Deprecated: Function utf8_encode() is deprecated in /mnt/web205/e0/39/5274439/htdocs/new/browsf.php on line 66 سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر)
Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
جمعه ۳ تير ۱۴۰۱ برابر با  ۲۴ ژوئن ۲۰۲۲
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :جمعه ۳ تير ۱۴۰۱  برابر با ۲۴ ژوئن ۲۰۲۲
یازدهمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی امروز دوم تیر ماه و جلوگیری از ملاقات خانوادهای شهابی وسعیدی و اسدالهی و مهتدی و انصاری

با افزایش فشار از طریق عدم پاسخگویی به خانواده های کارگران و معلمان زندانی

میخواهند شکست سناریو سازی دروغین را جبران کنند

 

امروز پانزدهم تیرماه  بیست وچهارمین روز اعتصاب غذای رضاشهابی و پانزدهمین روز اعتصاب غذای حسن سعیدی است که در انفرادی زندان اوین محبوس هستند .

خانواده رضا شهابی همچنان از وضعیت سلامت این عضو هیئت مدیره سندیکا که  در بند انفرادی زندان اوین در اعتصاب غذا بسر میبرد بی خبر هستند و هیچ اطلاعی از وضعیت جسمانی همسرشان ندارند.

امروز پانزدهم تیر آقای شهابی طی تماس کوتاهی فقط اعلام داشته ۲۴ روز است که در اعتصاب غذا است و گفته ملاقات ممنوع میباشد و همچنان در انفرادی است .

 صدایش بسیار با ضعف و نگران کننده بگوش میرسید.

علیرغم شرایط وخیم جسمانی این دو عضو سندیکای کارگران شرکت واحد به دلیل اعتصاب غذا،  همچنان بازپرس پرونده وعده ملاقات و یا تلفن را به خانواده های این زندانیان به بعد موکول میکند که در دو هفته گذشته بطور مرتب این خانواده ها جهت پیگیری وضعیت همسرانشان به دادسرا ی زندان اوین مراجعه کردند و بی پاسخ به منزل برگشته اند ، تنها در هفته گذشته خانواده آقای سعیدی ملاقات کوتاهی در حضور بازپرس داشته اند که از کاهش وزن شدید این فعال سندیکایی خبر دادند و تا امروز همچنان از وضعیت ایشان بی خبر هستند.

 

همچنین خانوادهای تعدادی از معلمان بازداشتی از جمله محمد حبیبی و جعفر ابراهیمی و رسول بداقی و خانواده های کیوان مهتدی و آنیشا اسدالهی هم، همچنان سردرگم‌ در دادسرای زندان اوین با عدم پاسخگویی مسئولان قضایی دادسرا درمورد زندانیان خود روبرو هستند.

 

از آنجایی که در دوماه گذشته  عوامل امنیتی با افزایش فشار از قبیل تمدید قرار بازداشت تا سه ماه ، انفرادی و بازجویی های متعدد نتوانستند سناریو دروغین شان را به دو عضو زندانی  سندیکا و معلمان و دیگر بازداشت شدگان در خصوص پرونده سازی و سناریو جاسوس سازی،  تحمیل کنند و با  شکست کامل این سناریو روبرو شدند .

با افزایش فشار برخانواده ها از طریق بی خبری در مورد زندانیانشان، میخواهند به تلاش های بیهوده ادامه دهند تا بتوانند بلکه سریال تکراری  نخ نمای اعتراف گیری را کامل کنند.

 

سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن محکوم کردن سناریو تکراری ونخ نمای اعتراف گیری برای سرکوب فعالین کارگری و معلمان ، خواستار آزادی بی قید شرط رضا شهابی و حسن سعیدی دوعضو سندیکای واحد و تمامی معلمان بازداشتی و مرتبطین با پرونده سازی دروغین جدید وزرات اطلاعات علیه تشکل های مستقل کارگران و معلمان میباشد.

 

چاره زحمت کشان وحدت وتشکیلات

 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

.............................................................................

ابراز نگرانی چهار سندیکای فرانسوی

از اعتصاب غذای رضا شهابی و  حسن سعیدی ،

دربیست وسومین وچهاردهمین روز اعتصاب غذای این دوفعال سندیکای

 

متن کامل بیانیه:

 

جان سندیکالیست های ایرانی رضا شهابی و حسن سعیدی در خطر است!

