روبه‌رو می‌شوند.جهانگیری‌فرد،تاکید می‌کند: آنچه که باید برای ساماندهی این کودکان صورت بگیرد باید از ساماندهی خانواده‌هایشان آغاز شود.

آمار کودکان کار در استان تهران ۱۴/۳ درصد

آمار کودکان کار در استان تهران ۱۴٫۳ درصد، سیستان ‌وبلوچستان و خراسان رضوی۶٫۹ درصد، خوزستان ۶٫۴ درصد،هرمزگان ۵٫۸ و قم ۵٫۷ درصد است.براساس مطالعات انجام شده، حدود ۳۰ درصد از کودکان خیابانی را افرادی تشکیل می‌دهند که به مدرسه نمی‌روند به همین دلیل با توجه به ضرورت تحصیل کودکان در مدرسه به نظر می‌رسد سیستم آموزشی برای جذب این گروه از کودکان لازم است انعطاف بیشتری در برنامه‌های آموزشی خود داشته باشد.

نرخ ابتلای کودکان کار و خیابان به ایدز ۴۵ برابر جامعه است

چندی پیش علی‌اکبر سیاری معاون وزیر بهداشت از آمار تکان‌دهنده ابتلا به ایدز بین کودکان کار و خیابان در ایران خبر داده بود.بر اساس مطالعه‌ای که درباره بروز و شیوع ایدز روی هزار کودک کار و خیابان در شهر تهران انجام شده ۵ / ۴ درصد آنها به ایدز مبتلا بوده‌اند. در همین زمینه رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفته بود: ۴ تا ۵ درصد از کودکان کار خیابان و ۲ درصد از زندانی‌ها و ۶ درصد از زنان روسپی به ایدز مبتلا هستند.دکتر مینو محرز رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران اعلام کرده است: نرخ ابتلای کودکان کار و خیابان به ایدز ۴/۵ برابر جامعه است که از این افراد، یکسوم کودکان مبتلا۱۰تا ۱۴ ساله و دو سوم ۱۵ تا ۱۸ ساله هستند، متاسفانه فقر مستمری در زندگی کودکان کار وجود دارد که در حوزه سلامت آموزش و تغذیه این کودکان اثر سوء دارد.

فرشید یزدانی،فعال حقوق کودک نیز درباره منبع اعلام این خبر تکان‌دهنده چندی پیش اعلام کرده بود: طبق بررسی‌های دکتر راهور ـ مسئول پژوهش مرتبط با فقر بین کودکان خیابانی و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) رشد فقر در کودکان کار و خیابان از سال ۸۴ تا ۸۸ روند صعودی داشته است. این فعال حقوق کودک با اشاره به خشونتی که علیه این بچه‌ها اعمال می‌شود، اعلام کرده مسئله کار کودکان به نوبه خود خشونتی است که علیه کودکان کار و خیابان اعمال می‌شود. یزدانی،با اشاره به این نکته که بیش از ۳۲ درصد کودکان کار مورد آزار جسمی، روحی و جنسی قرار می‌گیرند،تاکید می‌کند: طبق پژوهشی که در زمینه نرخ ابتلا به ایدز در کودکان کار توسط دکتر محرز- استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی- انجام شده، نرخ ابتلای کودکان کار و خیابان به ایدز ۵/۴درصد است و این نرخ نسبت به نرخ ابتلا به ایدز در جامعه که ۰/۱‌درصد است، ۴/۵ برابر محسوب می‌شود.وی با اشاره به این نکته که آسیب جدید دیگر نرخ بیسوادی و کم‌سوادی در کودکان کار است‌، می‌گوید: ۷۲درصد این کودکان بیسواد و کم‌سواد هستند یا در حد ابتدایی سواد دارند و ۱۷درصد کودکان کار و خیابان‌ در تهران اصلا مدرسه نرفته‌اند و این بیسوادی و کم‌سوادی در فرایند زندگی این افراد تاثیر سوء دارد.

