Deprecated: Function utf8_encode() is deprecated in /mnt/web205/e0/39/5274439/htdocs/new/browsf.php on line 66 سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر)
Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ برابر با  ۰۸ نوامبر ۲۰۲۱
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰  برابر با ۰۸ نوامبر ۲۰۲۱
بیانیه‌ی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

 

بیانیه‌ی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

در اعتراض به پرونده سازی علیه فعالان صنفی و احضار به دادگاه

لطیف روزیخواه،  جعفر ابراهیمی و  محمود ملاکی

 

هیچ‌گاه در تاریخ آموزش و پرورش نوین ایران ،از زمان رشدیه تا کنون، وضعیت آموزشی اینگونه اسفبار نبوده‌است.

با تحمیل فقر و فلاکت به فرهنگیان شاغل و بازنشسته به خاطر مدیریت ناکارآمد و چپاولگرانه در سطح کلان، میانگین حقوق معلمان به نصف خط فقر هم نمی‌رسد.

 در اثر بی‌کفایتی مدیران آموزش و پرورش میلیون‌ها کودک از آموزش محروم شده‌اند و نگاه مصرفی به نهاد آموزش یک نگاه مسلط حاکمیتی است و به خاطر خصوصی ‌سازی و کالایی‌سازی آموزش ، مافیای آموزشی بیش از پیش بر تصمیم‌سازی‌ها تاثیر می‌گذارد.

در چنین شرایطی معلمان مطالبه‌گر و تشکل‌های صنفی مستقل نمی‌توانند سکوت کنند و هر کس به انتقاد ازاین سیاست‌ها می‌پردازد با مشت آهنین نهادهای امنیتی و قضایی روبرو می‌شود. امنیتی کردن مطالبات صنفی برای فرار از مسئولیت و پاسخگویی و برخورد با فعالان صنفی، که بدون هیچ گونه چشم داشتی ازجان، مال خود برای بهبود وضعیت معیشتی فرهنگیان و ارتقای کیفیت آموزشی مایه گذاشته‌اند، گوشه‌ای از این برخورد قهرآمیز است. در همین راستا طی روزهای گذشته شاهد افزایش فشار به  فعالان صنفی و پرونده‌سازی و احضار آنان به نهادهای امنیتی و قضایی بوده‌ایم.

 

در آخرین نمونه‌ها  جعفر ابراهیمی ، بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران روز نهم آبان به اتهام واهی  نشر اکاذیب در دادگاه عمومی کرج محاکمه شد و قرار است در روز ۲۶ آبان به اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام واقدام علیه امنیت کشور » دردادگاه انقلاب کرج محاکمه شود.

 

در آذربایجان شرقی  لطیف روزیخواه ، عضو هیات مدیره کانون فرهنگیان این استان، توسط دادگاه انقلاب جلفا احضارشده و قرار است در ۱۹ آبان به اتهام بی‌اساس«تبلیغ علیه نظام »محاکمه شود.

همچنین  محمود ملاکی ازاعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان استان  بوشهر  با اتهامات « تبلیغ علیه نظام ، توهین به رهبری، توهین مقدسات و نشر اکاذیب » روبروست وقرار است در۲۵ آبان محاکمه شود.

از دیگر استانها نیز  غلامرضا غلامی کندازی ،  روح الله مردانی،  علی کروشات و فیروز نامی  دارای پرونده بازبوده، همچنین ،  نصرت بهشتی،  ناهید فحتعلیان،  مهدی فتحی،  محمد ارکیان دیگر فعالان صنفی، در بازداشت موقت به سر می برند.

 

از نظر ما اقدامات و فعالیت آقایان روزیخواه، ابراهیمی و ملاکی مانند همه‌ی فعالان صنفی، تلاش درجهت استیفای حقوق معلمان شاغل و بازنشسته و دانش آموزان است. این کنشگران به دنبال احیای حقوق تضییع شده ی فرهنگیان بوده و خواستار برقرای عدالت آموزشی هستند.

 پرسش ما این است :

آیا این فعالیت‌ها امری مجرمانه است و جرم تلقی می شود؟! آیا به جای ستایش، ملاطفت و تلاش برای رفع نواقص و بهبود شرایط و اوضاع آموزش وپرورش، بایستی این فعالان صنفی محاکمه شوند و احکام سنگین دریافت کنند؟!

طبیعی است در جایی که دزدان و اختلاسگران و مفسدان درحاشیه امن درحال چپاول اموال عمومی هستند باید شاهد محاکمه معلمان به اتهام حق‌خواهی باشیم

 

از سویی واضح است که این پرونده‌سازی‌ها، احضارها وزندانی کردن‌ها و اخراج فعالان صنفی در شرایط کنونی به خاطر تاثیرگذاری برروند مطالبه‌گری است. آنها می‌خواهند  رتبه‌بندی‌شاغلان را کامل اجرا نکنند وتن به  همسان‌سازی ‌بازنشستگان مبتنی‌ بر قانون مدیریت خدمات کشوری ندهند و در سکوت، مالکیت فرهنگیان بر  صندوق ذخیره فرهنگیان را به محاق ببرند و خوب می‌دانند که در برابر این سیاست‌های ناعادلانه، فعالان صنفی و اعضای کانون‌های صنفی و انجمن‌های صنفی فرهنگیان ایستادگی خواهند کرد و گمان می‌کنند با پروندەسازی، محاکمه و فشار بر فعالان صنفی می‌توانند روندعدالتخواهی جنبش معلمان را متوقف کنند.

به باور ما مهمترین و اصولی‌ترین راه برای پیشرفت، سعادت و رفاه کشور، توسل و تکیه برآموزش وپرورش خردگر است. آموزش و پرورشی غیرایدئولوژیک، مدرن و انتقادی که بتواند منافع و خواست های همه ی اقشارجامعه را برآورده سازد و مسیررشد، پیشرفت و توسعه ی همه جانبه را برای آحاد مردم به ارمغان آورد.

 

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن اعتراض به نگاه حاکمیت به مقوله‌ی آموزش و پرورش، کنش ها و فعالان صنفی، خواهان پایان دادن به روند پرونده‌سازی، احضار و بازداشت‌ تمامی فعالان صنفی و مدنی از جمله جعفر ابراهیمی، لطیف روزیخواه، مهدی فتحی، غلامرضا غلامی کندازی، محمود ملاکی و سایر کنشگران بوده، این شیوه‌ی درپیش گرفته شده را محکوم و حق دفاع همه جانبه ازهمکاران آسیب دیده را برای خودمحفوظ و برحق می‌داند ویادآور می‌شود، در صورت تداوم چنین برخوردهایی با فعالان صنفی،با کنش‌های فرهنگیان روبرو خواهیدشد.

 

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

16آبانماه 1400

 

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2024 ©