 

علیرغم این که سازمان های بین المللی مختلف در طی چند هفته گذشته، سازمان جهانی کار و مقامات ایرانی را مورد خطاب قرار داده اند اما سندیکالیست ها و معلمان کماکان زندانی  بوده ویا تحت پیگرد قانونی قرار دارند.

 

رضا شهابی، فعال سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه (واحد) از روز دوشنبه ۲۲ خرداد در اعتصاب غذا به سر می برد. جان او اکنون در خطر است. حسن سعیدی، یکی دیگر از فعالان سندیکای واحد نیز یک هفته است که دست به اعتصاب غذا زده است.

 

به خانواده های شان اجازه ملاقات آن ها را نداده اند. هنگامی که همسران و فرزندان آن ها اعتراض کردند، مسئولان زندان گفتند که قاضی،  رضا شهابی و  حسن سعیدی را از حق تماس گرفتن یا داشتن ملاقات محروم کرده است. همین امر در مورد سایر معلمان و سندیکالیست های زندانی از جمله آقای  کیوان مهتدی، خانم  انیشا اسداللهی، خانم  ریحانه انصاری نژاد، آقای  رسول بداقی، آقای جعفر ابراهیمی و آقای   محمد حبیبی نیز صدق می کند.

 

گفتگو با خانواده و ملاقات با آن ها در زندان جزو حقوق زندانی است. این که مقامات ایرانی این حقوق را مراعات نمی کنند غیر قابل توجیه است!

 

همانطور که سندیکای واحد توضیح می دهد: «به هیچ وجه فعالیت سندیکایی غیرقانونی نیست، به خصوص این که ایران عضو سازمان جهانی کار است». افزون آن که چندین نماینده سندیکای واحد تاکنون به دعوت سندیکاهای فرانسه به اروپا آمده اند.

 

حتی در ژوئن  ۲۰۱۸ هیأتی از سندیکالیست های ایرانی از جمله #رضا شهابی همراه با نمایندگان چندین اتحادیه‌های کارگری اروپایی و بین‌المللی در ژنو با مقامات سازمان جهانی کار دیدار رسمی داشتند.

 

ما از تمامی سازمان ها و افراد مدافع حقوق مزدبگیران و حقوق بشر می خواهیم که بار دیگر به مقامات ایرانی اعتراض کنند و خواستار آزادی فوری سندیکالیست های زندانی و رفع اتهامات علیه آن ها شوند.

چاره زحمت کشان وحدت وتشکیلات

 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

..........................................................................................

ایران باید فعالان اتحادیه ای را از یوغ شکنجه های وصف ناپذیر آزاد کند

 

بیانیه فدراسیون جهانی کارگران حمل ونقل (ITF )

در حمایت از دو عضو بازداشتی سندیکای کارگران شرکت واحد و معلمان که در سناریو  سازی جدید با اتهامات واهی بازداشت شده اند.

 

فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل طی بیانیه ای اعتراضی به تاریخ ۷ تیر ۱۴۰۱ خواهان آزادی فوری رضا شهابی، حسن سعیدی و دیگر کارگران و معلمان و فعالان بازداشتی از روز جهانی کارگر به این سوی شده است.

 

در بیانیه فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل آمده است: "رضا شهابی، رهبر سندیکایی در ایران، بدنبال تظاهرات های روز جهانی کارگر، بار دیگر در زندان، تحت شکنجه، محرومیت از دسترسی به امکانات پزشکی و در اعتصاب غذا به سر می برد. فدراسیون جهانی کارگران حمل‌ ونقل به طیف گسترده‌ای از تشکل هایی می‌پیوندد که دستگیری و رفتار وحشیانه‌ با او توسط یک حکومت مستبد، که صرفاً به دلیل فعالیتهای قانونی صنفی بر او تحمیل شده است، را محکوم کرده اند".

 

استفان کاتن، دبیرکل آی تی اف، در این بیانیه اعلام کرده است که آنها مطلع هستند رضا شهابی در زندان اوین به سر می برد و بر اثر ضرب و شتم، مربوط به زندانهای متعدد، از کمردرد شدید و گردن رنج می برد. او همچنین یک بیماری مزمن قلبی دارد. او در حال حاضر در اعتراض در اعتصاب غذا است و بنابراین می‌توان انتظار داشت که وضعیت او به طور مداوم بدتر شود.