حدود ۳۰ درصد از کودکان خیابانی به مدرسه نمی‌روند

آمار کودکان کار در استان تهران ۱۴٫۳ درصد، سیستان‌وبلوچستان و خراسان رضوی۶٫۹ درصد، خوزستان ۶٫۴ درصد،هرمزگان ۵٫۸ و قم ۵٫۷ درصد است.براساس مطالعات انجام شده، حدود ۳۰ درصد از کودکان خیابانی را افرادی تشکیل می‌دهند که به مدرسه نمی‌روند به همین دلیل با توجه به ضرورت تحصیل کودکان در مدرسه به نظر می‌رسد سیستم آموزشی برای جذب این گروه از کودکان لازم است انعطاف بیشتری در برنامه‌های آموزشی خود داشته باشد.این نتایج نشان می‌دهد ۶۰ درصد از کودکان خیابانی نه به دلیل نابسامانی وضعیت خانوادگی بلکه به دلیل فقر اقتصادی یا بیکاری و اعتیاد بد سرپرستی و نا آگاهی والدین راهی خیابان‌ها می‌شوند.

 

۱۲ اسفند : ایران در رتبه سوم قاچاق گونه‌های جانوری

خبرآنلاین

خانه ملت نوشت: نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، گفت: ما انتظار داریم با توجه به تنوع گیاهی و آب وهوایی که کشور دارد از نظر حفاظت از حیات وحش نیز در رتبه‌های برتر بین کشورهای جهان باشیم.

مهرداد بائوج لاهوتی گفت: ایران بر اساس شاخص‌های بین‌المللی طی چند سال گذشته در زمینه مراقبت از محیط زیست ۷۰ پله سقوط داشته و در حال حاضر نیز رتبه سوم را در زمینه قاچاق گونه‌های جانوری دارد که این اسف بار است.

 

او با یادآوری تصمیم سازمان حفاظت از محیط زیست مبنی بر پیشنهاد ممنوعیت شکار به مدت ۵ سال برای حیات وحش و ۳ سال برای پرندگان، گفت: این تصمیم بسیار عالی بوده و به عنوان زمان تنفسی برای حیات وحش تلقی می‌شود.

 

 

۱۱ اسفند : ایرانیان به اندازه همه شهروندان اتحادیه اروپا گاز مصرف می‌کنند

انتخاب

مدیر عامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، گفت: مصرف گاز در ایران به اندازه مصرف گاز اتحادیه اروپا است که البته بخش عمده ای از آن در بخش خانگی سوزانده می شود.

وی افزود: مقرر شده بود بر اساس قانون هدفمندی یارانه ها قیمت نفت و فرآورده های نفتی بر اساس ٩٠ درصد قیمت فوب خلیج فارس و قیمت گاز بر اساس ٧۵ درصد قیمت گاز صادراتی تعیین شود که چنین اتفاقی رخ نداد.

وی با اشاره به این که بر اساس قانون، قیمت گذاری حامل های انرژی، باید تابع قیمت ارز و قیمت فوب خلیج فارس باشد، تصریح کرد: اگر این فرمول قیمت گذاری اعمال شود، قیمت بنزین در سال آینده باید ١٧۶٠ تومان و قیمت گازوییل ١٨۵٠ تومان شود.

سیفی ادامه داد: بر اساس قانون هدفمندی یارانه ها، قیمت نفت کوره ١۴۶٠ تومان و همچنین نرخ نفت سفید نیز باید به ١٨۵٠ تومان افزایش یابد.

** مصرف گاز ایران به اندازه مصرف گاز اتحادیه اروپا است

سیفی تصریح کرد: اگر قرار باشد که نرخ گاز بر اساس قانون هدفمندی یارانه ها افزایش یابد، قیمت هر مترمکعب آن باید از ٧٠ تومان به ١٨٧٠تومان افزایش یابد.

وی با بیان اینکه هم اکنون برای گاز طبیعی ٨۴ درصد یارانه پرداخت می شود، افزود: برای بنزین ٧٧ درصد و برای گازوییل ٨١ درصد یارانه توسط دولت پرداخت می شود.

به گفته سیفی، امسال ٢١٠ هزار میلیارد تومان سوخت در کشور سوزانده شد که پیش بینی می شود در سال ٩٣ این رقم به ٢۵۴ هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

وی تصریح کرد: اگر دو فاز جدید پارس جنوبی نیز به بهره برداری برسد به دلیل رشد مصرف گاز مشکلات کمبود گاز در کشور برطرف نخواهد شد.

