Deprecated: Function utf8_encode() is deprecated in /mnt/web205/e0/39/5274439/htdocs/new/browsf.php on line 66 سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر)
Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
سه-شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ برابر با  ۰۷ آوريل ۲۰۲۰
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :سه-شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹  برابر با ۰۷ آوريل ۲۰۲۰
مواضع شوراهای صنفی دانشجویان کشور

مواضع شوراهای صنفی دانشجویان کشور

در رابطه با چگونگی ادامه ی تحصیل دانشجویان در وضعیت شیوع کرونا

 

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، بی‌تدبیری‌های مسئولین در مدیریت بحران، تصمیم‌گیری‌های متناقض و هیجانی وزارت علوم و مسئولین آموزشی کشور، ناممکن بودن شکل‌گیری آموزش_مجازی با کیفیت و برابر در کشور و احتمال بازگشایی زودهنگام کلاس‌های درس دانشگاه‌ها، شوراهای صنفی دانشجویان کشور ضمن محکوم کردن قاطعانه ناهماهنگی‌های نهادی، انتشار اخبار کذب و عدم شفافیت نهاد دولت، عدم حمایت اقتصادی از اقشار و اصناف براساس واقعیات، نادیده گرفتن نظرات متخصصین، ناتوانی وزارت علوم در مدیریت یکپارچه‌ی بحران، رفع تکلیف از خود و تفویض مبهم تصمیمات به دانشگاه‌ها؛ مواضع نهایی خود را به شرح ذیل به اطلاع دانشجویان، دانشگاهیان و مسئولین امر می‌رسانند:

الف_کلیات:

۱) همه‌ی ما امیدوار به کنترل و پایان سریع و قطعی بیماری در کل کشور هستیم، اما هرگونه اعلام بازگشایی زودهنگام دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به آن‌ها تا قبل از کنترل کامل اپیدمی، از نظر ما فاقد اعتبار است و چنانچه تشخیص داده شود حتی جان یک دانشجو یا هریک از کارگران و کارکنان شریف دانشگاه ممکن است به خطر بیافتد، طی فراخوانی قطعی، اعلام به اعتصاب سراسری و تمرد از حضور در کلاس ها خواهد شد.

تبصره ۱:

 منظور از کنترل کامل بیماری، رفع کامل خطر ابتلا و اطمینان کامل از آن است نه کنترل نسبی یا اعلام وضعیت کم خطر.

 

تبصره ۲:

 تشخیص این امر صرفا از طریق مصاحبه‌ها و آمارهای اعلام شده از مقامات رسمی نخواهد بود و اعداد و ارقام توسط شوراهای صنفی به وسیله مشاهدات تجربی و وضعیت کلی بهداشت و سلامت جامعه به ویژه از طریق دانشجویان پزشکی و پرستاری اعتبارسنجی خواهد شد.

 

۲) اعلام آموزش مجازی به عنوان راه حل یگانه و قطعی در شرایط کنونی را تصمیمی از پیش شکست‌خورده و کاملا محکوم می‌دانیم؛. بر پایه‌ی ارزیابی‌های صورت گرفته توسط شورای صنفی هر دانشگاه در زمینه‌ی امکانات و زیرساخت‌های موجود در آن دانشگاه‌ و همچنین نتایج عموم نظرسنجی‌های انجام شده از دانشجویان، اجرای چنین ایده‌ای قطعا به صورت ناعادلانه و بی‌کیفیت خواهد بود و موجب تشدید تبعیض آموزشی و شکاف طبقاتی خواهد شد. لذا به هیچ عنوان با آن همراهی نخواهیم کرد و مطلقا اخذ شهریه‌های آموزشی را نمی‌پذیریم و وجوه دریافتی توسط دانشگاه‌ها باید عینا عودت داده شود. در هر صورت چنانچه نظام آموزشی اصرار به اجرای یک طرفه‌ی این ایده نماید، واکنش خود را در نسبت با آن تنظیم خواهیم کرد که می‌تواند از فراخوان سراسری جهت تحریم کلاس‌ها و امتحانات تا عدم پرداخت شهریه در ترم آتی متغیر و یا توامان باشد.

تبصره:

از آنجا که با توجه به شرایط و امکانات فعلی، هر شکلی از اجرای طرح آموزش مجازی را بی‌کیفیت و توزیع آن را نابرابر می‌دانیم، بنابراین گزینه‌هایی مثل اختیاری نمودن آموزش مجازی را نیز فاقد موضوعیت دانسته و از هم صنفان خود می‌خواهیم که منفعت عمومی را به مصلحت فردی در اولیت قرار دهند.