دبیر کل فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل ادامه میدهد: "با اینوجود آنها به شکنجه او ادامه میدهند. وضعیت فراتر از افتضاح است. ایران حتی ابتدایی ترین حقوق انسانی این مرد و بسیاری از مردم را زیر پا می گذارد. ما خواستار انتقال فوری رضا شهابی به بیمارستان و توقف حبس و شکنجه وی هستیم".

 

فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل همچنین تاکید کرد که رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، که از اعضای فدراسون جهانی کارگران حمل و نقل است، می باشد. او و تعداد کثیری از فعالان صنفی در دنباله اعتصابات و اعتراضات به دستمزدهای پایین و پرداخت نشده دستگیر شد. معلمان، کارگران و فعالان اجتماعی زیادی و همچنین ۱۱ کارگر اتوبوسرانی تهران در این مدت دستگیر شدند. "حسن سعیدی، یکی از اعضای سرشناس سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران در ۲۸ اردیبهشت بازداشت شد و شهابی در ۲۲ اردیبهشت. خانواده‌های فعالان کارگری و معلمی که در حال حاضر در زندان اوین محبوس هستند، از دسترسی به عزیزان خود محروم شده‌اند".

 

آی تی اف همچنین گزارش میدهد که رضا شهابی "در سال۲۰۱۰ به دلیل اعتراضات مشروع توسط دولت ایران زندانی شد. او در سال ۲۰۱۴ به دلیل کمردرد شدید، اختلال در عملکرد کبد و کلیه و مشکلات قلبی که همگی مربوط به شکنجه او در زندان بود در بیمارستان بستری شد. در سال ۲۰۱۷، او دوباره دستگیر شد و در مارس ۲۰۱۸ آزاد شد".

 

استفان کاتن در عین حال تاکید کرد: "رضا شهابی فقط یک مورد از آزار و اذیت طولانی مدت رهبران اتحادیه های صنفی کارگری توسط دولت ایران است. «ایران علیرغم تصویب کنوانسیون‌های سازمان جهانی کار، بارها و بارها زیر پا گذاشتن کامل این حقوق اولیه را نشان داده است. حکومت حق آزادنه تشکل، آزادی بیان، گردهمایی، اعتراض و اعتصاب را که همه در کنوانسیون های سازمان جهانی کار گنجانده شده اند، انکار می کند".

 

آی تی اف ادامه میدهد: "اعتراضات کارگری به دلیل اقتصاد در حال فروپاشی ایران آغاز شده اند، جایی که هزینه‌های زندگی به‌ طور چشمگیری افزایش یافته است، اما دستمزدها پایین مانده اند. در برخی موارد کارگران اصلا حقوق دریافت نکرده اند. واکنش اقتدارگرایانه به اعتراضات در ایران غیرعادی نیست، اما به نظر میرسد این بار بویژه وحشیانه تر بوده است، احتمالاً به این دلیل که حکومت برای کنترل وضعیت اقتصادی در تقلا به سر می برد".

.

در پایان بیانیه، فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل، ضمن تاکید بر اینکه دولت ایران نمی تواند با سرکوب کارگران مشکلات خود را حل کند، اعلام نمود: "ما از دولت ایران می خواهیم که فورا و بدون قید و شرط تمامی کارگران اتوبوسرانی، معلمان، فعالان کارگری و حقوق بشری را که برخلاف حقوق انسانی خود در زندان به سر می برند، آزاد کند. ایران باید به سرکوب کارگران و فعالین صنفی پایان دهد و به حقوق آنها احترام بگذارد".

  

۷ تیر ۱۴۰۱

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

...................................................................................

ادامه فشار بر فعالین سندیکایی در زندان،

خدمتی دیگر به پرونده فساد گسترده تعاونی مسکن مرکزی شرکت واحد

 

امروز سه شنبه هفتم تیرماه شانزدهمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی و هفتمین روز اعتصاب غذای حسن سعیدی دو فعال سندیکای شرکت واحد است.

 آنها را بشدت زیر فشار قرار داده و به زور بازجویی های ممتد قصد دارند به اعتراف به سناریوی نخ نمای از پیش تهیه شده خود وادارند. رویکرد مشابهی در مورد فعالین صنفی معلمان از جمله رسول بداقی  محمد حبیبی و جعفر ابراهیمی و...... هم جریان دارد.