 

۱۱ اسفند : بیکاری،فقر ، خشونت علیه زنان و پدیده دختران فراری

شفقنا زندگی

پدیده دختران فراری منشا پیامدهای سوء و رفتارهای ضداجتماعی

به زعم این کارشناسان، چنین پدیده‌ای، اگرچه در نگاه اول فردی است اما با توجه به پیامدهای سوء آن که موجب اختلال در نظم اجتماعی می‌شود منشأ بسیاری از پیامدهای سوء و رفتارهای ضد اجتماعی و انحرافی مانند فساد، اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی،‌ توزیع مواد مخدر،‌ تشکیل باندهای فساد و فریب سایر زنان و دختران، شیوع بیماری‌ها و می‌شود؛ بنابراین منطقی است که این موضوع را به عنوان یک معضل تاثیرگذار مورد توجه قرار دهیم.

خبرنگار شفقنا زندگی در همین زمینه، گفت‌و‌گویی را با دکتر مجید فولادیان، جامعه‌شناس انجام داده است. وی در ابتدا به گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۴ اشاره می‌کند که بر اساس آن، سالانه بیش از یک میلیون نوجوان ۱۲ تا ۱۸ سال از خانه فرار می‌کنند که از این تعداد ۷۴ درصد دختر و ۲۶ درصد پسر هستند و بر ‌آمار سالانه آن نیز افزوده می‌شود که به گفته وی این نشانگر اختلال در کارکرد نهاد خانواده است.

وضعیت اسفبار دختران پس از فرار از خانه

وی در توصیف وضعیت اسفبار دختران پس از فرار از خانه،‌ می‌گوید: برخی از این دختران، پس از فرار از خانه در ساختمانهای متروکه ، پارک‌ها، و خانه‌های فساد و شب را به صبح می‌رسانند و از مکانی به مکان دیگر در حرکت هستند؛ فقط برای آن که بتوانند زنده بمانند!

وضعیت دختران فراری در هر کشوری که باشند، وضعیت هولناکی توصیف می‌شود؛ چنانچه نتایج یک تحقیق ملی در آمریکا هم نشان می‌دهد که ۱۱ درصد کل فرار‌ی‌ها مبتلا به افسردگی همراه با سوء مصرف الکل و ۸۵ درصد مبتلا به افسردگی بوده‌اند و ۲۰ درصد آنها اقدام به خودکشی کرده بودند. بعلاوه اکثر این افراد رفتارهای ضد اجتماعی و جرایم زیادی از جمله دزدی ، روابط نامشروع، توزیع مواد مخدر، ضرب و شتم و مرتکب شده‌اند.

آمارهایی از وضعیت دختران فراری

دکتر فولادیان در ادامه گفت‌وگو با شفقنا، به تحقیقی که وی و همکارانش در زمینه پیامدهای فرار دختران در سال ۸۹ انجام داده‌اند اشاره می‌کند که بر روی ۱۴۳ نفر از دختران فراری در تهران و مشهد انجام شده است.

وی می‌گوید: ۳۴٫۳ درصد دختران فراری هنگام فرار در حال تحصیل بوده‌اند. ۵۸٫۴ درصد، ترک تحصیل کرده بودند و ۷٫۳ درصد دختران فراری اصلا درس نخوانده بودند.

این جامعه‌شناس می‌افزاید: ۶۴٫۳ درصد دختران فراری پس از ترک منزل با جنس مخالف رابطه دوستانه داشته‌اند که از این بین، رابطه ۸۷٫۵ درصد موارد به رابطه نامشروع انجامیده است. از یافته‌های موارد سوءاستفاده جنسی چنین برمی‌آید که بیشترین تعرضات جنسی توسط افراد خیابانی بوده است.

به گفته وی، یافته‌های وضعیت دختران فراری قبل از فرار حاکیست برای ۲۷٫۹ درصد از دختران فراری اتفاق افتاده است چند روزی را بدون اجازه سرپرستان خود در منزل یکی از اقوام بگذرانند.

