Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ برابر با  ۱۶ ژوئن ۲۰۲۲
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱  برابر با ۱۶ ژوئن ۲۰۲۲
#قطعنامه_پایانی_تجمع_سراسری #شورای_هماهنگی_تشکل‌های_صنفی_فرهنگیان_ایران،

گزارشات موج دستگیری فعالان صنفی معلمان

 

قطعنامه پایانی تجمع سراسری

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران،

پنج‌شنبه بیست و ششم خرداد هزار و چهارصد و یک

 

به‌نام خداوند جان و خرد

 

همکاران فرهیخته، مردم آگاه ایران، اولیای محترم دانش آموزان!

 

کم‌تر از یک سال پیش، وعده‌هایی پر رنگ و لعاب، از زبان رییس‌جمهور محترم از تلویزیون پخش شد:

_ معیشت مردم به مذاکرات هسته‌ای گره نخواهد خورد.

_ در اقتصاد رشد پنج درصدی خواهیم داشت.

_ سالانه یک میلیون شغل و یک میلیون واحد مسکونی ایجاد خواهد شد.

_ نرخ بیکاری کاهش خواهد یافت

_ فقر مطلق به سرعت ریشه‌کن خواهد شد.

 

طولی نکشید که وعده‌ها فراموش و مشخص شد که سیاست «جراحی اقتصادی»، ادامه‌ی سیاست‌ِ دولت‌های پیشین است و به جای کاهش شکاف طبقاتی و فقر، سفره ما معلمان و سایر دست‌مزدبگیران را هدف گرفته‌است، به‌گونه‌ای که طبقه‌ی متوسط را با سرعتی وصف ناشدنی، به زیر خط فقر کشانده‌اند.

 

در چنین شرایطی، کارمند، کارگر، معلم _شاغل و بازنشسته_ توان مقابله با تورم لجام‌گسیخته را از دست داده و هر روز قدرت خریدشان کم‌تر و به‌تبع سفره‌شان کوچک‌تر می‌شود و به‌ناچار، مطالبات خود را از طریق تجمعات اعتراضی و با فریاد دادخواهی و حق‌طلبی در کف خیابان طلب می‌کنند.

 

جای تاسف است که، کاربه‌دستان، به‌جای شنیدنِ فریاد اعتراضِ مردم به ستوە‌آمدە، با خشونت ورزی‌تمام با آن‌ها مقابله می‌کند. گویی هنوز باور نمی‌کنند که مردم، از  فقر و  فرق، به ستوه‌ آمده‌اند.

 

در حوزه‌ی آموزش و پرورش، علاوه بر کاهشِ چشمگیر سهم آموزش و پرورش از درآمد ناخالص ملی، اصل سی‌ام قانون اساسی را زیر پا گذاشته‌ و حقوق سیزده میلیون دانش‌آموز را تضییع نموده‌اند.

 

چهارده‌سال از تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری می‌گذرد، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به انحای مختلف اجرا نمی‌شود، قانون رتبە‌بندی شاغلان گویی هیچ‌گاه اجرا نخواهد شد و... این‌موارد و مواردی از این‌دست، ظلم مظاعف در حقِ جامعه‌ی معلمان کشور است، فرهنگیانی که صادقانه، توان خود را با عشق به فرزندان این آب و خاک، صرف کرده‌اند.

 

مگر معلمان، چیزی فراتر از حق خود و دانش‌آموزان طلب کرده‌اند؟

 

 از دیگر سو، صدا و سیما، در حرکتی پیش‌پا افتاده و غیر قانونی، با زیر پا گذاشتنِ اصول ۳۷ و ۱۰۵ قانون اساسی و برای به‌انحراف کشاندن ذهنیت عموم مردم، در جهت تخریب چهره‌ی معلمان نموده و به ابزاری برای فرار دولت و مجلس، از زیر بار مسئولیتِ اجرای  قانون، دست به سناریوسازیِ نخ‌نما، تبدیل شده‌است.

