Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ برابر با  ۲۵ اکتبر ۲۰۲۱
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰  برابر با ۲۵ اکتبر ۲۰۲۱
خبر

کانون نویسندگان ایران

 

خبر

 

بیانیه‌ی مشترک انجمن‌های قلم (پن) سیدنی و ملبورن

 در اعتراض به اجرای حکم زندان آرش گنجی

 

۳۰ مهرماه انجمن‌های قلم سیدنی و ملبورن در بیانیه‌ای مشترک احضار آرش گنجی، مترجم و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران را برای اجرای حکم زندان محکوم کردند.

این بیانیه با اشاره به جزئیات پرونده‌ی گنجی و دغدغه‌های او درباره‌ی آزادی بیان در خاورمیانه، بخشی از پیام او خطاب به انجمن قلم سیدنی را نیز در متن بازنشر کرده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «آرش به سه نویسنده‌ی ایرانی دیگر – رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین، و کیوان باژن– می‌پیوندد که هم اکنون به دلیل آثار انتقادی‌شان در زندان اوین به بند کشیده شده‌اند. این نویسندگان هر سه عضو کانون نویسندگان ایران هستند، که به‌تازگی انجمن قلم آمریکا جایزه‌ی «آزادی برای نوشتن» را به آنان اهدا کرد. در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰، رژیم ایران چندین عضو کانون نویسندگان ایران را ترور کرد، به قتل رساند و قصد داشت که جان برخی اعضای دیگر را هم بگیرد.»

انجمن‌های قلم سیدنی و ملبورن در انتهای بیانیه خواهان آزادی بی‌درنگ اعضای کانون نویسندگان ایران و تمام زندانیان سیاسی ایران شده‌اند.

 

ترجمه‌ی فارسی بیانیه در ادامه آمده است:

 

یازده سال زندان آرش گنجی و سرکوب آزادی بیان در ایران

 

رژیم ایران بار دیگر نشان داد که دشمن قسم‌خورده‌ی آزادی است. روز شنبه ۱۶ اکتبر ۱۴۰۰، آرش گنجی، نویسنده، که پیش‌تر با تقاضایش برای تجدیدنظر در حکم یازده ساله‌ی زندانش مخالفت شده بود، برای اجرای این حکم به زندان مخوف اوین فراخوانده شد. قاضی‌ای که این حکم را صادر کرده همان مقیسه است که او را به نام ناصریان نیز می‌شناسند و در محاکمه‌ای که هم اکنون در دادگاهی در استکهلمِ سوئد درباره‌ی  قتل عام هزاران زندانی سیاسیِ ایرانی در سال  ۱۹۸۸ [۱۳۶۷] در جریان است، بارها از او نام برده شده است.

آرش گنجی، نویسنده و مترجم سرشناس و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران است که خواهان آزادی بیان و پایان دادن به سانسور در ایران است. گنجی در دسامبر ۲۰۱۹ دستگیر و به خاطر ترجمه‌ی کتابی درباره‌ی جنبش کردهای شمالِ سوریه به مدت ۲۹ روز در زندان اوین به بند کشیده شد. سال بعد، او پس از محاکمه به چند اتهام از جمله اقدام علیه امنیت کشور به یازده سال زندان محکوم شد.

گنجی، در ژوئن ۲۰۲۱، در پیامی ویدئویی به انجمن قلم سیدنی [در استرالیا]، از آزادی بیان در سراسر  خاورمیانه دفاع کرد و چنین گفت: «من نیز به خوبی می‌دانم که آزادی بیان روی کاغذ هیچ‌گاه حق واقعی آزادی بیان را تضمین نمی‌کند و نباید به آن به عنوان راه حل نهایی نگریسته شود. اما نبود آن هم دست بسیاری از دولت‌ها را باز می‌گذارد تا لگام گسیخته آن را لگدمال کنند. در عین حال این را نیز می‌دانم که حاکمیت‌ها به سادگی تن به حق آزدی بیان نداده و نمی‌دهند. اما مبارزه برای آوردن حق آزادی بیان در قوانین اساسی رژیم‌های خاورمیانه، صرف نظر از این که به نتیجه می‌رسد یا خیر، مبارز‌ه‌ی دمکراتیک عظیمی است که پیش از هر چیز زمینه‌ساز وحدت‌ها و همبستگی‌های بین‌المللی با سایر جنبش‌های دمکراتیک اعم از جنبش طبقه‌ی کارگر، جنبش زنان، جنبش محیط زیست، جنبش مهاجران و غیره می‌شود و خود مدرسه‌ای برای تمرین مبارزه و انترناسیونالیسم است.»

آرش به سه نویسنده‌ی ایرانی دیگر – رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین، و کیوان باژن– می‌پیوندد که هم اکنون به دلیل آثار انتقادی‌شان در زندان اوین به بند کشیده شده‌اند. این نویسندگان هر سه عضو کانون نویسندگان ایران هستند، که به‌تازگی انجمن قلم آمریکا جایزه‌ی «آزادی برای نوشتن» را به آنان اهدا کرد. در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰، رژیم ایران چندین عضو کانون نویسندگان ایران را ترور کرد، به قتل رساند و قصد داشت که جان برخی اعضای دیگر را هم بگیرد.

رژیم ایران به‌عبث می‌کوشد اندیشه و خلاقیت آرش گنجی را به بند کشد. تاریخ نشان داده است که اندیشه‌ها عمل می‌شوند، صداها فریاد می‌شوند، و کلمه‌ها دیوارهای زندان را در می‌نوردند و به بیرون نفوذ می‌کنند. دستان همبستگی بین‌المللی به فراسوی دیوارهای اوین خواهند رسید، از این چهار عضو کانون نویسندگان ایران حمایت خواهند کرد، به استبداد پایان خواهند داد و همه‌ی آنان را آزاد خواهند ساخت.

انجمن‌های قلم سیدنی و ملبورن خواهان آزادی بی‌درنگ اعضای کانون نویسندگان ایران و تمام زندانیان سیاسی ایران هستند. ما التزام به منشور سازمان ملل متحد درباره‌ی حقوق بشر را به دولت ایران یادآوری می‌کنیم، و از او می‌خواهیم به تمام آزادی‌ها احترام گذارد و به هر گونه اعدام و شکنجه و اذیت و آزار جسمی و روحی پایان دهد.

 

انجمن‌های قلم (پن) سیدنی و ملبورن

۲۲ اکتبر ۲۰۲۱

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2022 ©