دکتر فولادیان با اشاره به این که همچنین ۶۵٫۷ درصد دختران فراری دارای دوستی از جنس مخالف بوده‌اند، می‌افزاید: ۶٫۴ درصد دختران فراری تا قبل از انجام تحقیق دست به سرقت زده بودند تا مشکلات خود را رفع کنند.

بر اساس یافته‌های این جامعه‌شناس همچنین ۲۵ درصد دختران فراری سابقه مصرف مواد مخدر داشته‌اند که بیش از نیمی از این دسته، همه انواع مواد مخدر را استفاده کرده بودند.

 

۱۱ اسفند : سالانه ۱۰۰ هزار هکتار جنگل در کشور از بین می رود

تهران ایرنا مشاور پژوهشی و فناوری رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : سالانه ۱۰۰ هزار هکتار جنگل در کشور از بین می رود که اگر به همین روال ادامه یابد قطعا جبران آن ممکن نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا ، مجید عباسپور: وضعیت زیست محیطی کشور ما مناسب نیست. رتبه زیست محیطی ایران در ۱۰ سال گذشته تاکنون از جایگاه ۵۶ جهانی به ۱۳۴ تنزل یافته است که امیدوارم که با رویکرد جدید دولت یازدهم این رتبه معکوس شود.

وی ادامه داد: امروز کشور با چالش های زیست محیط زیادی مانند خشک شدن دریاچه ارومیه و بسیاری ار تالاب ها ، از بین رفتن جنگل ها ، نابودی گونه های زیستی، آلودگی دریاها و آلودگی هوا مواجه است که باید تلاش کنیم در برنامه ششم توسعه به این موارد توجه ویژه ای شود.

عباسپور به آلودگی دریای خزر اشاره کرد و گفت : این آلودگی موجب کاهش ۷۰ درصدی صید ماهی کلیکا شده و صید ماهیان خاویاری نیز به طور چشمگیری کاهش یافته است .همچنین بالا رفتن آلودگی در خلیج فارس و تداوم بروز پدیده کشند قرمز نیز بسیار نگران کننده است .

وی گفت : محیط زیست انسانی ، انر‍ژی و توسعه پایدار ، محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی ، اقتصاد سبز ، محیط زیست دریایی ، همکاری های منطقه ای و بین المللی ، آموزش و فرهنگ محیط زیست به همراه نشست های تخصصی بحران آب و منابع آبی ، دریاچه ارومیه و تالاب ها ، ساخت و ساز پایدار و آموزش عالی و توسعه پایدار محورهای این همایش است .

 

 

۱۱ اسفند : در طول ۳۰ سال گذشته بیش از ۷۰۰ هزار نفر در تصادفات جان باختند :مصدوم شدن ۱۵ میلیون نفر

خبر آنلاین: خانه ملت نوشت: نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تدوین قوانین جدید در حوزه رانندگی از کاهش آمار تصادفات و مرگ و میر ناشی از آن در سال های اخیر خبر داد..

او با بیان اینکه پلیس راهنمایی و رانندگی جایگاه نرمی بر عهده دارد و یکی از نهادهای مردمی و اجتماعی است به کاهش تعداد کشته ها در سال های اخیر علی رغم افزایش تعداد خودروها و سفرها اشاره کرد و گفت: براساس آماری که دریافت کرده ایم در طول ۳۰ سال گذشته بیش از ۷۰۰ هزار نفر در تصادفات جان باختند که این به معنای آن است که باید به یک تجدیدنظر جدی در رانندگی خود برسیم.

ابوترابی فرد با بیان اینکه آمار ۷۰۰ هزار کشته به معنی ساقط شدن ۲۰۰ هزارخانواده از زندگی است و حتی بعضا برخی از خانواده ها تمامی اعضای خانواده از بین رفته اند گفت: ضایعه تصادفات ضایعه جانکاهی است که مردم را وادار می کند به این موضوع بیندیشند که چرا در طول این ۳۰ سال این همه کشته و مصدوم در تصادفات رانندگی داشته ایم.

او با اشاره به مصدوم شدن ۱۵ میلیون نفر در ۳۰ سال اخیر در اثر تصادفات رانندگی گفت: علت وجود چنین آمارهایی بی نظمی مجموعه رانندگان است اگر مجموعه ای اراده کنند که نظم در رانندگی را رعایت کنند وضعیت رانندگی جامعه به طور کلی تغییر می کند.