 

دست‌اندر کاران، به‌جای پاسخگویی و حل مشکلاتِ مبتلابه آموزش و پرورش، موجودیت خود را در گرو نابسامانی‌هایی خود‌ساخته و پاک کردنِ صورت مساله می‌بینند. غافل از این‌که جنبش معلمان ایران، بدون هیچ‌ نوع وابستگی داخلی و خارجی، با اصالت و حفظ استقلال، مطالبات معلمان و دانش‌آموزان را پیگیری کرده و خواهد کرد.

 

فرهنگیان شریف و ملت گرانقدر!

 

همانطور که اطلاع دارید، اخیراً تعدادی از بهترین‌ معلم‌های این سرزمین به ناحق، بدون هیچ‌گونه سند و صرفاً برای خاموش کردن شعله‌ی حق‌طلبی معلمان کشور، بازداشت کرده و نزدیک بە دو ماە است که بدون دسترسی به وکیل، به  شدیدترین شکل، تحت فشاراند که علیه خود دست به اعتراف بزنند و به این شکل معلمان کشور را، از پیگیری مطالبات، دل‌سرد نمایند، غافل از اینکه:

 

از آن به دیرِ مغانم عزیز می‌دارند

که آتشی که نمیرد، همیشه در دلِ ماست

جنبش معلمان ایران در طول دو دهه فعالیت، برای اجرای عدالت با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و مستقل و تبیین اندیشه‌های علمی، عدالتخواهانه و مطالبه محور توانسته‌است هزاران معلم دادخواه و کنشگر را وارد عرصه‌ی مطالبه‌گری و حق‌خواهی نماید، بی‌شک با زندانی کردن تعدادی از کنشگرانِ خوش‌نام، نمی‌توان این حرکت را عقیم و ناکارآمد ساخت، بلکه بر عکس، از خاکسترِ این فشارها، تهدیدها و به حبس کشیدن‌ها، ققنوس‌های جوان، تازه نفس و با انگیزه، برخواهند خاست و این راه را تا سرمنزل مقصود ادامه خواهند داد!

 

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن ابراز اعتراض به رویه‌ی بازداشت‌ها و اعمال فشار و ارعاب بر جامعه‌ی صنفی و مطالبه گری، از متولیان امر و دست اندرکاران می‌خواهد که با آزاد کردن معلمان زندانی، از جامعه‌ی فرهنگیان کشور دلجویی نمایند.

 

ما به دولت و حاکمیت، وظایف قانونی داخلی و بین المللی را _که نسبا به آن‌ها تعهد داده‌است_ را یادآوری می‌کنیم و  منتظر اقدامات عملی در جهت برچیده شدن تفکر سرکوب‌گرانه در برخورد با فعالان صنفی و سایر معترضین هستیم.

 

ما دولت‌مردان و مجلس‌نشینان را به عقلانیت، منطق و قانون توصیه می‌کنیم و معتقدیم اگر خلاف این رویه عمل نماید، به مصداق شعرِ سعدی:

 

یکی بر سرِ شاخ، بُن می‌برید...

 

علاوه بر سست‌کردن پایه‌های حکومت، اعتماد مردم را نیز، از دست خواهد داد.

این شورا با تاسی از آرمان‌ها، تفکرات حق‌خواهانه و فراگیر معلمانِ کشور و به پشتوانه‌ی تشکل‌های صنفیِ مستقل و ریشه‌دار، از تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اعتراضی، برای برآورده شدن مطالبات معلمان و دانش آموزان، اقدام خواهد کرد.