 

۳) چنانچه شرایط به گونه‌ای رقم خورد که تعطیلی کامل ترم دوم تحصیلی ۹۸-۹۹ ناگزیر باشد، اولا این تعطیلی می‌بایست بدون درج در سنوات دانشجویان -اعم از سنوات آموزشی و رفاهی- در نظر گرفته شود و ثانیا تمام شهریه‌ها و مبالغ جاری دریافت شده از دانشجویان بابت این ترم تحصیلی در تمام مراکز و مقاطع تا تاریخ ۹۹/۳/۳۰ عودت داده شود. در غیر اینصورت طی فراخوانی قطعی اعلام به عدم پرداخت شهریه در ترم‌های آتی خواهد شد.

تبصره:

دانشجویانی که مهاجرت تحصیلی در پیش دارند و دانشجویانی که اعزام به سربازی آنان قطعی شده است و مجبور به پایان دوره تحصیلی خود هستند باید به صورت معرفی به استاد، امکان گذراندن واحدهای تحصیلی خود را پیدا کنند.

 

۴) چنانچه شرایط به گونه‌ای رقم خورد که جابجایی زمانی ترم تحصیلی ناگزیر باشد و برای بازه‌ای طولانی‌تر ( تا آخر تابستان ) تمدید شود ، اجبار همگان به این تصمیم را اشتباه دانسته و اعلام می‌داریم اجرای این راه‌حل منوط به موافقت دانشجویان است که به فراخور زمان و با نظرسنجی مجدد شوراهای صنفی نتیجه آن اعلام خواهد شد.

تبصره ۱:

در صورت اجرای این ایده، اعلام می‌داریم ضروری است حسابرسی مالی دقیق ترم تحصیلی و مبالغ اخذ شده با جزئیات محاسبه گشته، در اختیار نمایندگان شوراهای صنفی دانشجویان به منظور تائید قرار گیرد و مابه‌التفاوت آن به حساب دانشجویان برگردانده شود.

تبصره ۲:

در صورت اجرا، دانشگاه ها موظف خواهند بود از محل بودجه های دولتی امکانات لازم از جمله تجهیز سیستم‌های سرمایشی را بی‌کم‌و‌کاست برقرار سازند.

 

۵) موکدا تاکید می‌کنیم، حفظ جان و سلامتی دانشجویان، کارگران و کارمندان شریف دانشگاه‌ها و نیز حفظ آنان از تضرر مالی، امری غیرقابل چانه‌زنی‌ست و شوراهای صنفی دانشجویان بی هیچ تردیدی نسبت به تهدید جان و مال ذی‌نفعان خود، واکنش‌های خویش را تنظیم و عملیاتی خواهد کرد.

 

ب_جزئیات

۱) دانشجویان تحصیلات تکمیلی که در مراحل انتخاب موضوع و استاد راهنما و مشاور و ارتباط‌گیری با ایشان و همچنین نگارش پایان‌نامه و رساله هستند به طور کامل در تصمیمات مسئولین آموزشی نادیده گرفته شده‌اند. همه‌ی دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی نیازمند استفاده از منابع کتابخانه‌ای و امکانات آزمایشگاهی، حضور در جامعه و فعالیت پژوهشی میدانی هستند که در این دوران از این شرایط محروم‌اند و می‌بایست به تمامی این دانشجویان حداقل یک ترم سنوات آموزشی اضافی (بدون درج در سنوات) تعلق گیرد. همچنین متقاضیان پذیرش استعداد درخشان با توجه به شرط محدودیت سنوات تحصیلی براساس ضوابط فعلی، امکان برخورداری از امتیاز خود را نداشته و می‌بایست ذیل تصمیمی سریع، اصلاح ضوابط به دانشگاه‌ها ابلاغ گردد.

 

۲) دانشجویان دانشگاه‌های وابسته یا مرتبط به دستگاهی غیر از وزارت علوم، همچون دانشگاه‌های افسری، قضات، فرهنگیان و ... بنا به تعهد خود به آن دستگاه‌ها، ملزم به اتمام دوره‌ی تحصیلی در موعدی مقرر هستند . بسیاری از این دانشجویان در دوره‌ی کنونی از آموزش و امکانات مناسب برخوردار نیستند و از طرفی فاقد شرایط تمدید نیمسال و سنوات هستند. شوراهای صنفی دانشجویان لازم می‌داند بیانگر اعتراض و صدای ایشان باشد و عدم انعطاف در قوانین مربوطه و عدم آموزش مناسب و با کیفیت این قشر را در آینده‌ی جامعه‌ی این دانشجویان مخرب دانسته و جامعه را در زمینه‌ی کاری ایشان متضرر خواهد نمود.

 

۳) علی رغم تعویق دو آزمون سراسری ورودی کارشناسی ارشد و دکتری به خرداد ماه، با توجه به شرایط کنونی کشور و پیشبینی متخصصان نسبت به ماه‌های آینده، الزام در بازنگری تاریخ برگزاری این دو آزمون ضرورت می‌یابد.

 همچنین لازم است با توجه به شرایط دانش‌آموزان متقاضی آزمون سراسری کارشناسی و تعطیلی آموزش و پرورش و تعویق امتحانات نهایی، آزمون سراسری این مقطع نیز به تاریخی دیگر موکول شده و هر چه سریع‌تر اعلام گردد.