نایب رئیس مجلس نهم با بیان اینکه تعداد کشته ها و مصدومان در تصادفات رانندگی کشور ما بعضا تا دو برابر کشورهای همسایه ماست که تعداد خودروهای آنها با خودروهای کشور ما برابر است به نحوه رانندگی در کشور های جنوب شرق آسیا اشاره کرد و گفت: فاصله ما با کشورهای جنوب شرق آسیا بسیار زیاد است و تعداد کشته ها و مصدومان سانحه های رانندگی در کشور ما تا ۲۵ برابر این کشورهاست.

 

۱۰ اسفند : رشد ۶۰ درصدی واردات برنج در ۱۱ ماه امسال

واردات برنج ایران در سال ۱۳۹۲ در حال رکوردشکنی بوده؛ به طوری که در ۱۱ ماهه امسال واردات برنج با رشد نزدیک به ۶۰ درصدی از مرز یک میلیون و ۷۷۶ هزار تن گذشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران در ۱۱ ماهه امسال ارزش واردات برنج ایران با رشد چشمگیر ۸۸٫۵۸ درصدی بالغ بر دو میلیارد و ۹۳ میلیون دلار شد. برنج در ۱۱ ماهه امسال از نظر ارزشی سهمی معادل ۴٫۸۹ درصد از کل واردات کشور را به خود اختصاص داد.

هند با سهم ۶۷٫۸۹ درصدی بزرگترین مبداء واردات برنج ایران در سال جاری تاکنون بوده است. پاکستان و امارات نیز به ترتیب با ۸٫۷۹ و ۸٫۷۵ درصد رده‌های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند. سایر کشورها نیز سهمی معادل ۱۴٫۵۷ درصد از واردات وزنی برنج ایران را در اختیار داشتند.

در بهمن ماه امسال هم واردات برنج از نظر وزنی با رشد ۱۱٫۱۵ درصدی به ۱۲۸٫۵ هزار تن و از نظر ارزشی با افزایش ۴۴٫۹۸ درصدی به ۱۶۱٫۹ میلیون دلار رسید. این ارقام نشان می‌دهد که واردات برنج از نظر ماه به ماه نیز رشد چشمگیری را نسبت به سال قبل تجربه کرده است.

به گفته مسیح کشاورز گردش مالی واردات برنج کشور سالانه بیش از دو میلیارد دلار است که اگر فقط ۱۰ درصد از این گردش مالی به حوزه دانش فنی و تکنولوژی تولید برنج اختصاص یابد تحولی عظیم در این حوزه به وجود می‌آید و علاوه بر رشد کمی و کیفی تولید برنج داخلی، ایران حتی قادر است به صادرکننده برنج نیز تبدیل شود.

 

۱۰ اسفند : محرومیت از بیمه زنان قالی‌باف، کارگران کارگاههای زیر ده نفر و زنان مشغول به کارهای خانگی

ایلنا: یک فعال کارگری با اشاره به محرومیت زنان شاغل از بیمه‌های اجتماعی، طرح موضوع بیمه زنان خانه‌دار و سرپرست خانوار را یک هیاهوی تبلیغاتی خواند.

هاله صفرزاده از محرومیت بسیاری از زنان شاغل از جمله زنان قالی‌باف، زنان کارگر مشاغل خانگی و فامیلی و سایر مشاغل غیر رسمی خبر داد و به خبرنگار ایلنا گفت: بسیاری از زنان کارگر در عمل برای بیمه کردن خود با مشکلات زیادی روبرو هستند و در این شرایط بحث بیمه زنان خانه دار که حتی در تصویب نیز دچار مشکل است تنها یک هیاهوی تبلیغاتی و سیاسی است.

این فعال کارگری پیرامون مشکلات بیمه‌ای زنان شاغل افزود: زنان قالی‌باف، کارگران کارگاههای زیر ده نفر، زنان مشغول به کارهای خانگی و فامیلی و مشاغل غیر رسمی همه از گروه زنانی هستند که از پوشش بیمه محروم مانده‌اند.