 

در پایان اهم خواسته‌های فرهنگیان کشور را با صدای بلند و اعلام می‌کنیم:

 

۱_ مختومه کردن پرونده‌ی کنشگران صنفی و آزادی هر چه زودتر معلمان زندانی:  اسماعیل عبدی،  اسکندر لطفی، رسول بداقی، محمدتقی فلاحی،  محمد حبیبی،  جعفر ابراهیمی،  مسعود نیکخواه، شعبان محمدی، مژگان باقری  هاله صفرزاده ، محمدعلی زحمتکش،  غلامرضا غلامی کندازی،  اصغر امیرزادگان، محمد عالیشوندی، حمیدعباسی، ناصرموسوی، ایرج رهنما، عبدالرزاق امیری، مهدی فتحی،  بهنام محمدی،  جبار دوستی، هاشم خواستار، جواد لعل محمدی، محمدحسین سپهری و...

 

۲_ اجرای کامل رتبه‌بندی معلمان، همسان‌سازی حقوق فرهنگیان بازنشسته.

۳_ اجرای اصل سی‌ام قانون اساسی

۴_برچیدن آموزش پولی و جلوگیری از کالایی سازی آموزش

 

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۲۶ خرداد ۱۴۰۱

...........................................................................

  خبر فوری

پس از اعلام عمومی فراخوان شورای هماهنگی برای تجمع سراسر فرهنگیان ایران، نهادهای امنیتی، همچون گذشته دست‌به کار شده و به جای حل مساله، روش قدیمی پاک کردن صورت مساله را در پیش گرفتند.

 

بر همین مبنا دیروز چهارشنبه ۲۵ خرداد ماه_ یک روزمانده به تجمع اعتراضی سراسری معلمان در سراسر کشور_ و ‌امروز پنج‌شنبه ۲۶ خرداد ماه وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه، سراسیمه و دست پاچه، تعدادی از فعالان صنفی معلمان را در شهرهای مختلف بازداشت نمودند تا به زعم خود مانع شکل گیری تجمع شوند. غافل از این‌که این‌گونه رفتارها نه تنها به جنبش پویای معلمان آسیب نخواهد زد و هیچ خللی بر اراده‌ی آهنین معلمان در راه رسیدن به خواسته هایشان ایجاد نخواهد کرد؛ بلکه اراده‌ی معلمان را راسخ و مطمئن می‌نماید.

 

مثلث دولت، مجلس و نیروهای امنیتی، این‌بار نیز، دست‌ در دست هم، برای پایمال نمودن حقوق معلمان و دانش‌آموزان، با قدرت تمام، گام برداشتند تا ثابت کنند، برای فرهنگ، علم، دانش و عدالت، ذره‌ای ارزش قائل نیستند.

 

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، به اطلاع عموم فرهنگیان کشور و مردم عزیز ایران می‌رساند، نیروهای امنیتی در اداره اطلاعات، اطلاعات سپاه، پلیس امنیت، با چراغ سبز قوه قضاییه، تعداد دیگری از بهترین معلمان ایران را بازداشت کرده‌اند، که اسامی این عزیزان به شرح زیر می‌باشد:

 

انجمن صنفی معلمان  گیلان:

محمودصدیقی پور

عزیزقاسم زاده

جواد سعیدی

انوش عادلی

برخی از خبرها حاکی از این است که ۲ همکار خانم هم در تجمع گیلان بازداشت شده‌اند که اطلاع دقیقی از آن‌ها در دست نیست.

 

انجمن صنفی معلمان  کردستان سقز و زیویه:

خالد عبداللهی

محمد فتاحی

سلیمان عبدی

عزیز مرزی

احمد قادری

کیوان احمدی

حسین محمدی

لقمان‌ اله مرادی

خالد شیخی

انور  فرج زاده

صلاح‌‌الدین حسینی

قادر یثربی

مرضیه طلایی

زاهد مرادی

آمانج امینی

زاهد مرادی

انور فرج زاده

ئاوات رضوی

اسماعیل ریحانی

 

کانون صنفی معلمان  خمینی شهر:

ستار زارعی

سیدمجتبی ابطحی

روح الله قدیمی

 

انجمن صنفی معلمان  کردستان مریوان:

تحسین مصطفی

سیوان سلیمانی

آرام قادری

 

انجمن صنفی معلمان  کردستان دیواندره:

هیوا قریشی

کاوە محمدزادە

امیدشاە محمدی

عثمان رضایی

پرویز احسنی

 

انجمن صنفی معلمان  کردستان سنندج:

صلاح حاجی میرزایی

 

کانون معلمان خوزستان

کوکب بداقی

توضیح اینکه خانم بداقی در تجمع صنفی گیلان/رشت شرکت داشتند که بعد از تجمع و در مسیر بازگشت به منزل بازداشت شده‌اند.