 می خواهند به خیال خود با شکستن اراده بازداشت شده گان و سندسازی از اعترافات زیر بازجویی های ممتد و طولانی ، خط نیروهای امنیتی در جرم انگاری ارتباط طبیعی میان فعالین تشکل های مستقل صنفی و سندیکایی با تشکل های مستقل صنفی بین المللی و حامیان جنبش کارگری به عنوان حلقه اصلی پیوند میان آنها را تحمیل کنند؛  بهانه برخورد گسترده تر با سندیکا و کانون های صنفی را فراهم سازند و از این طریق جریان مطالبه گری را مهار نمایند، اما تاکنون ناکام مانده اند و جنبش مطالباتی و کنشگرانش نه تنها مرعوب نشده اند که دامنه اعتراضات گسترش یافته است. به همین دلیل بیم آن وجود دارد که به جبران شکست شان، با بی توجهی به اعتصاب غذای دو فعال سندیکایی که با تنها ابزار اعتراض باقی مانده یعنی جان شان مایه گذاشته اند ، قصد  فشاری مضاعف بر آنان داشته باشند و از این طریق خدمت درخشانی هم به مافیای نظامی - امنیتی مدیران سابق شرکت واحد صورت دهند که میلیاردها تومان اعتبار و آورده های رانندگان و کارگران شرکت واحد و سرمایه تعاونی مسکن شرکت واحد را غارت کرده اند و اکنون پرونده هایشان پس از سالها رکود در اثر پیگیری های دو سال اخیر فعالین سندیکایی در دادسرا جریان یافته است.

 

طی چند  سال اخیر بارها به خاطر پیگیری همین پرونده فساد تعاونی مسکن مرکزی شرکت واحد از سوی تعدادی از نمایندگان سندیکایی،  عوامل نفوذی شهردار سابق تهران، به خاطر برگزاری تجمعات اعتراضی در برابر شهرداری و شورای شهر اقدام به پرونده سازی و دستگیری اعضای سندیکا ونمایندگان سپیدار دو وسه  کرده و حتی در یک مورد حسن سعیدی یکی از نمایندگان سپیدار دو وسه را ماموران لباس شخصی و تحت فرمان،  لای پتو پیچده و از درون تعاونی با خود بردند.

 

تعدادی از این فعالین سندیکایی که وکالت حقوقی 120 راننده مالباخته عوامل امنیتی – نظامی تعاونی مسکن مرکزی شرکت واحد را دارند، شرایط ادامه پیگیری مستقیم پرونده شکایت از این عوامل در پروژه سپیدار ۲ و۳  را از دست داده اند. زیرا به بهانه ای سراپا پوچ و توخالی و صرفا بر اساس یک سناریوی امنیتی نخ نما زیر بازجویی های پی در پی در بند ۲۰۹ اوین دست به اعتصاب غذا زده اند. ادامه فشار امنیتی و بازجویی از رضا شهابی، حسن سعیدی خدمت به مافیا و یغماگران سرمایه های رانندگان زحمتکش شرکت واحد است.

 

سندیکای شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه در شرایط دشوار کنونی که جان فعالینش در زندان در خطر است، دست یاری و حمایت به سوی همه فعالین صنفی، کنشگران مدنی، تشکل های مستقل کارگری، صنفی و سندیکایی دراز می کند تا درهر کجای جهان که هستند از هر طریقی که می توانند حمایت خودرا از فعالین اسیر دریغ نکنند.

 

چاره زحمت کشان وحدت وتشکیلات

 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

.....................................................................................

اعلامیه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

 

جان رضا شهابی و  حسن سعیدی در خطر است

 

روز ششم تیرماه ،  بی خبری از وضعیت سلامت جسمانی دو عضو زندانی سندیکا،  رضا شهابی پانزدهمین روز و  حسن سعیدی ششمین روز اعتصاب غذا را پشت سر می گذارنند.

 

امروز ششم تیرماه،  رضا شهابی پانزدهمین روز اعتصاب غذای خود را پشت سر میگذراند این فعال سندیکایی علیرغم تمام مشکلات جسمانی که دارد در اعتراض به پرونده سازی و توهین وتهدیدهای بازجو،  امروز پانزده روز است که در اعتصاب غذا میباشد و دومین هفته ای است که هیچکس از وضعیت جسمانی این کارگر زندانی  خبر ندارد و خانواده ایشان درنگرانی شدیدی بسر میبرند .