همچنین هرگونه تغییر فرم در چگونگی جذب دانشجو و دستکاری های عجولانه در نظام کنکوری را پیشاپیش محکوم می نماییم و اعلام می داریم نظام آموزشی نمی تواند بنا به مصالح خود، به یکباره برنامه ریزی های دانشجویان و داوطلبین را مخدوش نماید

 

در نهایت اکیدا به مسئولین تذکر می‌دهیم که تصمیم‌گیری در مورد چگونگی مواجهه با ترم تحصیلی ۹۸-۹۹ نمی‌تواند صرفا به صورت تجویزی و دستوری از جانب مسئولین کشور و مقامات آموزشی باشد و باید نظر عموم دانشجویان از طریق نمایندگان آن‌ها در شوراهای صنفی دانشجویی اعمال شود . در هر صورت تصمیم‌گیری نهایی به صورت مستقیم و شورایی و مبتنی بر نظرسنجی‌های عمومی اخذ شده از دانشجویان ( با لحاظ نظرات نمایندگان اما نه مبتنی بر انحصار آرا آنان ) گرفته خواهد شد.

 

لازم به ذکر است مواضع شوراهای صنفی دانشجویان با توجه به روشن شدن وضعیت، امکان بروزرسانی خواهد داشت.

 

شوراها و فعالین صنفی امضا کننده :

 

۱. شورای صنفی دانشگاه صنعتی امیر کبیر

 

۲. شورای صنفی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

 

۳. شورای صنفی دانشگاه صنعتی سهند تبریز

 

۴. شورای صنفی دانشگاه غیر دولتی شمال

 

۵. شورای صنفی دانشگاه فناوری‌های نوین سبزوار

 

۶. شورای صنفی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

 

۷. شورای صنفی دانشگاه گیلان

 

۸.  شورای صنفی دانشگاه صنعتی شیراز

 

۹. فعالین صنفی دانشگاه تربیت مدرس

 

۱۰. شورای صنفی دانشگاه گرمسار

 

۱۱. شورای صنفی دانشگاه منابع طبیعی ساری

 

۱۲. شورای صنفی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

 

۱۳. شورای صنفی دانشگاه لرستان

 

۱۴. فعالین صنفی دانشگاه علم و صنعت

 

۱۵. شورای صنفی دانشگاه ولیعصر رفسنجان

 

۱۶. شورای صنفی دانشگاه زنجان

 

۱۷. شورای صنفی مرکز آموزش عالی استهبان

 

۱۸. فعالین صنفی دانشگاه صنعتی ارومیه

 

۱۹. شورای صنفی دانشگاه هنر اسلامی تبریز

 

۲۰. شورای صنفی دانشگاه علم و فناوری مازندران

 

۲۱. شورای صنفی دانشگاه دامغان

 

۲۲. شورای صنفی دانشگاه رازی کرمانشاه

 

۲۳. شورای صنفی دانشگاه سمنان

 

۲۴. شورای صنفی دانشگاه قزوین

 

۲۵. شورای صنفی دانشگاه خوارزمی

 

۲۶. شورای صنفی دانشکده فنی مهندسی گلپایگان

 

۲۷. شورای صنفی دانشگاه تفرش

 

۲۸. شورای صنفی دانشگاه صنعتی کرمانشاه

 

۲۹. شورای صنفی دانشگاه یاسوج

 

۳۰. شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی علامه طباطبائی

 

۳۱. شورای صنفی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

 

۳۲. شورای صنفی دانشگاه صنعتی اصفهان

 

۳۳.شورای صنفی دانشگاه اصفهان

 

۳۴.شورای صنفی دانشگاه هنر تهران

 

۳۵. شورای صنفی دانشگاه تبریز

 

۳۶. شورای صنفی واحد ملارد دانشگاه آزاد

 

۳۷. شوراهای صنفی تعدادی از واحد های دانشگاه بو علی سینا

 

۳۸. شورای صنفی دانشگاه تهران

 

۳۹. شورای صنفی دانشگاه سلمان فارسی کازرون

 

۴۰. شورای صنفی دانشگاه قم

 

۴۱. شورای صنفی دانشگاه صنعتی اراک

 

۴۲. شورای صنفی دانشگاه زابل

 

۴۳. شورای صنفی دانشگاه فسا

 

۴۴. شورای صنفی دانشگاه یزد

 

۴۵. شورای صنفی دانشگاه محقق اردبیلی

 

۴۶. فعالین صنفی دانشگاه الزهرا

 

۴۷. شورای صنفی دانشگاه مراغه

 

۴۸. شورای صنفی دانشگاه گناباد

 

۴۹. شورای صنفی دانشگاه شاهد

 

۵۰. شورای صنفی مرکز آموزش عالی پل‌دختر

 

لیست به روز رسانی می‌شود...

 

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2024 ©