 

کانون صنفی فرهنگیان قزوین

 محمد رضا بهنام نژاد

 علی صادقی نژاد

 محمود صابونی

 محمود زمانی

 آقای صیادی

 حمید فرخ امینی

 آقای_فتخاری

و خانم‌ها

  رزنی،

 کاظمی

 

تا این لحظه هویت نفر دهم بازداشت شده، مشخص نشده‌است.

🔸 خبرها حاکی از این نکته است که در شهرهای مختلف همکاران دیگری نیز بازداشت شده‌اند. به محض دریافت اخبار موثق، لیست به‌روز رسانی خواهد شد.

 

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۲۶ خردادماه ۱۴۰۱

...................................................................

گزارش برگزاری تجمع فرهنگیان شهرستان سنندج

 

با تمام فشارهای امنیتی، تماس تلفنی، تهدید همکاران و احضار اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان‌ سنندج و فشار بر آنان‌ در خصوص لغو ‌تجمع، یک روز قبل از برگزاری تجمع، همچنین حضور تعداد زیادی از نیروهای انتطامی و لباس شخصی و ون های نیروی انتظامی، روز پنج شنبه ساعت ده صبح، باری دیگر معلمان شجاع و حق طلب سنندج گروه گروه به هم پیوستند و حماسه ای خلق کردند که در نوع خود بی نظیر بود.

 

نیروی انتظامی همراهی قابل قبولی علی رغم مامور بودن داشتند و صبورانه همکاران را به خاتمه دادن به تجمع دعوت می کردند اما چند بار لباس شخصی ها با هل دادن همکاران و ضبط گوشی چند همکار قصد شلوغ کردن تجمع و برخورد داشتند که با زیرکی همکاران فرهنگی و حمایت قاطع همکاران گوشی های ضبط شده پس داده شد.

با توجه به بسته بودن درب اداره کل آموزش و پرورش تجمع به خیابان و پیاده روی نسبتا آرام در اطراف اداره کل ادامه پیدا کرد و تا ساعت حدودا یازده و بیست دقیقه ادامه پیدا کرد.

علی رغم اطلاع رسانی انجمن در ساعت ده به کنسل بودن تجمع با توجه به فشارها و نگرانی هیات مدیره از بازداشت و برخورد با فعالان صنفی و شرایط امنیتی سنندج، اما همکاران قرص و محکم ایستادند و این پیام را به نیروهای امنیتی و مجموعه حاکمیت دادند که مطالبات معلمان و خواسته های آنها ربطی به افراد شاخص شورای هماهنگی یا تشکل های صنفی ندارد و فشار بر آنها هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد و تا برآورده شدن مطالبات آنان، معلمان همیشه در صحنه عدالتخواهی خواهند بود.

امروز زنان و مردان شجاع با استدلال و شجاعت تمام با نیروهای انتطامی و لباس شخصی صحبت کردند و تجمع را حق قانونی خود دانستند و تا پایان زمان تجمع قاطعانه ایستادند .

 

بعد از پایان تجمع ماموران با محاصره منزل آقای  صلاح_حاجی_میرزایی از اعضای انجمن و  یکی از فعالان خوشنام و میانه رو که همواره باعقلانیت و بدور از فضای احساسی رفتار می کرد و تصمیم میگیرد را بازداشت کردند. این بازداشت در حالی است که دو شب پیش دیگر عضو‌هیئت مدیره ی این انجمن، آقای  محمدرضا_مرادی بازداشت شدند.