 

حسن سعیدی دیگر عضو شناخته شده سندیکای واحد هم در اعتراض به پرونده سازی وبازجویی های مکرر و طولانی در ششمین روز اعتصاب غذا میباشد و طی تماس کوتاه دوروز پیش اعلام کرد که در اعتصاب غذا و دربند انفرادی ۲۰۹ میباشد

سعیدی هم در اعتراض به بازجویی های مکرر اعلام کرد دیگر بازجویی نخواهد داد .

از وضعیت سلامتی ایشان هم تا مخابره این خبر هیچ اطلاع دقیقی وجود ندارد وخانواده ایشان کاملا بی خبر از وضعییت همسرشان هستند .

 

 رضا شهابی و حسن سعیدی درحال حاضر ممنون الملاقات و تلفن میباشند

 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت جسمانی این دوفعال سندیکایی دربند،  خواستار رسیدگی فوری پزشکی در بیمارستان خارج از زندان  و آزادی بی قید وشرط  رضا شهابی و حسن سعیدی و دیگر فعالان دربند میباشد.

 

چاره زحمت کشان وحدت وتشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ برابر با  ۲۷ ژوئن ۲۰۲۲

........................................................

اعتصاب غذای حسن سعیدی

حسن سعیدی طی تماس کوتاه از بند ۲۰۹ که بطور ناگهانی قطع گردید ، امروز پنجم‌ تیرماه اعلام کرد چهار روز است در اعتصاب غذا بسر میبرد و در انفرادی محبوس است .

 

روز پنجم تیرماه حسن سعیدی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد طی تماسی کوتاه که با دخالت عوامل امنیتی قطع شد اعلام کرد چهار روز است در اعتصاب غذا بسر میبرد و در انفرادی بند ۲۰۹ میباشد که با فریادی از پشت خط تلفنش قطع گردید ، چند دقیقه بعد تلفن زنگ خورد و شخصی که خودش را بازجو حسن سعیدی معرفی کرده است . خانم نسرین رحیمی همسر این فعال سندیکایی در بند را تهدید کرد  که اگر گفته های سعیدی درز پیدا کند و اطلاع رسانی شود حکم‌ قضایی علیه شما میگیرم و برخورد خواهیم کرد.

خانم رحیمی در اعتراض به رفتار بازجو گفتند چرا باید همسر من چهار روز دراعتصاب غذا باشد ما و خانواده اش بی خبر باشیم . اطلاع رسانی هیچ ربطی به من  و خانواده ما ندارد،  همکاران و دوستان همسرم مرتب جویای حال همسرم هستند و از خانواده ما پیگیر سلامت ایشان هستند .

 

سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت به وضعیت جسمانی دو عضو زندانی سندیکا حسن سعیدی و رضا شهابی ، هرگونه تهدید و فشار بازجو به همسر آقای سعیدی را بشدت محکوم میکند و این برخوردها را از سوی بازجو ، مصداق شکنجه خانواده زندانی میداند.

 

چاره زحمت کشان وحدت وتشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

......................................................

سیزدهمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی

 

روز چهارم تیرماه خانواده های رضا شهابی و حسن سعیدی در مراجعه ای که به دادسرا داشتند پاسخ مناسبی دریافت نکردند .

 

 از آنجایی که رضا شهابی سیزدهمین روز اعتصاب غذایش را پشت سر میگذارد خانواده اش بسیار نگران و بی خبر از وضعیت جسمانی رضا شهابی این  فعال سندیکایی میباشند.

با پیگیری های مکرر خانواده این دو فعال سندیکایی که همچنان  در بند ۲۰۹ زندان اوین محبوس هستند.

 روز چهارم تیر ماه بازپرس در محل کار حاضر نبوده و مسئول دادسرا خانواده های آقایان شهابی و سعیدی را به حضور پذیرفته و در حضورشان اعلام کرده پرونده تحقیقاتش بپایان نرسیده و همچنان در حال رسیدگی است و تا تحقیقات بازپرسی بپایان نرسد این دو کارگر زندانی نه میتوانند ملاقات داشته باشند و نه حق استفاده از تلفن خواهند داشت .