صفرزاده در رابطه با بیمه قالیبافان ادامه داد: بعد از زلزله آذربایجان بسیاری از دارهای قالی بافی خراب شده بود و هیچ کدام هم بیمه قالی بافی نبودند. هنگامی که از آن‌ها پرسیدیم چرا از بیمه بافندگان قالی استفاده نکرده‌اند، پاسخ دادند که یا نمی‌توانستند حق بیمه را بپردازند و یا اختیارش را نداشتند و همسرشان اجاره نمی‌داده که خودشان را بیمه کنند. همچنین باید برای طی مراحل اداری همسرشان آن‌ها را به یکی از شهرهای نزدیک می‌برده که سبب از دست رفتن حداقل یک روز کاری می‌شده که برای خودشان و همسرشان دشوار بوده است.

این فعال کارگری افزود: زنانی که برای همسر یا پدر خود کار می‌کنند(کارگرهای فامیلی) نیز  هرچند که درآمدی را حاصل می‌کنند اما علاوه بر آنکه مبنای مشخصی برای دریافت مزد ندارد و بیمه هم نمی‌شوند، کارشان نیز به عنوان بخشی از وظایف خانه داری‌شان محسوب می‌شود. اینگونه کار‌ها در روستا‌ها گستردگی بیشتری دارد. مانند زنانی که قالی می‌بافند، کشاورزی می‌کنند محصولات لبنی تهیه می‌کنند، اما هنگامی که محصول آنان به فروش می‌رود چیزی به آنان تعلق نمی‌گیرد.

وی در پایان افزود: اخیراً قانونی نیز برای بازنشستگی پیش از موعد زنان تصویب شده است که اگر به فرمولهایی که برای تعیین مستمری آنان وجود دارد دقت کنیم متوجه می‌شویم در ‌‌نهایت مستمری که به این فرد تعلق خواهد گرفت بیش از ماهی ۴۰ یا ۵۰ هزار تومان نخواهد بود. بنابراین یک زن ۵۰ یا ۶۰ ساله که سال‌ها کار کرده  و بیشتر این سال‌ها بیمه نبوده است چگونه قادر خواهد بود با این مبلغ زندگی‌اش را بگذراند. بنابر این بسیاری از این گونه قوانین نه در تصویب بلکه در اجرا با مشکلات اساسی رو برو هستند.

۱۰ اسفند :تهران ۸ میلیونی فقط با یک مرکز درمان سوختگی

فارس

در مراسم افتتاحیه سومین همایش ملی سوختگی :نوراحمد لطیفی به بیمارستان سوانح سوختگی مطهری اشاره داشت و گفت: امروز فقط همین یک مرکز سوانح سوختگی در تهران وجود دارد که با هزار گرفتاری و ساختمان کهنه خود اقدام به درمان می کند.

وی با انتقاد از طرح‌های عمرانی دیگر همچون کلنگ‌زدن کنار بیمارستان فارابی و خرج‌های میلیاردی گفت: متأسفانه متولی وجود ندارد و کسی به فکر نیست.

لطیفی گفت: سوختگی منحصر به وزارت بهداشت نیست، همه جامعه باید به آن فکر کنند. حتماً باید شین‌آبادی دیگر رخ دهد تا دولت و مجلس و صدا و سیما بسیج شوند و پول بگذارند؟

وی تصریح کرد: من با دیدن بچه‌های شین‌آباد به گریه می‌افتم، چرا که عوارضی که بر جا مانده قابل اصلاح نیست. این دختران معصوم چه گناهی کرده‌اند که باید اینگونه دچار سوختگی شوند.

وی با بیان این پرسش که متولی آموزش سوختگی کیست، یا متولی درمان سوختگی از نظر پزشکی کیست، گفت: چرا باید شین‌آبادی اتفاق بیفتد و بعد بیمارانش به اصفهان و شیراز و مشهد بروند و به موقع رسیدگی و راهنمایی نشوند که اثرات کمتری بر جا بماند، چرا که به دلیل طولانی شدن اثرات سوختگی بیشتر بر جا ماند.

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های اجتماعی زیر که عضوآن هستید ارسال کنید:  

© 2020 Copyright: All rights reserved