.....................................................................

گزارش برگزاری تجمع فرهنگیان استان قزوین

 

امروز ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ معلمان استان قزوین، در پی فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، به اداره کل آموزش و پرورش قزوین مراجعه کردند که متاسفانه با حضور نیروهای امنیتی، اجازه‌ی برگزاری تجمع داده نشد و ۱۰ نفر از همکاران بازداشت شدند.

...........................................................................

گزارش برگزاری تجمع فرهنگیان شهرستان رشت

 

 

امروز پنج‌شنبه ۲۶ خرداد بنا بر فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی،  معلمان شهرستان رشت در اعتراض به زندانی نمودن فعالین صنفی معلمان سطح کشور، در مقابل اداره آموزش و پرورش استان تجمع نمودند.

 

تجمع از ساعت ده صبح آغاز شد و در همان دقایق ابتدایی، آقایان #عزیز_قاسم_زاده و  #محمود_صدیقی_پور از اعضای #کانون_صنفی_معلمان_گیلان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

تعدادی از معلمان سعی در جلوگیری از این بازداشت‌ها داشتند که با برخورد ماموران رو به رو شدند. همچنین مجددا سعی بر بازداشت  دیگر معلمان شد که به دلیل ازدیاد جمعیت معلمان، ماموران موفق به بازداشت تعداد بیشتری نشدند.

همکاران فرهنگی از مسیر آموزش و پروش  این شهرستان به سمت میدان  پل عراق راهپیمایی کردند و علیرغم جو شدید امنیتی شعارهایی در حمایت از زندانیان سیاسی و اعتراض به وضعیت معیشت  سردادند که با استقبال همگان مواجه شد.

پس از آن تجمعات به صورت پراکنده تا ساعت ۱۲ ظهر در حوالی اداره ادامه یافت . در ادامه ماموران برای متفرق کردن جمعیت به گاز اشک آور، تهدید و فحاشی متوسل شدند. متاسفانه در در ادامه ی تجمع آقایان  انوش عادلی و  جواد سعیدی نیز بازداشت شدند.

....................................................................

نیروهای امنیتی عزیز قاسم‌زاده را بازداشت کردند

 

صبح امروز پنجشنبه ۲۶ خرداد ماه، عزیز قاسم‌زاده، معلم و سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان، قبل از آغاز تجمعات اعتراضی معلمان در رشت، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

 

طبق گزارش منتشرشده، چندین تن از ماموران لباس شخصی پس از ضرب و شتم شدید آقای قاسم‌زاده، با کشاندن وی بر روی زمین، او را به داخل یک دستگاه آمبولانس منتقل کرده‌اند.

 

این فعال صنفی معلمان پیشتر نیز سابقه احضار، بازداشت و پرونده‌سازی توسط نهادهای اطلاعاتی و امنیتی را در کارنامه خود داشته است.

..............................

۲۰ نفر از معلمان و فعالان صنفی در شهرهای سنندج، دیواندره و سقز بازداشت شده‌اند.

 

در آستانه تجمع اعتراضی معلمان  وفرهنگیان آزاده در شهرهای مختلف ایران روز چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ بیش از ۲۰ نفر از معلمان و فعالان صنفی در شهرهای سنندج، دیواندره و سقز پس از احضار به اداره اطلاعات توسط این نهاد امنیتی بازداشت شده‌اند.

بنا به همین اخبار منتشرشده ۱۸ نفر از معلمان و از اعضای انجمن صنفی معلمان کُردستان شاخه سقزـ زیویه پس از احضار به اداره اطلاعات سقز بازداشت شده‌اند که تاکنون هویت ١١ نفر از آنها به نام‌های خالد عبداللهی، محمد فتاحی، سلیمان عبدی، عزیز مرزی ، صلاحی سرخی، لقمان الله‌مرادی، احمد قادری، کیوان احمدی ، خالد شیخی، انور فرج زاده و صلاح حسینی احراز شده است و هویت ۷ نفر دیگر تاکنون احراز نشده است.