در مورد سوال خانواده ها که کی این بازجویی ها بپایان میرسد مسئول دادسرا گفته اند که معلوم نیست و نمیتوانم زمان مشخصی را بگویم

متاسفانه رضا شهابی در سیزدهمین روز اعتصاب غذا بسر میبرد و این دومین هفته است که خانواده ایشان کاملا از سلامت این کارگر زندانی بی خبر هستند و بشدت نگران حال ایشان میباشند.

رضا شهابی دومین هفته ای است که تماس تلفنی اش قطع گردیده است.

 

چاره زحمت کشان وحدت وتشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

........................................................

دیدار با خانواده زندانیان

جمعه سوم تیرماه دیدار تعدادی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد با همراهی جمعی ازفرهنگیان و کنشگران مدنی در حمایت از خانوادهای زندانی رضا شهابی، حسن سعیدی  اسماعیل گرامی 

جمعه سوم تیرماه تعدادی  از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران با همراهی جمعی از فرهنگیان بازنشسته وکنشگران مدنی  با خانواده های  رضا شهابی وحسن سعیدی و اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته دیدار داشتند .

 

 رضا شهابی و  حسن سعیدی دوعضو زندانی سندیکای واحد هستند که به ترتیب در ۲۲و۲۸ اردیبهشت توسط هجوم  ماموران اطلاعات به منازلشان بازداشت و در بند۲۰۹زندان اوین بسر میبرند

 رضا شهابی  سیزدهم روز اعتصاب غذا را پشت سر میگذارد و حال جسمانی اش  بسیار وخیم  میباشد

 اسماعیل گرامی هم از ‌کارگران بازنشسته و فعالین شناخته شده بازنشستگان تامین اجتماعی است که دوران محکومیت چهار ساله را درزندان فشافویه میگذارند و بیش از پانزده ماه است که در زندان است..

 

چاره زحمت کشان وحدت است وتشکیلات

..............................................

یازدهمین روز اعتصاب غذای رضا  شهابی

 

یازدهمین روز اعتصاب غذای رضا  شهابی امروز دوم تیر ماه و جلوگیری از ملاقات خانوادهای شهابی وسعیدی و اسدالهی و مهتدی و انصاری

 

 

امروز دوم تیرماه یازدهمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی عضو سندیکا است که در بدترین شرایط جسمانی در اعتراض به پرونده سازی از سوی وزرات اطلاعات دست به اعتصاب غذا زده است و براساس آخرین تماس در هفته قبل دچار ضعف شدید جسمانی و سرگیجه و عدم تعادل در ایستادن بوده است .

امروز پنجشنبه دوم تیر ماه نوبت ملاقات خانواده ها بوده است که از ملاقات خانواده شهابی و سعیدی و آنیشا اسدالهی ، کیوان مهتدی و ریحانه انصاری جلوگیری بعمل آوردند که خانواده به این مسئله اعتراض میکنند و مسئولین قضایی زندان میگویند قاضی اجازه ملاقات نمی دهد.

خانواده های فعالین کارگری و معلمان بازداشتی   دربند ۲۰۹ و ۲۴۰ زندان اوین که از سوی وزرات اطلاعات با پرونده سازی و اتهامات واهی جاسوسی،  در ارتباط با دو معلم فرانسوی بازداشت شده اند.  از جمله خانواده رضا شهابی، حسن سعیدی،  نیشا اسداللهی، کیوان مهتدی ، رسول بداقی در حال حاضر  از حق ملاقات و تماس با عزیزان دربند خود محروم شده اند .

. این در حالیست که  رضا شهابی در یازدهمین روز اعتصاب غذای خود میباشد و عدم اطلاع از وضعیت نامبرده  برای خانواده شهابی و سندیکای واحد و جامعه کارگری بسیار نگران کننده  است  و در شرایط بسیار وخیم جسمانی به سر می برد.

 

اقدام زندانبان و  بازپرس و مسئولان قضایی مبنی بر ممنوعیت ملاقات و تماس با فعالین صنفی زندانی، نقض کامل حقوق انسانی افراد بازداشت شده میباشد و براساس قوانین داخلی و استانداردهای جهانی داشتن ملاقات و استفاده از تلفن  از حقوق اولیه زندانیان می باشد.

 

سندیکای کارگران شرکت واحد بار دیگر تداوم بازداشت اعضای خود، رضا شهابی و حسن سعیدی، و دیگر فعالین سندیکایی و کارگری را بشدت محکوم میکند و خواستار آزادی فوری کلیه بازداشت شدگان می باشد.