 

از سرنوشت و محل نگهداری این ۱۸ معلم اهل سقز اطلاع دقیقی در دسترس نیست.

 

هم‌زمان، پنج نفر از اعضای انجمن صنفی معلمان دیواندره به نام‌های امید شاه‌محمدی، عثمان رضایی، هیوا قریشی، پرویز احسنی و کاوه محمدزاده پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شده‌اند.

 

از سوی دیگر و هم‌زمان، مریم احمدی، رضا الیاسی، بها ملکی، جبار پاکزاد و فاتح اسدی از معلمان و فعالین صنفی سنندج ساعت ۵:۳۰ دقیقه عصر به اداره اطلاعات سنندج احضار و بازداشت شده‌اند.

 

بنابر گزارشها این پنج معلم پس از چهار ساعت بازجویی و اخذ تعهد کتبی مبنی بر عدم شرکت در تجمع اعتراضی روز پنج‌شنبه آزاد شده‌اند.

 

نیروهای امنیتی آنها را ناچار کرده‌اند که تعهد بدهد در صورت شرکت در تجمع اعتراضی فردا بازداشت خواهند شد.

 

گفنیست که مریم احمدی و رضا الیاسی از اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان کُردستان شاخه سنندج ـ کلاترزان هستند.

۲۰ نفر از معلمان و فعالان صنفی در شهرهای سنندج، دیواندره و سقز بازداشت شده‌اند.

 

در آستانه تجمع اعتراضی معلمان  وفرهنگیان آزاده در شهرهای مختلف ایران روز چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ بیش از ۲۰ نفر از معلمان و فعالان صنفی در شهرهای سنندج، دیواندره و سقز پس از احضار به اداره اطلاعات توسط این نهاد امنیتی بازداشت شده‌اند.

بنا به همین اخبار منتشرشده ۱۸ نفر از معلمان و از اعضای انجمن صنفی معلمان کُردستان شاخه سقزـ زیویه پس از احضار به اداره اطلاعات سقز بازداشت شده‌اند که تاکنون هویت ١١ نفر از آنها به نام‌های خالد عبداللهی، محمد فتاحی، سلیمان عبدی، عزیز مرزی ، صلاحی سرخی، لقمان الله‌مرادی، احمد قادری، کیوان احمدی ، خالد شیخی، انور فرج زاده و صلاح حسینی احراز شده است و هویت ۷ نفر دیگر تاکنون احراز نشده است.

 

از سرنوشت و محل نگهداری این ۱۸ معلم اهل سقز اطلاع دقیقی در دسترس نیست.

 

هم‌زمان، پنج نفر از اعضای انجمن صنفی معلمان دیواندره به نام‌های امید شاه‌محمدی، عثمان رضایی، هیوا قریشی، پرویز احسنی و کاوه محمدزاده پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شده‌اند.

 

از سوی دیگر و هم‌زمان، مریم احمدی، رضا الیاسی، بها ملکی، جبار پاکزاد و فاتح اسدی از معلمان و فعالین صنفی سنندج ساعت ۵:۳۰ دقیقه عصر به اداره اطلاعات سنندج احضار و بازداشت شده‌اند.

 

بنابر گزارشها این پنج معلم پس از چهار ساعت بازجویی و اخذ تعهد کتبی مبنی بر عدم شرکت در تجمع اعتراضی روز پنج‌شنبه آزاد شده‌اند.

 

نیروهای امنیتی آنها را ناچار کرده‌اند که تعهد بدهد در صورت شرکت در تجمع اعتراضی فردا بازداشت خواهند شد.

 

گفنیست که مریم احمدی و رضا الیاسی از اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان کُردستان شاخه سنندج ـ کلاترزان هستند.

..................................................................................

 

 

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2024 ©