 

چاره زحمت کشان وحدت وتشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

پنجشنبه ۲ تير ۱۴۰۱  برابر با ۲۳ ژوئن ۲۰۲۲

........................................................

رضا شهابی در دهمین روز اعتصاب غذا:

از جان رضا شهابی چه می خواهید؟ به زندان و پیگرد فعالین سندیکایی پایان دهید

 

اعتصاب غذای رضا شهابی وارد دهمین روز خود شده است. هر کس که قدرت درک واقعیت ده روز اعتصاب غذا و خطری را که ادامه آن برای جان رضا شهابی دارد از دست نداده باشد، درمی یابد که با ادامه آزار جسمی و روانی این فعال سندیکایی و بازجویی های بیشتر نمی تواند اراده او را در برابر سناریوی از پیش نوشته شده نخ نما به تسلیم بکشاند و در شرایطی که او جانش را سنگر دفاع از حقانیت سندیکا ومشروعیت و قانونیت همبستگی طبقاتی با همسرنوشتان خویش در عرصه بین المللی کرده است، تنها  او را به سمت مرگ می راند.

 

رضا شهابی، حسن سعیدی، ریحانه انصاری نژاد، آنیشا اسداللهی، کیوان مهتدی، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی، اسکندر لطفی ،شعبان محمدی, رسول بداقی، مسعود نیکخواه و دهها فعال حقوق کارگری و صنفی هیچ جرمی مرتکب نشده اند و هیچ انسان آزاده ای اتهامات امنیتی نسبت داده شده به آنان را نمی پذیرد.

 

ادامه زندان و در مواردی بازجویی و انفرادی فعالین سندیکایی و صنفی در حالی است که هم اکنون پرونده شماره ۲۵۰۸ در کمیته آزادی انجمن سازمان جهانی کار در شکایت از دولت جمهوری اسلامی ایران به دلیل نقض حقوق و استاندادهای بین المللی کارگری و سرکوب تشکل ها و‌ فعالین‌ مستقل‌ کارگری در کشور، و‌ از جمله سندیکای کارگران شرکت واحد، از طریق فدراسیون‌جهانی کارگران حمل و‌نقل و سندیکاها و فدراسیونهای ببن المللی کارگری جریان دارد.

 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه، خواهان توقف فوری بازجویی ها، تهدیدها و ‌توهین های بازجویان نسبت به رضا شهابی است. رضا شهابی باید بلافاصله به یک بیمارستان مناسب خارج از زندان منتقل و ‌پس از معاینه و مراقبتهای پزشکی لازم آزاد شود.

 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه ،همه یاران و حامیان جنبش کارگری و عموم انسان های آزادیخواه و تشکل های مستقل را به حمایت هر چه گسترده تر از مطالبه قطع فوری پیگیرد و پرونده سازی های امنیتی و آزادی همه فعالین سندیکایی و صنفی فرا می خواند.

 

 

چاره زحمت کشان وحدت وتشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

..............................................................

کارشناسان سازمان ملل متحد

در پی اعتراضات اخیر از شرایط بازداشت شدگان ابراز نگرانی کردند

 

۲۵ خرداد ۱۴۰۱

بیانیه ی مطبوعاتی

 

در روز ۲۵ خردادماه ۱۴۰۱ در ژنو، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از سرکوب و بازداشت های خشونت آمیز جامعه مدنی در ایران از جمله اعضای اتحادیه‌های کارگری و کانون های صنفی معلمان،که به دلیل اعتراض به پایین بودن حقوق و شرایط نامناسب شغلی، بازداشت شده اند، بطور جدی ابراز نگرانی کردند و خواستار اعمال و اجرای تحقیقات جامع و مستقل در این زمینه شدند.

این کارشناسان می گویند: "ما از تشدید اخیر دستگیری های خود سرانه ی معلمان، مدافعان حقوق کارگری، رهبران اتحادیه ها، وکلا، مدافعان حقوق بشر و دیگر فعالین جامعه ی مدنی نگران هستیم".

در سال گذشته کانون های صنفی معلمان ایران، چندین اعتراض سراسری را نسبت به دستمزد پایین، شرایط نامناسب شغلی، نبود آموزش رایگان و دستگیری معلمین، سازماندهی کرده اند. در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ به مناسبت روز جهانی کارگر و روز معلم در ایران، معلمان در سایر شهرهای ایران اعتراضاتی برگزار کردند که اتحادیه های کارگری از جمله سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه  نیز به آنها پیوستند.

پیش از اعتراضات  تا ۵ خرداد ۱۴۰۱، بیش از ۸۰ معلم توسط نیروهای امنیتی یا قوه ی قضاییه دستگیر یا احضار شدند. نیز به خانه ی تعدادی از فعالین کارگری و معلمان یورش بردند و به هیچ‌یک از معلمان بازداشتی اجازه ی داشتن وکیل داده نشده است. مقامات دولتی با انتشار بیانیه‌ای مدعی شدند که این دستگیری ها به دلیل "نفوذ عناصر وابسته به خارج از کشور به صنف معلمان و کارگران بوده است که نظم و امنیت کشور را تهدید می‌کند". تلویزیون دولتی تصاویر چند تن از معلمان دستگیر شده و مدافعان حقوق کارگری را پخش و آنها را متهم به همکاری با "دشمنان متخاصم" نمود و اتحادیه های آنان را غیرقانونی نامید.

 این کارشناسان می گویند: فضای جامعه ی مدنی و انجمن های مستقل برای انجام کار و فعالیت های قانونی خود بسیار محدود شده است. نمونه ی بارز آن، دستگیری‌ فعالین مدنی و تصمیم اخیر دادگاه تجدیدنظر برای انحلال جامعه ی مدنی امداد دانشجویان امام علی است.

 در ۵ خرداد ماه، دادگاه تجدیدنظر تصمیم به انحلال _جامعه مدنی امداد دانشجویان امام علی_ بزرگترین سازمان غیردولتی کشور گرفت. این سازمان کارهای گسترده ای در زمینه ی فقرزدایی انجام داده بود. اقدام منحل نمودن جامعه مدنی امام علی از سوی وزارت کشور مطرح  شد. این سرکوب همچنین شامل احضار چندین وکلای سرشناس بوده  که برخی از آنها با اتهامات امنیت ملی مواجه شده اند.

 در پی تصمیم دولت برای کاهش یارانه ی اقلام غذایی از آغاز اردیبهشت، در سراسر ایران اعتراضات بسیاری گسترش یافته است و دست کم پنج نفر ازمعترضین بر اثر سرکوب خشونت بار توسط نیروهای امنیتی کشته شده اند. علاوه بر این ، در روز دوم خرداد ماه، پس از فرو ریختن یک ساختمان ده طبقه در آبادان که بیش از ۴۰ کشته و تعداد زیادی مفقود در پی داشت، که منجر به شروع اعتراضاتی در خوزستان شد. اعتراض کنندگان، مسئولین را به دلیل سهل انگاری و فساد مالی در خصوص صدور مجوز ساخت این ساختمان، علیرغم توصیه های کارشناسی برای جلوگیری از آن، مقصر می دانند.

کارشناسان می‌گویند: "در نبود مجراهای معنادار مشارکت در ایران، اعتراضات مسالمت‌آمیز تنها ابزار باقی مانده برای افراد و گروهها، برای ابراز وجود و نیز در میان گذاشتن نارضایتی خود با مقامات است". آنان همچنین تصریح کردند که، "ما عمیقاً نگران هستیم چرا که اولین پاسخ مقامات، امنیتی کردن شرایط است که با سرکوب علیه اعتراض کنندگان انجام می گیرد. به نظر می‌رسد این همان سیاست فعال برای محافظت از مجرمان و ممانعت از پاسخگویی می باشد". این کارشناسنان تاکید نمودند که سرکوب در بطن یک وضعیت اقتصادی بسیار وخیم، که خود مقامات به آن اذعان دارند، صورت می گیرد. "ما یادآوری می نمائیم که وظیفه ی اصلی دولت، حفاظت و ترویج حقوق بشر؛ از جمله کاهش اثرات تحریم ها می باشد. ما از مسئولان می‌خواهیم که به دلایل اصلی اعتراضات رسیدگی نموده و قائل به حق آزادی بیان، تشکل یابی و تجمع مسالمت‌آمیز، که حقی همگانی است، باشند."

 

آیا نگران دنیایی هستید که در آن زندگی می کنیم؟

پس امروز برای حقوق دیگران مبارزه کنید.

 

چاره زحمت کشان وحدت وتشکیلات

بازنشر از شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

.................................................................

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2024 ©